• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...1

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
G

Guest

Guest
ratarko to ti je isto tak kak ovi nizozemci na fp oru s traktorom od 80 ks s trobrazdnim plugom, a kod mene za isto takvo treba barem 120 ks traktor i jos mu je na nekim parcelama tesko.jos kad sam bil kod svojih staraca (prije pet g.) imali smo mf-178 s dodatno ugradjenim turbom (imas ga na mojim i ivicinim postovima) i njemu je 2x14 plug taman.ja ako hocu sa svojim, malim fergacom dobro izorati moram orati s jednobrazdnim plugom a dvobrazdnim mogu orati jedino strnista ali moram cekati kisu jer ako je susno onda ni to neide. jednostavno je takva zemlja i sta se tu moze. ja imam cca tri jutra livade gdje je jos tvrdje i tu kad bi gradil bazena ne bi trebal nikakav beton samo iskopati grabu i nista drugo jer prakticki uopce ne upija vodu vec ona ostaje tak dugo dok se ne osusi. a opet ovi koji su blize dravi imaju pjescane zemlje i od potrosi goriva za kompletnu pripremu zemlje za sjetvu manje nego ja samo za oranje, ali ako je susna godina onda nemaju nista pa opet ste strane nije dobro.
 
R

Ratarko

Guest
Znam ja da se tu ništa ne može , da je zemlja ovdje još duplo teža nego je ja bih opet bio poljoprivrednik , samo bi kukao duplo više nago sada :wink:
Kada ja tu svoju zemlju na kraju nekome ostavim , sinu ili nekoj trečoj osobi , taj neče imati tako tešku zemlju , u to sam siguran .
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
zvona kaže:
e ima tu puno stvari koje kod nas teško mogu proči.Zemlja je sigurno njegova ,sigurno vodi računa o njoj u pitanju plodoreda, obrade tla, sigurno ne izvlači maximum iz te zemlje a da ne vrati,koristi možda stajnjak ako ne sigurno zelenu gnojidbu, reducirao obradu na minimum smanjio više operacija ne jednu eventualno dvije umjesto pet-šest a time smanjio gaženje iste. A kod nas dobiješ tablu na godinu i deri bajo uz malo gnojidbe bi izvukao maximum jer nije te briga ako je netko drugi uzme iduču godinu,kod nas malo ulažemo u zemlju a htjeli bi puno e ide to ali jednom če stati. To se dogodilo na Belju bilo je tabli gdje ni trava nije rasla


Slažem se stim da vodi računa o plodoredu, primjenjuje zelenu gnojidbu a možda čak i stajski gnoj, ali sam siguran da iz te zemlje izvlači maximum!
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
ratarko nisam mislio na tebe i tebi slične, ali ima takvih puno koji su uzeli table a o poljoprivredi nemaju pojma jer su čuli da je ,,dobar,,poticaj imaju love te pokupovali mehanizaciju i sada upropaštaju te iste table kada pogledaš šta i kako rade, za plakat ,kada drugo ne možeš da ga izvučeš iz kabine i naudaraš i pošalješ kuči. a onaj komu treba i zna taj ne može dobiti ili mu ponude ono što nije ni za šta. Å to se oranja tiče ja sam prije nekoliko godina orao livade koje po priči moje bake da ih se ona sječa kao dijete da su bili livade a baka ima preko 70godina, a zemlja je neka ritska crnica, orao sm na nekih 10 cm dublje nisam mogao od korijenja trava a ursus je vrištio , Nakon prve kiše išao sam opet to orati ali dublje tek nakon 3-4 puta oranja moglo se orati normalno na nekih 30cm.
Mario daj prebaci ovo u neku drugu temu
 
R

Ratarko

Guest
Zvona , nisam je ja osjetio "prozvan" od tvoje strane ili bi se netko drugi tko radi poljoprivredu kvalitetno osjetio prozvan nego samo kažem da ima dobar dio ljudi koji misle na te stvari i još puno više od toga . Imam neke poljoprivrednike iz okolice koji su mi ugled i kako god da ovo što ja pišem nekome izgledalo suped-divno-krasno ja još uvijek zaostajem za tim poljoprivrednicima . A kada realno sagledamo situaciju i ti nazovimo ih "najmoderniji ili najosvješteniji" poljoprivrednici u mojem kraju zaostaju jako puno za evropskim farmerima , znači gdje sam ja tu , bolje i da ne pričam ...
...ali trudim se koliko mogu da imam što bolje gospodarstvo kao uostalom i svaki drugi poljoprivrednik...
 
B

Bobo

Guest
Evo, ipak sam izdvojio ove komentare iz one teme o slikama na uzglavlju...
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
ratarko to me i boli, imam i ja ,, oca ,, koji ima toga jako puno ali mi nismo nekih 4-5 god.u dobrim odnosima. moram ti ovo reči jer neki učesnici ovoga foruma moga starog sigurno znaju a možda su i u kontaktima. On je Predsjednik Udruge seljaka Slavonije i Baranje, imenom i prezimenom Antun Laslo. samo nešto da vam kažem kada je u Satnici bio natječaj za zemlju tetak ga pita jer ga ja nisam htio odnosno nikada ja njega nisam molio za ništa, a on je on bio u tom nekom odboru za zemlju da meni da 50 ha da radim. On je idučega dana javno na radio Đakovu u nekoj emisiji javno rekao i po prvi put spomenio moje ime u javnosti da on neda meni zemlju.Mene čak nije zno ni njegov tajnik Zdravčevič. Ne nisam ja njemu ništa napravio on je meni. Ako vas zanima i to če te čuti
 
B

Bobo

Guest
Svasta... Koliko god da se pokacim sa svojim starim, uvijek to nekako rijesimo, i radi se dalje kao da nista nije bilo. On nekad popusti, nekad ja i idemo dalje. Sto bi stalo izmedju nas dvojice da se tako posvadjamo, nemam pojma, ali mislim da takva stvar ni ne postoji...

A i da smo u svadji nekoj, uvijek bi mi izasao u susret i pomogao mi...

Ako ti nije ugodno o tome na forumu, nemoj. Ali ako ce ti biti lakse...

Evo, cak sam se i sjetio primjera iz moje obitelji. Moj djed sa tatine strane je bio lugar. Uvijek je drugima davao sve, a sebi i svojima NISTA! Moja baka je u pol zime rusila sljive po vocnjaku da se imaju s cim grijat.

Stari je studirao u Zagrebu i cim je zavrsio faks, zaposlio se, ozenio i krenuo praviti kucu u gradu. Njegov tata mu je JEDVA dao drva da si napravi gradju za krov. A da je htio, mogao mu je kucu pozlatiti, samo sto je bio "posten", pa nije... I stari moj kaze za njega da je bio lud,a li sta se tu moze. Pricali su i bili su uvijek u kakvim-takvim odnosima...
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Prijatelju stvar je ovakva moji starci su se odavno rastali neposredno prije nego ču se ja roditi. On se oženio poslje i sve je bilo onako. On meni u životu NIKADA nije nikako pomogao. i ono što je po zakonu morao. Kada bi došo kod njega on i ja nismo imali mnogo da pričamo. Kada se polu brat ženio stari me došao zvati tek u četvrtak a svatovi su u subotu.Tu sam puko i neke mu stvari rekao i nisam se pojavio u svatovima. Od tada nismo u kontaktima. Mene u mom selu jako dobro znaju i znaju cijelu situaciju i na mojoj su strani. Drugo ja sam prije dvije godine imao svatove i na nagovor puno njih ( ja nisam htio) da idem oca zvati u svatove .Znaš što se dogodilo došao sam na njegovu čupriju (most ) ispred kuče a on je sa autom prošao pokraj nas kao da nema nikoga.No ima Boga! vani je bilo nekoliko bakica koje su to vidjele. I drugi dan događaj je znalo cijelo selo, a on je govorio da nas nije vidio. Kako bi tebi bilo da tako prođeš. kada sm razgovarao sa mnogo ljudi i kada sam rekao čiji sam ljudi su ostajali bez riječi znali su za ostala dva sina i kčer ali za mene nisu.
 
R

Ratarko

Guest
Auu ljudi , svaka familija ima takvih stvari , samo netko svoje uspije sakriti , nekome isplivaju na površinu htio on ili ne a netko niti ne pokušava sakrivati nego živi dalje. Mi slavonci jesmo donekle poznati po takvim stvarima ( jal , ljubomora , ravnodušnost ) i neke stvari iz zvonina i bobina posta sam prepoznao u malo drugačijem ruhu i u svojoj široj familiji .

Zvona nisam znao tko ti je otac ali u jednom od prijašnjih postova si mi dao naslutiti tvoje rodbinske veze s nekim ljudima iako nisam to shvatio . Vjeruj mi da si dobio tih 50 ha zemlje to bi ti bio odličan početak za izgradnju gospodarstva . Več danas bi se vidio napredak a za 10 godina bilo bi te teško "maknuti" iz toga posla - bilo da te politika želi pokopati ili neki drugi konkurentni poljoprivrednik jel bi do tada čvrsto stajao na svojim nogama.

Neznam kako " pravilno " da završim ovaj svoj post ali čovjeku se u životu svašta dogodi i mi jednostavno moramo priječi preko toga , prebrojati " žrtve " i nastaviti dalje...
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Ratarko i više nego sretan čovjek da je bio otac i sredio to ali. Ovo sam morao reči ako se nekad susretnete nekom prilikom sa njim da znate kakav je. On je ,, poštenjačina ,, i radi sve po zakonu a uzeo je pola atara a po OPG je 50ha a on je na jednoj adresi prijavio nekoliko OPG-a na jednog pa drugog sina itd. A preko veze i u drugim selima ima zemlje u zakup, Mene kada god vidi pogled spusti prema dolje.
 
B

Bobo

Guest
Ne znam sto bih rekao...

Cuj, drz' se i dalje!

Samo da znas, i ja sam na tvojoj strani!
 
K

krx pozega

Guest
Nečeš vjerovat al baš oni su ti uzeli u najam od vočara rajnoviča jedno vrijeme skladište...još jedan maleni dokaz koliko je svijet malen
 
R

robert

Guest
ovo je danas uslikano,svjeze oranje,jedan bajo,sa novim 549,otvorio brazdu,napravio par krugova i otisao kuci....pa bolje ikad nego nikad.... :lol:
Obrisan neispravan link.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Obrisan neispravan link.
ovo je oranje 3 jutra zapuštene površine,na kojoj je več i bagra krenula rasti...ali explorer je to sve počupao ko' od šale...i to sa 3*14'' plugom vogel&noot...very nice
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
pa naravno da nije,zato sam i napisao very nice... :wink: maloprije sam se vratio sa te njive i vidio da če bit užasno za potanjurati... :roll: ,al' šta
češ kad je bilo zaraslo i počela je šuma tu rasti...bitno da je poorano,a iduči put če več iči lakše...
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh