• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...3

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,904
A zemlja je svakakva , od srednje teške do teške.

Plug je Rumpstand , da na 14" - 16" se oralo , ove laganije zemlje večinom na 18" pa čak i 20"

Izgleda da bude to zimska brazda , trebalo je biti za sjetvu , a budemo vidjeli još kakvo bude vrijeme do kraja 11. stog mjeseca , možda se spoji sunčanih dana pa se uspije posijat, ako ne izorat čemo lakše zemlje pa tu posijat pšenicu .

Evo i video

[YT]v=NFiqxRZ6YN8[/YT]
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

compy

Član
Tu od
4 Sij 2013
Poruka
209
Malo oranja i od nas.... :(rofl):

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=UaTKNTREUOU[/YT]
 

Vuga

Član
Tu od
7 Ruj 2014
Poruka
130
Kolege iz okolice Varaždina, danas sam vidio kraj istočne zaobilaznice, preko puta Calzedonije, veliki Massey Ferguson, vukao je 5 brazi plug. Ali nisam imao vremena stati i slikati. Dal ga je moža netko uhvatio da stavi slike? Ili je to bio možda netko od forumaša?
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,223
Nije forumas, to je kolega orao sa MF7618 i regentom , traktor je cipiran na 220 ks . Zemlja je malo sljjuncana, veli da je islo na 18 do 20 cola. Nazalost slike nemam .
 

Zekson

Dobro znana faca
Tu od
26 Srp 2012
Poruka
513
Evo od mene oralo se prije ove kiše za pšenicu,ječam a nešto sam i zimske riješio nek se promrzne..još imam oko 20 ha za oranje pa bude i neki video tokom toga ...






 

Zekson

Dobro znana faca
Tu od
26 Srp 2012
Poruka
513
Ma nije otišel nikam doma je odmara ali bude uskoro u oglas moram mu lemeše nove stavit...
Ovaj je isto stara raga ali švabo i ide odlično gassner je marka štelajuči je 10-14 coli sad je na 12 negdje to sam si osposobil okretanje pa sad sve s njim orem ali bude došlo nekaj drugo do proljeća..
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,558
Zekson, si siguran da je štelasući. Ja bi po tomu kaj se vidi na slikama rekel da je fiksni ali se može prilagođavati širini traktora. Naime, čini mi se da je prva i druga glana pričvršćena na istu savinutu uzdužnu gredu. To znači da je zadnja brazda uvijek jednako široka, osim ako ga ne podesiš da je na šrek. Samo onda lošije ore i traktor ga teže vleče.
Kak funkcionira okretanje? Uvijek sam bil malo skeptičan prema automatskom okretanju. Zato sam kupil Regenta s ručnim okretanjem, kad već nisam mogel s hidrauličnim.
 

Zekson

Dobro znana faca
Tu od
26 Srp 2012
Poruka
513
Ja bi rekel da je štelajući jer se vidi po pločici koja je bila gore i još piše onak 12" i još nekaj ali je zdrapana pa se ne vidi najbolje.. štela se na prednjoj brazdi i zadnjoj znači ti ga šrafiš i on se vleče po toj gredi i zamikava se odmah kad je skroz razvučen lovi više od pol traktora.. ali onda mi ga vuče u stranu ovak je najljepše fino plug vodi traktor..
A okretanje je dobro s tim da je plug bil stragan i mi smo navarili nešto da se drži i poremetili smo balans ali sam si ja dal malo truda i to proučil i sredil kad ga digneš odma top-link pritisne polugu i okreće ga.. jedino kad je neki grumen zemlje na daski ostane onda ga moram s rukom okrenut nije problem jer skroz visoko dignem pa ga mogu s traktora okrenut ali večino se automatski okrene kad dojdem s traktorom u brazdu kad se zanjiše..
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,558
Kod štelajućeg pluga se može zadnja drazda pomaknuti lijevo desno bez da mičeš prvu.
Ako to možeš, onda je štelajući iako ja to na tvojim slikama ne vidim. Ako nemreš posebno pomicati zadnju brazdu onda je fiksni i za koliko promijeniš širinu prve brazde za toliko promjeniš i ukupni zahvat pluga. Kod fiksnih plugova možeš na širinu zadnje brazde utjecati samo zakretanjem osi pluga, ali onda te kak i sam pišeš vleče u stranu.
No, nije bitno jel plug štelajući ili nije, važno je da tebi odgovara za oranje. Jel kod okretanja daske prolaze ispod osi pluga ili iznad?
 

Zekson

Dobro znana faca
Tu od
26 Srp 2012
Poruka
513
I ovde se more pomicat posebno zadnja i prednja jer vidi se tam na drugoj sliki da ima na rami iza pomicanje i napred kod kopčanja isto se može pomicat prednja brazda.. no i kak veliš nije bitno to je stari plug dopeljan je iz Njemačke prije 15 godina ja se još ko klinac toga siječam kad smo ga dopeljali.. ovak ide sasvim dobro..
Nejde ispod osi uvijek se obrača iznad rame i tak dobro funkcionira.
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Bas to, u teoriji. A iskreno meni se uopce ne svidja kako mu plug ore. Nit ima brazdu od 30cm, niti zaorava ostatke.
Osim toga, ta teorija funkcionira kod tih vecih traktora i plugova.
A kako poklopiti liniju vuce traktora i liniju otpora pluga kod recimo, IMT 533/539/542 i slicnim traktorima, i malim dvobraznim ili jednobraznim plugovima s kojima takvi traktori oru.
 
Posljednje uređivanje:

mrgud

Član
Tu od
22 Svi 2015
Poruka
50
Prije par godina sam se ozbiljno poigravao s tom teorijom, ali mogu vam reći da je slaba korist od toga. Pomaže da se shvati što ne valja, ali nikako ne funkcionira bez prakse. Jednostavno treba sjest u traktor i orat :D
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,561
Joj koja ceona brazda. Otkinut trap i par zubi :biggrin:
Nego meni je voditeljica napeta :icon_biggrin:. Kod nas gledam Stubljara kako mlati po vinu i prsutu
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,278
Ak je ovo oranje za takmičenje onda sam ja institucija za njih...

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=Fr8QrXE8UR8[/YT]
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Majke ti Božje pa tak grdo niti ja neznam orati! [emoji38] [emoji38] [emoji38] [emoji23] [emoji23]
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh