• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...3

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,732
Izgleda da ja imam najmanjega ovdje hehe i kod mene se danas oralo ja sam svoje danas završio krenuo sam oko 10 završio oko 7 sa pauzom i seljenjem oranja je bilo oko 7h samo jedna slika pred sam kraj oranja al imam video prijatelj naletio pa sam ga iskoristio da snimi, uvjeti i više nego povoljni dubina oko 30 nisam mjerio ali uvijek sam tako oro pa bi moralo i sad bit tako, potrosnja oko 30l vjv i manje al da ne kazem premalo hehe brzina 4. spora/ 1 brza kako di izorano je oko 1,2h +/- neznam točnu kvadraturu, slobodno raspalite sa kritikama na videu je 4 spora

http://www.youtube.com/watch?v=yP3o6W1wSqI
Deflektor na ovom plugu bi jako dobro došao, i bez njega sasvim solidno radi al sa njim ne bi ni travke ostalo vani.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Ima na krku puno kvalitetne zemlje ali i loših vlasnika hehe a vidit cemo na proljece, ja sadim samo krumpir kukuruz i razno povrće pa selim mjesta kako mi se posloži te godine hehe
Bio proljetos u Zg, išo neku rabljenu kutnu kupovat pa zapričal sa ženskom baš o Krku, odonut je rodom, kako je Krčka poljana nekad hranila cijeli on kraj, turiste i još se prodavalo a sad unazad 20-25 godina sve zapušteno u rasulu, ali nažalost takav je veči dio ljepe naše!
Sorry na off

Poslano sa mog ALCATEL ONE TOUCH 5020X koristeći Tapatalk
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Krumpironja lijepo oranje, neki sa većim traktorom lošije oru. Ovo je talijanski plug? Tu i tamo malo ostane vani ali zanemarivo.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,337
To još nisam skužil zakaj zimska mora bit šire brazde i grublje poorana...
Jer par godina već gledam i svaku zemlju koja je sipkije poorana obradim u proljeće lakše nego ono što je grubo..
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,046
Krenimo redom heh šta se tiče deflektora i sam sam mislio stavit tj zavarit jednu traku al nisam stigo a moro sam ic orat jer kod mene u srijedu zovu kišu nisam ni otrov za rovce pobaco to me više brine...
Kawasaki jos malo off...sve šta ti je rekla je istina po tome se naš otok i naziva Zlatni otok drugo ime heh pogotovo ovaj kraj uzgajale su se rajčice nije bilo ni 10% loze koliko je sad sva mjesta su se radila bilo je svega mala slavonija
Zoki, da plug je talijanski ne mogu se sad točno sjetit imena al stvarno lijepo ore barem meni heh a to sta izleti van je zbog toga sta je blokiran sa hidraulikom, na žalost nemam kotača na njega pa da orem sa slobodnom inače bi mi preduboko išo ne može traktor povuč, plug je stvarno težak i još mi se nije desilo da mi ga je izbacivalo...
Antonio to neznam ni ja al vjerovatno je to da dublje zamrzne da zemlja ima više zraka dole ako zatvoriš sve gore da bude ravno onda se i kiša zadržava gore a tu prođe između gruda...moje misljenje al ne znači da je točno hehe a mislim da i šira brazda bolje okrene brazdu ne nasloni je jednu nadrugu
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Krumpi, ovaj put sve 5 :(clap): (jedanput je bilo za +4 :icon_lol:). Lijepo si uskladil širinu i dubinu. Više njih je primijetilo da bi ti deflektor dobro došel. Mogu ti reči da zlata vrijedi kod dubljeg oranja i malo više biljnih ostataka.
No tebe malo muči i visina pluga (klirens) za tu dubinu oranja pa se nakupljaju biljni ostaci.
Znaš li koliko je brza 4. radna i s koliko gasa si oral?
 

borovicb

Član
Tu od
29 Velj 2012
Poruka
406
Zimska se ore da se poveča volumen tla, a i time je vise prostora za vlagu koja se moze nakupiti. Ako ostaju brazde u jednom komadu da se ne rastepe za kolko je povecan volumen? Bolje da je sipko i rahlo, lakše premrzne nego sabito a i voda se lakse upija i ima vise prostora.
 

mursanic

Član
Tu od
1 Lis 2008
Poruka
723
KRUMPIRONJA ,deni ti deflektor al ne kaj god jer se bu izravnalo pri opterečenju i nebu odrađival kak spada,,,,a ovo ak ti ženske vele da imaš najmanjega,reci im da je točno ,,ali je zato DUGI I DEBELI...!Pa buš videl kak buju razmišljale ...a plug bi trebal biti UGO MORO ili tak nekak ,bar mi zgleda -Talijan.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ovo bi bilo idealno kad bi se oralo krajem siječnja. Bojim se da se buju sipke brazde od sad do proljeća preveć slegle. Po meni bi za raniju zimsku brazdu bilo bolje da je nešto grublja, recimo grude veličine stisnute šake. Između njih je uvijek dovoljno prostora za prolez vode u dublje slojeve, premrznu i na -5°C, a ne slegnu se preveć do proljeća.
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Pa kak da si jos narihtam da budu grude velicine sake?
Hehehe
Zemlja je takva kakva je. Ili je sipka ili je grudasta ili je glina ili vec nesto izmedju.

Poslano sa mog GT-N7100 koristeći Tapatalk
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,732
Malo od mene danas

e1d50db537253197bb57ef9282001cf0.jpg

a7a31fffffc2b95350b35846e7eb72f0.jpg


https://www.youtube.com/watch?v=84VhxEku8Jw
 
E

el pibe

Guest
Ideme polafke:(happy):Sad naj se rasipava ima cajta.
 

Prilozi

  • 089.jpg
    089.jpg
    78 KB · Pregleda: 200
  • 090.jpg
    090.jpg
    72.2 KB · Pregleda: 217

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Karlo, znam da nemremo birati zemlju. Pričali smo o tome kak bi bilo najbolje. Ovo kaj ore @mane i @el pibe je dan i noć. No jedna i druga bu se do proljeća rasipala. Šteta kaj @el pibe nije mogel orati koji cm dublje.

Takvu jednu njivu imam i ja. Za sad je još na njoj kuruznica. Čekam da se malo prosuši pa da zmalčiram i poorem.

Imam i jednu njivu koja se rasiplje kod oranja. Za tu njivu još uvijek nisam na čisto, jel je bolje orati na jesen, ili na proljeće. Bilo bi dobro čuti koju varijantu tko preferira za takvu pjeskulju, ali pri tome obavezno uzeti u obzir da na mojoj lokaciji u 99% ima dovoljno (često i previše) kiše na proljeće.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,479
Imam dosta takve i nikad je nebi orao u proljece. Nema sanse da moze biti bolje.
Mozda nije ni bolje u jesen ali sigurno nije losije.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Zanimljivo, oprečna razmišljanja, ali nažalost bez obrazloženja.

Držim da je na Banovini također dovoljno oborina na proljeće, a voljel bi znati jel sa @NEWHOLLAND vodil vlasititim iskustvima u Srijemu koji je znatno sušniji od zapadnog dijela Hrvatske ili zadržava mišljenje i ako je jako vlažno proljeće.

Ako takvu laganu rastresitu zemlju orem na proljeće priprema za sjetvu je jako lagana, a ako je izorem u jesen do proljeća se jako slegne pa je teža obrada. Barem je tako meni jer nakon oranja koristim samo laganu frezu (Gramip AT20), pa u slučaju sadnje krumpira po jesenskoj brazdi moram napraviti barem 2 prolaza tom laganom frezom.
Ono što me mući je što ste događa s NPK gnojivom. Kolika je prednost ili nedostatak ako se NPK ili PK gnojivo zaore u jesen?
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh