• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...1

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
S

strongboy

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

bogec kaže:
ovo se fino sipa, el to sami buš podrljao i odmah sjetva, jer zemlja je sipka i to pravo

kaj si nasjeo ko na međi kak znadu nasjest zbog niskog klirensa traktora ili zagrezao?
:scratch kako sam orao najdublje sto sam mogao, nisam pripazio da zadnje brazde ostavim malo plice...jer na dooravanju oba kotaca padnu u brazdu i traktor nasjedne na neorani deo njive.a jos kad i traktor malo proslajfa,onda nema ni napred ni nazad.onda pomaze ili asov,ili drugi traktor i sajla za vucu...a kako asov nisam nosio :roll: .sva sreca sto sam nosio sajlu ;) ...to se sa tomo vinkovicem veoma lako da resiti:podignem plug,stavim 1-rikvers okrenem volan na jednu stranu i tomica izadje kao i da nije nasjeo. :lol: .al taj stos kod IMT (a i kod bilo koji drugi NEzglobni traktor)ne pali :).
 
B

Bobo

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Pazi ti zemlje... :shock: :shock: :shock: :shock:

Ovo je stvarno iznimno sipko tlo i tu samo posijes, a drljati mozes toliko da pokupis travu s njive i odvuces uz uvratinu da ti u sjetvi ne smeta...
 
S

strongboy

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Bobo kaže:
Pazi ti zemlje... :shock: :shock: :shock: :shock:

Ovo je stvarno iznimno sipko tlo i tu samo posijes, a drljati mozes toliko da pokupis travu s njive i odvuces uz uvratinu da ti u sjetvi ne smeta...
necu sijati nista tu...mozda zasadim duvan a i malo bostan(lubenice ;) )
 
S

strongboy

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Bobo kaže:
Pazi ti zemlje... :shock: :shock: :shock: :shock:

Ovo je stvarno iznimno sipko tlo i tu samo posijes, a drljati mozes toliko da pokupis travu s njive i odvuces uz uvratinu da ti u sjetvi ne smeta...
kad si vec spomenuo drljanje...jedan mi prijatelj nudi 4 krilne drklace za 100 eura...naravno da se trebaju malo srediti al moze i bez toga jer nisu losi.pogledao sam ih pre neki dan.al sam u nedoumici da mozda nisu preteske za 542 :scratch
 
B

Bobo

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Cuj, u mom brdovitom kraju s 4-krilnim drljacama rade IMT 539 traktori, tako da nemas brige da ih neces moci nositi i raditi s njima...

Al po ovakvoj zemlji koja je poorana i odmah pretvorena u prah, tu ces propadati i bez drljaca, a kamo li ne s njima ;)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: Oranje,oranje,oranje...

strongboy kaže:
Bobo kaže:
Pazi ti zemlje... :shock: :shock: :shock: :shock:

Ovo je stvarno iznimno sipko tlo i tu samo posijes, a drljati mozes toliko da pokupis travu s njive i odvuces uz uvratinu da ti u sjetvi ne smeta...
necu sijati nista tu...mozda zasadim duvan a i malo bostan(lubenice ;) )

a fine su lubenice iz makedonije, bobo el bumo naručili kolko može sa tomom dovest do nas 8)

da zemlja je sipka, ma kad podrlja i trava nestane, prefino, neznam kak u makedoniji ali kod nas bi se i na to oranje uhvatila kora

znači nasjeo si zbog klirensa, a to se zna dogodit sa manjim traktorima a dobrim dubokim oranjem

el su to one drljače kakve ima velika večina ljudi, nešto kao što ima šanana , ako su takve kupi ih, nisu to teške drljače, kod nas svi sa malim traktorima vuku 4 krila drljače bez frke i otpora
 
S

strongboy

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

ovo su te drjlace

e, a sto se tice narudzbine lubenica,ako sad narucite, sticicu sa tomicom tamo mozda iduce godine..kako je tomica jako brz,mozda tamo pred jesen iduce godine i stignem :lol:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: Oranje,oranje,oranje...

nemaš šta razmišljat, kupi ih, cjena povoljna(bar za naše uvijete), i čistam ok izgledaju

vjeruj mi to imt vuče gdje god ti poželiš :D

rekao sam da dođeš s tomicom jer vidim da s imt -om možeš zagreznit :mrgreen: a do jeseni če tamam bit lubenice pravo slatke
 
S

strongboy

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

ok ;) kupicu ih.jer sad sto imt-om poorem,to s tomicom podrljam :roll: al je tako sporoooo :cry: .tomo vuce 3 krilne al je jako lagan i spor.a kako pre sadnju duvana njivu podrljamo vise puta kako ne bi traktor propadao,ja vise vremena izgubim drljajuci sa tomom nego orajuci sa imt-om.idem sutra i kupicu ih.a da va spitam jos nesto....zadnje poluge gde se prikopca plug.jedna ima rucicu za podizanje i spustanje zadnje poluge.a ta druga nema.e sad.kad spustim poluge,onak bez icega na njima,leva mi je malo niza od desne.pokusavajuci da spustim desnu, kako bi je poravnao sa ljevom,a okrecici rucicu,ispala mi je iz navoja.pa sad razmisljam i pitam vas:DALI SE TA LEVA POLUGA MOZE SKRATITI ?dali u njoj ima navoja(pokusavao sam da je skratim okrecucuje,misleci da ima navoj, al nece ni da mrdne.mozda je navoj zapecen..ili ga uposte nema :scratch ),kako bi je zavrtanjem skratio.ovo zelim,jer kad dodje vreme da prikopcam sadilicu za duvan,stajace malo ukoso(nagnuto ka ljevo)...neznam kako da to objasnim bolje na hrvatskom :? evo slike i o kojoj poluzi mislim dali se moze skratiti i dali ima navoja u njoj...
 
B

Bobo

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Imasna toj polugi mazalicu koju treba podmazivati sveke prijestupne godine, toliko da mast psprijecava ulazak vode i prasine u NAVOJ...

Dakle, i lijeva ima navoj, a da ju skratis, moras izvuci gornji klin s kojim je spojena na onu "viljusku" i tamo ju dotegnes koliko trebas... To je vjerovatno netko odvrtao da moze iz nekog nepoznatog razloga spustiti poluge skroz do zemlje,a kad su tako poluge raspustene onda i ne mozes prikljucke visoko podici... Kad ju dotegnes, pazi da si ne razbijes nekim prikljuckom zadnje staklo na kabini...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Oranje,oranje,oranje...

Strongboy, moj ti je savjet i topla preporuka da si napraviš ovako, ak imaš mogučnosti naravno ;) :!:
 
B

Bobo

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Ovo sam samo vidio na traktorima koji idu na natjecanja oraca, jer se tako fino moze naginjati plug pri otvaranju razora, a u "stvarnom zivotu" to rijetko kome treba. meni nikad nije nedostajalo, tak da nece ni strongboyu...
 
S

strongboy

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

nema mazalice...a ima jedna rupica u kojoj je verovatno bila.ja sam odsrafio donji saraf,sto drzi za donju polugu.pokusavao i pokusavao da je razvrtim al nije islo...sipao sam i naftu da bi navoj popustio,al dzaba.izgleda da nije nikad podmazan taj navoj...a da probam za zagrijavanjem... :scratch .mnogi zapaceni navoji,kad se vec nikako nemogu razvrtiti,krajnja mogucnost je zagrijavanje.posto znamo da se materijali sire na toplom a na hladnom sakupljaju,onda bi se,po logici, pri zagrijavanju vreteno rasirilo a cilindar sakupio,pa posle njihovog hladjenja vreteno bi se sakupilo, a cilindar rasirio....a njihova ,sada cvrsta veza, zbog zapecenog navoja bi nestala...
a to sa dve poluge sa mehanizmom....dobar savjet,al po meni nepotrebno jer je sasvim dovoljna jedna poluga sa mehanizmom stelovanja .al kad bi ova desna kod mene bila kraca ;)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: Oranje,oranje,oranje...

Bobo kaže:
Ovo sam samo vidio na traktorima koji idu na natjecanja oraca, jer se tako fino moze naginjati plug pri otvaranju razora, a u "stvarnom zivotu" to rijetko kome treba. meni nikad nije nedostajalo, tak da nece ni strongboyu...

e prijatelju, šananin imt pepsi generacije je tuning made by amg ko mercedes, nabrijan ko u filmu brzi i žestoki, po naški brzi i načesani :mrgreen:

ja sam očekujem dan kad če gruvat vatru iz auspuha, imat blaupunkt mp4 radio i sve okolo puno zvučnika, a pola stakala porazbijano, to je sve sa stilom :D 8) :mrgreen:

malo lupetam ali zanimljivi predlozi u svakom slučaju, i edukativno, bobo zakaj ne otvoriš servis za imt,. vidim da stvarno znaš puno :D
 
B

Bobo

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Probaj malo cekicem lupati po "cilindru" poluge, ako ti nije zao boje, a posto razmisljas o zagrijavanju, mozes i malo lupati cekicem po njoj sa svih strana da razmrdas hrdju...


@Bogec: Htio sam ja ici za mehanicara, al stari mi nije dao jer "U tom nema kruha, idi ti u tehnicare..." Sad mi je donekle i zao sto sam ga uopce i slusao...
 
S

strongboy

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

ok tako cu da probam prvo cekicem pa onda i zagrijavanjem ako vec nikako nece da popusti ....
thx na pomoci ;)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: Oranje,oranje,oranje...

Bobo kaže:
@Bogec: Htio sam ja ici za mehanicara, al stari mi nije dao jer "U tom nema kruha, idi ti u tehnicare..." Sad mi je donekle i zao sto sam ga uopce i slusao...


ima jedna izreka koja moja susjeda od 87 godina često govori
sinko željezo je jako teško :!: to je u kontekstu da ima lakših zvanja i poslova, ali...........

uglavnom ja ne pratim temu o imt, iako ga imam od uvijek, ali malo kad škicnem vidim da imaš znanje na kojem mogu mnogi pozavidjet, što je za svaku pohvalu, kad svi briju o skupim šmensi fensi traktorima koje nitko nezna ni žarulju promjenit ti o ovim što ih svi imaju jako puno znaš, svaka čast :D ali u detalje,kak bi rekli u dušu :D

ja se u popravak i neke tehničke stvari oko traktora ne razumijem, nisam mehaničar, niti tehničar, ja znam princip rada, znam tehnologiju proizvodnje, što i primjenjujem, i u tom sam jako dobar, ali mehaničar nisam , ok znam neke jednostavnije stvari, ali generalku neznam napravit na traktoru, niti neke druge stveri što bobo zna, ali daj mi kravu ili krmno bilje ..............................zato je forum na visokoj razini

mnogi se pitaju zašto to spominjem, jer po onom što mi odrEđeni ljudi govore (pozicije) tu se može svašta naučit, jer ima onih koji su specijalizirani ali do detalja, sa iskustvom, a za njih to znači jako puno

pa eto kolko mojih slika završi u novinama, spomenuti smo u poljoprivrednoj emisiji, sve je to jer postoji znanje i iskustvo, ...............

A TO JE NEPROCJENJIVO :D

stoga bobo ako srce veli da za imt samo napred, nekad srce je jače od novca :D a znanje imaš :D

da se mi svi ujedinimo iz raznih profila koja bi to snaga bila :D
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Oranje,oranje,oranje...

Bobo kaže:
Ovo sam samo vidio na traktorima koji idu na natjecanja oraca, jer se tako fino moze naginjati plug pri otvaranju razora, a u "stvarnom zivotu" to rijetko kome treba. meni nikad nije nedostajalo, tak da nece ni strongboyu...

Ma sve 5, Bobo, al iako ovo uvelike pomaže kod oranja (imam ih tek oko 2 tjedna gore na 565 i to je nevjerojatno koliko je traktor bolje iskoristiv, ak se stroj niže kapči, odvrneš, ak više, podigneš i to je zakon), evo najbolji je primjer to da sad mogu poštelati plug toliko idealno da se ne vozi na španeru, nego prati traktor, a to mi je najvažnije, prije nisam mogao ;)
A za ostale priklučke da i ne govorim, po meni je to zakon imati na traktoru, pa zato i svi traktori nove generacije imaju obadvije srane poluga na štelanje, pa reko da probam i ja, i nije mi žao uloženih kuna, jer stvarno vrijedi :mrgreen:

Inače, imao sam isti slučaj ko i strongboy, ta strana što ima samo šeraf u sebi se isto zapekla, a htio sam je podići malo i na sve moguće mile načine (zagrijavanje, lupanje, rezanje, švasanja, bila je pod prešom....), onda sam puko i kupio nove poluge i to je bilo to! :!:

Bogec, ma IMT je dobar, samo ga treba znati i imati volje za njega, ak ga zapustiš onda imaš sranje, ista priča ko i s Yugom :D :D :D
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Re: Oranje,oranje,oranje...

Dečki stvarno vas je ljepo slušat,ali malo skrenuste s teme :!: ;)
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh