• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...3

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

diabola1210

Član
Tu od
25 Tra 2011
Poruka
590
Šta mislite jel bi felga i guma od tačaka mogla poslužiti kao kopirni kotač? Jel bi izdržala pritisak?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Meni na slavoncu več dvije godine drži od tački, za sad se još nije probušila, ali se vide oštečenja od kukuruza.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Radije zemi felgu i gumu od Stojadina. Ionak su glavčine u Trgoagenciji po 40kn.

Gume od tačkih su premale i prenježne.
 

diabola1210

Član
Tu od
25 Tra 2011
Poruka
590
Cini mi se da je to sve rucni rad ili se varam. Naime radi se o tome da sam razmisljao da bi na jesen neke komade puno dublje uzorao recimo 40+ cm. Nekad se to zvalo rigolanje. E sad ne znam jel bi to imalo kakvog smisla da li bi to utjecalo na kvalitetu zemlje i kolicinu uroda? Razmisljao sam da uzmem jednobrazni plug 16" i zakvacim ga na svoj mf 85 ks i pustim koliko ide...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Moje razmišljanje ide u smjeru da dubinu oranja teba povečavati postupno. Na taj način se mrtva zemlja (zdravica) postupno miješa s mekotom i nema šoka.
Ako želiš razrahliti tlo i popraviti vodni režim onda je podrivanje bolje rješenje od dubokog oranja.
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,264
Kaj su ovi onda bedasti kaj lagoraju?

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=yfCJJjXSt6M[/YT]
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Tino, ovi vade pijesak iz dubine da ga pomješaju sa gornjim humusnim dijelom.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,060
Talijani nisu blesavi, koliko god video pogledo svi taliju oru dobuko, mora postojan neki razlog zašto njih nije strah "mrtve zemlje" ja osobno volim potegnut cim dublju brazdu 35+ ako ide na proljece prodem sa podrivacem prije frezanja i zemlja bude spremna za sadnju bilo koje kulture
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ako se stalno ore duboko, nema mrtve zemlje. Zato sam prije napisal da bi na dublje oranje trebalo preći postupno tak da se svaki put izmješa malo mrtve zemlje s puno gnojne. Ako se odjenom baci u klijališni sloj samo mrtva zemlja, biljka može doživjeti šok jer bez humusa teško usvaja gnojiva.
Možda nisam u pravu, ali to je moje razmišljanje o uvođenju dubokog oranja.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Treba samo dobro gnojiti i vratiti zemlji barem dio onog što se uzme, tek tada se može orati konstantno duboko!
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Mislim da su to gluposti o mrtvoj zemlji.Kako kada livadu poorem i ima uroda ili zemlju kada uzmem od nekoga tko je plitko orao,ja izorem duboko i ima uroda,pa gdje je ta mrtva zemlja onda,ili je ona možda na nekoj dubljoj dubini,jel ako je mrtva,na njoj onda ništa nebi trebalo rasti.Pa znam jednog čovijeka koj kada očisti njivu od korova poore sa velikim plugom za rigolanje,duboko znači,da panjeve povadi van,potanjura i na kraju i tu usijev bude dobar,pa gdje je onda ta mrtva zemlja.
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Ja znam da ljudi sa negnojenjem rade mrtvu zemlju,i onda se čude kada nema uroda.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Pokušat ću vam pojasniti gdje je mrtva zemlja.
S brežuljka na jednoj njivi sam skinul gornji sloj dubine oko 30 cm jer mi je zemlja trebala za nasipati jednu depresiju.
Ta njiva nije nikad orana dublje od 25 cm. Dakle sloj sa humusom sam odpelal. Na tom mjestu sam prije novog oranja dovezel 2 kubika stajskog gnoja na površinu manju od 100 m2 (1 ar). Mineralno jednako po cijeloj površini i posijal buče. Na tom dijelu su puno slabije niknule i te ne nisu napredovale ni približno kao one oko njih gdje gornji sloj zemlje nije odvezen.
Primjer je drastičan jer nije ostalo baš ništa humusne zemlje, a kad se nakon dugogodišnjeg plitkog oranja odjednom dubina oranja udvostruči efekt je sličan ali ipak ublažen jer se humus promiješao sa zdravicom. Ustvari je pala koncentracija humusa.

Tko hoće neka vjeruje, a tko neće može raditi kak hoće. Meni ne smeta, a ovo sam napisal u dobroj namjeri.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh