• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...1

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
R

Ratarko

Guest
Tih 100 ha je polovina mojih obradivih površina .
Još uvijek mi ostaje 50 ha repe a to mi je neki godišnji prosjek te 50 ha za pšenicu i ječam odnosno kada bankrotiramo na tom duhanu da me nešto izvuče van :lol:
 
B

Bobo

Guest
Vjeruj mi na duhanu neces skoro bankrotirati, posto se u europi jedva sadi, jer se u austriji toliko zagadila zemlja da sad mora mirovati da se malo oporravi od intenzivne sadnje duhana.
Duhan je kao korov i iz zemlje izvlaci SVE. Ja ga sadim vec preko 10 godina, ali na povrsini od 2 jutra i sad ce biti treca godina za redom da na jednu te istu njivu idemo s duhanom...

Neki bi rekli da smo budale, ali kad das veliku paru za stajski gnoj i jos rukas gnojiva da zemlja bude koliko-toliko plodna, onda je steta tu sijeti neku zitaricu... Plan je da 5 godina tu sadimo duhan, pa cemo vidjet gdje cemo biti kad se duhana rijesimo...

Sa tih 2 jutra mi imamo oko 40- 45 000 kn cistih novaca, posto sami radimo sve i to nije duhan za susare, nego onaj sto se na zraku susi...

Dva veca poljoprivrednika ovdje sade oko 5-6 jutara svake godine vec dvije godine ;) i kazu da im se isplati placati rabotu, da oni nista ne rade, osim da sjede u traktoru i nadgledaju kako ovi rade...

Stalno se prosiruju, jer kako kazu da od zita i slicnih mu usjeva nema neke koristi, posto nemaju neke velike povrsine a da su njihove, nego sve u zakupu...
 
B

branko

Guest
kada bankrotiramo

onda ti ja izdjoram neke od ovih mojih odojaka koje nemogu prodati da budes imao kaj zaklati (za duhan naravno) .
 
K

krx pozega

Guest
Trenutno me koči zemlja ali nadam se u ogledno vrijeme riješiti taj
problem...duhan je u biti u mojoj familiji rekao bi hobi makar ga mi
sadimo profesionalno godinama i dakako da nam je to največi izvor prihoda...
Največi problem donosi svakogodišnja promjena zemlje ili ti ga plodoreda tako da ja sa pedesetak hektara zemlje sam u mogučnosti saditi 15 hektara kvalitetnog duhan(jako bitno),imajuči u vidu udaljenost zemlje od gospodarstva,vrstu tla , čak i navodnjavanja(evo ova godina bi mogla biti kritična)...a što je najbitnije velika su početna ulaganja da jednostavno "nemaš pravo na kiks"...
Ta poljoprivreda kultura iskorištava maksimalno zemlju kao vrstu tla..
u europi nije uspijevala pa su je englezi kao prvi američki kolonizatori poljoprivrednici sadili na tamošnjim poljima i to je prvi američki izvozni brend tada...sa godinama je genetski(klimatski) napredovala i danas je zastupljen po cijelom svijetu.
 
R

Ratarko

Guest
Onda je moja zemlja idealna za duhan , makar po tome što nikada nije bio duhan na njoj uzgajan.
Imam 33 ha zemlje koja je dva puta u zadnje tri godine dobila pureči gnoj i to prilično bogato pognojeno. Po pitanju umjetnih mineralnih i tekučih gnojiva isto nikada nisam štedio tako da zemlji nikada nije falilo hranjiva.
Tih 33 ha je u tri table ali jedna do druge , to bi bilo skoro pa idealno . Pored tih tabli prolazi kanal Biđ u kojem ima vode za navodnjavanje a sistem za navodnjavanje mi nije teško iznajmiti po pristupačnoj cijeni . Joj koji bi tu duhan bio , ha ?
 
K

krx pozega

Guest
Daaaa,daaaaaa...koliko je daleko plin od toga polja da nije plinovod negdje u blizini prolazio..e to bi onda bio pun pogodak..koliko su ti ta polja daleko od kuče(kad več pričamo o tome)
 
R

Ratarko

Guest
Plin ima samo u selu a to je tri kilometra od tih tabli .
Table su mi 2 kilometra zrakom udaljene od kuče ali 15 kilometara cestom.

Plin treba za sušaru , ha ?
Pa sušaru bi napravio kod kuče a ne u polju ?
Koliko košta sušara i kolika bi bila investicija za sušaru od 10 - 15 ha duhana a kolika bi trebala biti za 50 ili 100 ha duhana ?
 
K

krx pozega

Guest
Milijun kuna nam treba za početnu investiuciju ali to bi riješili odmah te sezone ako bi odradili kako valja....ja sam uložio dosad 300000kn u sušare i strojeve ne uključujuči traktore i "pomočni pribor"...pa na takvu veliku površinu bilo bi nam savjetovano da sušare radimo u polju iz više razloga prvenstveno transporta bi bilo jako puno i tu bi se izbjegli veliki troškovi
 
R

Ratarko

Guest
Milijun za koliku površinu duhana , 10 ha ili 100 ha ?
Koji strojevi osim traktora i prikolice trebaju i koji je pomočni pribor ?
Koliko košta sušara za 10-15 ha duhana ?
 
K

krx pozega

Guest
Sušara za 5 jutara da valja košta 20000 tisuča kuna znači 150 jutara....prikolice za duhan specijalne...min.50000 kuna za tu površinu što čemo sami radit...traktore imamo,radnu snagu čemo riješit ...naprolječe počinjemo :wink: :D...
 
K

krx pozega

Guest
Rekao si da imaš kapital...nije to ratarstvo stari moj...ovdje ti je il opa il tropa 8) ...Pod dodatni poribor spada rotob(strojčič za špricanje duhana),prikolice(to sami napravimo)..kultivator..itd..Ma sve je to zajebancija ali kad bi čovjek tako krenio napamet recimo sa 100ha morao bi zaposlit agronoma sa iskustvom u duhanu da prati cijelu proizvodnju...rekao sam da ču ove godine pratiti cijelu sezonu duhana i uredno stavljati slike na forum tako da vas neču više gnjavit sa duhanom gdje mu nije mjesto :( :wink:
 
R

Ratarko

Guest
Pa neka admini prebace ovih par zadnjih poruka u temu sa duhanom pa možemo još malo popričati ...
 
B

Bobo

Guest
Ako prebacujem komentare, mogu ih samo staviti u novu temu, ne mogu ih "prikrpiti" na vec postojecu...

Krx je otvorio novu temu, pa se tamo mozete popricati o duhanu...
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Nisam znao gdje da ovo stavim pa sam postavio u oranje

Obrisan neispravan link.

I sto vi kazete na ovo
 
B

Bobo

Guest
To je Francuska BIMA 300...

Jedan od boljih traktora ikad napravljenih. Skrece i naprijed i nazad, i ima i prednji i zadnji hidraulik. Malko se visoko sjedi, ali je zato preglednost kao sa nebodera ;)

Mislim da su Francuzi pokusali oboriti rekord u oranju, ali da nije uspio... Taj traktor je usao u legendu i ne znam da ce ga Francuzi skoro zaboraviti...

Mislim da se vise ne proizvode...
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Da nam je ovakva zemlja! Oranje i odmah sjetva!
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Nije li mu to malo tesko premetnjak ne ali onaj iza valjak. Imali netko sliku da se dobro vidi ona ruka za kvacenje valjka
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh