• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...3

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,729
Na ovom komadu kad orem zimsku brazdu onda to radim u 12 mj., sad tu ide vjerojatno pšenica ili ječam, još nismo odlučili.
Bilo je i tu na mjestima sličnog oranja kao i kod @ el pibe, to je prvi put od kad pamtim da nije sve jednako izorano. Ne znam razlog zbog čega je tako ove godine, jednostavno u dužini 40-50 metara je zemlja masna i samo okrene masnu brazdu i ne rasipa ju i nakon toga opet ide lijepo.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,429
Ja i lagane volim u jesen poorati puno je bolje, a za stajski gnoj si ostavim uvjek jednu parcelu gdje je lagena zemlja, bude i to dobro, ali zimska brazda je ipak bolja, barem kod mene.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,477
Izgleda da se zakljucak sam namece. No posto brazdu zatvaram teskom drljacom krajem zime, zemlja doceka proljece pripremljena za sjetvu.
Dodatno isusivanje oranjem mi nije potrebno nego bas suprotno. Mozda bi promjenio misljenje da sam zapadnije. Jednostavno bez izmrzavanja ne mogu napraviti prasinu s obicnim strojevima, a kod vas su ipak vecinom freze i rd-e.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,044
Iwanho uvijek je bolje na jesen preorat i ja na neka polja sadim krumpir, preorem na jesen,15 dana prije sadnje prođem jedan prolaz sa podrivačem sta imam za vinograd da malo podignem zemlju pustim malo da se posuši i prođem par dana nakon ili odmah ako je suho sa frezom i sa 14-icom kasnije frezam i radim brazde odmah i do sad se pokazalo tako najbolje, malo vise zezanja al na manju površinu to nije neki gubitak a užitak je radit,odtala polja samo sa frezom i uvijek bude zemlja dobro pripremljena a šta se tiče gnoja odmah u brazdu kod sadnje ili kod frezanja polja za sadnju, nema smisla na jesen jer voda sve potegne preduboko...moje mišljenje
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
Mi zimsku brazdu zatvaramo sinjom rano u proljece cim uvjeti dozvole da se moze na zemlju. Kad ti je to krajem zime ?
Razmisljao sam da probam odmah nakon oranja sada u jesen poravnati brazdu. Kak bi to izgledalo u proljece ?
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,477
U 3 mj. cim se moze. Kad zabjeli i kad se prasi iza mene. Ne volim nikako dirati u mokro.
Jucer sam prosao par jutara onako usput zimske brazde sjetvospremacem i kad to napravim u proljece jos bolje bude.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Iwanho uvijek je bolje na jesen preorat i ja na neka polja sadim krumpir, preorem na jesen,15 dana prije sadnje prođem jedan prolaz sa podrivačem sta imam za vinograd da malo podignem zemlju pustim malo da se posuši i prođem par dana nakon ili odmah ako je suho sa frezom i sa 14-icom kasnije frezam i radim brazde odmah i do sad se pokazalo tako najbolje, malo vise zezanja al na manju površinu to nije neki gubitak a užitak je radit,odtala polja samo sa frezom i uvijek bude zemlja dobro pripremljena a šta se tiče gnoja odmah u brazdu kod sadnje ili kod frezanja polja za sadnju, nema smisla na jesen jer voda sve potegne preduboko...moje mišljenje

Kaj je 14-ica? Mtk 14 KS?
Znači ipak se slegne kad je podižes s podrivačem (gruberom).
Meni se na laganoj, rastresitoj zemlji pokazalo da je, kaj se tiće utrošene energije, najbolje orati 2 do 3 tjedna prije sjetve. Korov koji je niknul prije oranja se zaore i u ta dva do tri tjedna istrune, a novi ne nikne, tak da je zemlja čista.
I da ponovim, glavno pitanje za takvu vrstu zemlje i uz dovoljno proljetnih oborina, barem za mene je, kakva je razlika u iskorištenju NPK ili PK gnojiva zaoranog u jesen ili u proljeće?
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
928
I mene zanima koja je razlika kad sa gnojivo ujesen zaore ili u proljeće po brazdi baci pa se zatanjura.Struka kaže da P K gnojiva treba ujesen zaorat al šta praksa ljudi kaže štaje bolje?
 

independent

Član
Tu od
17 Pro 2012
Poruka
161
Struka kaže PK u jesen, a NPK pred sjetvu-sadnju. Problem je kaj jedva financiramo NPK i to većina nas bez prethodne analize zemljišta. Često i manje bacimo nego treba. Moja preporuka je analiza zemljišta jednom u 3 godine, pa onda PK u jesen i NPK u proljeće.Sigurno će bit razlike prinosa na takvom zemljištu kroz 2-3 godine. I humus je bitan (mikroorganizmi u tlu).
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Struka kaže PK u jesen, a NPK pred sjetvu-sadnju. Problem je kaj jedva financiramo NPK i to većina nas bez prethodne analize zemljišta. Često i manje bacimo nego treba. Moja preporuka je analiza zemljišta jednom u 3 godine, pa onda PK u jesen i NPK u proljeće.Sigurno će bit razlike prinosa na takvom zemljištu kroz 2-3 godine. I humus je bitan (mikroorganizmi u tlu).

NPK 15-15-15 ili neki drugi s više dušika nikako ne u jesen, ali kod mene se rijetko kad nađe PK pa ga zamjenjuje NPK 7-20-30.
Meni se čini da struka forsira jesensko-zimsku brazdu prvenstveno iz razloga veće akumulacije vlage u tlu.

Kaj nitko ne zna jel PK jednako vrijedan ako se zaore u proljeće kao i u jesen?
Ili možda treba biti određeno vrijeme u zemlji prije nego ga biljke mogu usvajati?
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Zbog zaoravanja biljnih ostataka,prozračivanja tla,bolje propusnosti vode i lakšeo brade tla sljedeči put!
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,477
Nes ti ostataka od soje...a i sta fali ostatcima u ulozi malca. Gruber sasvim solidno prozraci i izdigne tlo, a neke razlike u obradi na godinu nema. Bar ne toliko da se isplati orati.
Osim kukuruzovine nema velike prednosti oranjem.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh