• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...3

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

hellboy152

Član
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
303
I ovde se more pomicat posebno zadnja i prednja jer vidi se tam na drugoj sliki da ima na rami iza pomicanje i napred kod kopčanja isto se može pomicat prednja brazda.. no i kak veliš nije bitno to je stari plug dopeljan je iz Njemačke prije 15 godina ja se još ko klinac toga siječam kad smo ga dopeljali.. ovak ide sasvim dobro..
Nejde ispod osi uvijek se obrača iznad rame i tak dobro funkcionira.

Imam ja Slični Gassner sa 3 brazde ali ima istu ramu i to je fiksni zahvat, samo što se podešava zahvat prve brazde i zakrivljenost (odnosno ravnina) u odnosu na traktor.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Pa jel moguće da svi imaju IMT plug i 539?
Nije ni čudo što oru kao da krmače ruju:icon_fU::icon_fU:
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,520
Tako je @hellboy152. Shvatit će i Zekson kad malo bolje prouči plug.
Na onom linku koji je postavio @agronom je podešavajući plug. Svaka glava se može posebno zakretati kaj u kombinaciji sa zakretanjem pluga daje širu ili užu brazdu.
Ja sam probal podesiti plug u skladu s teorijom koja je pojašnjena na jednom sličnom video clipu i to dosta detaljnije. Mogu reći da ima koristi, dobil sam pravu širinu prve brazde i španeri su bili labavi. Ako su španeri labavi, traktor ne vuće stranu i potrebna je manja vučna sila za jednaku širinu i dubinu oranja.
Ipak postoji jedan nedostatak labavih španera. kod oranja na nagibu početak brazde je sve više zavojit jer plug kod spuštanja u zahvat pobjegne prema donjoj strani. Ja to pokušavam riješiti tako da španere lagano dotegnem kad je plug u zahvatu koji je ostvaren s labavim španerima.

Evo link koji je meni pomogel.
https://www.youtube.com/watch?v=4tA5lpnyhDg
 
Posljednje uređivanje:

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
E dok Grbić veli da se njegov plug može ravnati sa bilo kojim svetskim, e dok mi to veli, gotovo je, odmah tlak skače, živci se cepaju u glavi, temperatura raste!!

To je problem takvih ljudi, moraju početi živjeti u sadašnjosti, gledati u budučnost, a ne u prošlost!
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Čovjek je htio pomoći da oni koji ne znaju kako se namješta plug lakše shvate kako funkcionira stvar. Iskusnom oraču je lakše namjestiti u brazdi nego kojekave daske i gredice stavljati pod traktor.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,954
Petar Grbić je majstor i to odličan za IMT ali i IMT a i Petar za za 70-te prošlog stolječa pregazilo ih vrijeme ŠANANA ovaj put se slažem sa tobom .
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,520
Ima nekih stvari koje se ni meni ne sviđaju. Npr. Grbić griješi kad veli da kotač mora biti uži od širine odreza. Bitno je koliko plug odmakne brazdu, a ne koliku širinu plug odreže.

To što su obojica majstori iz druge polovice prošlog stoljeća mi ne smeta nimalo. Neke stvari se ne mijenjaju. Otpor vuče, i vučna sila su oduvijek bili takovi kod plugova jednako kao što je i 2+2=4 (ako se drukčije ne dogovorimo :(giggle):) bilo nekad i ostalo bu ubuduće.
Ja sam Petrov video pregledal nekoliko puta i nisam primijetil neke nelogičnosti.

Postoji još jedan video na istu temu s okretačem.
https://www.youtube.com/watch?v=ALCb2tBkDAo
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Ipak postoji jedan nedostatak labavih španera. kod oranja na nagibu početak brazde je sve više zavojit jer plug kod spuštanja u zahvat pobjegne prema donjoj strani. Ja to pokušavam riješiti tako da španere lagano dotegnem kad je plug u zahvatu koji je ostvaren s labavim španerima.

Da,tako i ja radim,kad se plug uštela da radi kako mora raditi,španeri se dotegnu,i ostavi se malo lufta. To pomaže i kod okretanja na uvratinama,i u transportu,jer nije zdravo ako plug od preko pola tone šamara u zraku lijevo-desno. Vidiš,ti si Zagorec koji to kuži,ima jedan mlađi,koji to ne zna,ali možda mu Bogek prosvijetli pamet kad tad.

Naravno,pojavljaju se određene oscilacije kod različitih tipova zemljišta,pa na jednoj parceli plug radi savršeno,a na drugoj već malo vuče u stranu( negdje se to događa i na jednoj parceli s više tipova tla),ali to se odmah vidi,i da se riješiti.

A kaj se tiče ovih videa,neću ulaziti dal je dobro ili ne,kad sam prvi put probal orati sa svojim prekretačem,mučil sam se ko Isus,i onda svaki mali savjet dobro dođe...
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,270
Kaj se tiče toga pomicanja pluga kod ulaska u brazdu,ja ostavim zadnji desni kotač izvan jarka i spustim plug,onda kad krenes orat traktor se poskliže u jarak a plug ide ko po špagi...


12141610_405468346317615_4593672794638729477_n.jpg


@gogo,daj odrasti...
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,270
Taj zeleni nema veze s OLTom,neznam koji je al je isti ko moj lijevi

11222166_408915339306249_6797493280580671009_n.jpg


12141779_408916095972840_4793135699853934111_n.jpg
 
Posljednje uređivanje:

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,770
Visi u desno a ne u lijevo i to zbog desnog kotača koji se zakopao u ovo blato po kojemu ore.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh