• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...1

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
R

Ratarko

Guest
Je ako ti uspije svaka operacija od sjetve do žetve :?

Nesmiješ fulati na ničemu , sjetva mora proči u idealnim uvjetima tako da soja brzo i jednoliko poraste da bi se mogla kvalitetno sačuvat od korova. Soju sijem gusto tako da međuredna obrada nije moguča a tu je onda jako važno da ti špricanje sa herbicidima uspije , onda si na konju i večinom do žetve prolaziš bez problema. Pri skidanju soje je opet bitno da nije vlažna jer su troškovi sušenja ogromni te znaju uzeti polovicu zarade isto kao i ako je soja bila u travi . Prošle godine sam imao idelnu soju te sam ju uspio prodati bez troškova sušenja sa prosječnom primjesom ispod 2 % , na taj način se može zaraditi više nego na pšenici .
 
R

Ratarko

Guest
Oranje,oranje,oranje...

Evo prvi puta sam probao orati sa plugom okretačem i Torpedom , išlo je nekako , sporo ...

Glavni glumac : Torpedo RX 170 , mrcina , punoljetna i po američkom zakonu , 16500 radni sati bez generalke , težina 7900 kg , obujam motora 9572 ccm - atmosferski motor .

Sporedna uloga : Plug Rabe Albatros Hydro , težina 1500 kg , četiri plužna tijela , radni zahvat od 120 - 220 cm , max dubina oranja 40 cm ...

Statisti : moja malenkost

Lokacija : Slavonska posavina pokraj Sl.Broda

Datum : 29. siječanj 2007. godine , 15:00 sati , oblačno ...

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.
 
R

Ratarko

Guest
Moralo je iči na 14 cola , nije moglo više , slab je traktor.
Tu njivu sam započeo orsti sa Fordom 240 KS i plug mi je bio na 17 cola , dubina oranja jedno 5 cm više nego sa Torpedom te brzina kretanja 2 km/h brža.

Ovo sa Torpedom je bila samo proba , da vidim da li može , možda ču uskoro prodati taj traktor a nikada nisam vukao okretač plug sa njim pa reko ajde da probam ... Radio sam danas od 9 ujutro do 6 navečer i napravio sam jedno 5 ha ili malo više , teško je ocjeniti ...
 
R

Ratarko

Guest
Potrošnju ču znati sutra kad napunim rezervoar , danas je bio pun do čepa pa kada sutra napunim onda če računica biti točna u litru.
 
A

agrarac

Guest
s kim namjeravaš obrađivati ovu zemlju ako ne promrzne dobro pošto brazde izgledaju tvrde?
s torpedom obavljaš samo predsjetvenu pripremu?
 
R

Ratarko

Guest
Nadam se da če izmrzniti , ima još 2 mjeseca do sjetve , ustvari ne računam toliko na to da če promrznit nego da če se osušit i onda koja kiša i kroz dva mjeseca to je to...

Kako mi novi traktor još nije stigao a stvarno ne znam kada če onda če obrada te njive iči po starom dobro uhodanom sistemu . Imam 4.5 metara sjetvospremač koji iz jednog prohoda pripremi to oranje u sjetvenu površinu . Sjetvospremač vučem sa Torpedom ( ne taj sa slike nego drugi ) koji uvijek ima udvojene zadnje kotače kada sa njim radim u pripremi za sjetvu.

Torpedo mi služi za svakakve poslove , vuče mi prikolicu sa umjetnim gnojivom do njive , tarupiram kanale sa malčerom , vozim poljoprivredne kulture do silosa i eto samo u rijetkim slučajevima još orem sa njim jel Ford 240 KS imam več dvije godine pa on radi teške poslove.
 

robi

Član
Tu od
22 Sij 2007
Poruka
377
Prekrasna tabla, ja bi jednu takvu, ovdje kod mene parcele su najviše 200 metara duge i 40 široke, a ova tvoja ima sigurno kilometar i 200 je široka. To je SAN :cry:
 
R

Ratarko

Guest
I da , brazde su tvrde jel prošle godine je tu bio samo korov do glave , to je bila zapuštena - neobrađena njiva .
Zato se i malo teže ore nego sam mislio.
 
A

agrarac

Guest
znam kako su to loše zemlje za obradu,ja sam ove jesni također imao oko 2ha takve zapuštene zemlje za oranje.al druga godina je več puno bolja ako sve napraviš kako treba.
 
R

Ratarko

Guest
@robi
Sve moje table imaju širinu od 220 metara , tako su kanali kopani pa je svaka tabla jednako široka . Dužine idu od nekih 400 metara pa do 1200 metara

@agrarac
Nije to zapušteno mojom voljom nego voljom lokalnih močnika koji nađu za shodno svaki malo uzeti mi neku tablu pa ju daju nekom drugom što onda ovome bude previše i nemože obradit pa onda opet vrate meni , u međuvremenu korov je zakrčio njivu tako da jedino tarup može riješiti stvar ...

@mario
Potrošnja je 36 litara na hektar
 
A

agrarac

Guest
zašto prodaješ torpedo?kako si zadovoljan s njim šta se posla tiče?
 
R

Ratarko

Guest
agrarac kaže:
zašto prodaješ torpedo?kako si zadovoljan s njim šta se posla tiče?

Imam dva pa bi se u dogledno vrijeme riješio jednoga ili oba , nisam još na čisto s tim , nikako da dodje novi MF pa da znam na čemu sam...

RX 170 je odličan traktor , imam ih 12 godina i poznam ih u dušu , bitno je da traktor ima jednog gazdu , ne dva ili više njih nego jednog gazdu i onda nema problema. Kada ti njemu svako jutro pregledaš ulje u motoru i mjenjaču što traje 5 minuta onda on ide , vidiš ta moja dva RX , kupljeni su na otpadu prije 12 godina , bili su nepopravljivo odbačeni od strane lokalnog kombinata a oni i dan danas idu bez problema .
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh