• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...3

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,585
Pa jel bi se nakon godinu-dvije onda ta jalova zemlja oživila i lakše se obrađivalo?
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Mozes joj popravit samo sa dobrim gnojenjem a sto se tice gnojenja za laksu obradu najdolji je stajski gnoj i zelena gnojidba i niukom slucaju ne paliti ostatke kulture!!!
 

Kuba

Član
Tu od
8 Velj 2011
Poruka
175
Biljke hranu usvajaju preko korijena (onu s kojom je pognojena zemlja) a korijen nije na vrhu zemlje,već ide u zemlju,a i gnojivo,recimo dušik,on je u zemlji mobilan
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Marko biljne ostatke nikad nemoj palit,nego ih zaori,malciraj pa zaori kako god.
Neznam kakva je kvaliteta vase zemlje na vecim dubinama,al za truljenje biljnih ostataka ne orati duboko ako na toj njivi mislite vec iducu godinu sijat.
Mozes i prije oranja biljne mase bacit ureju,ubrzat ces raspadanje.
Ako hoces oplemenit zemlju,nagnoji ju dobro stajskim gnojem i zaori ga na30+cm pa iduce godine posijaj djetelinu i nju zaori kad je najzelenija al na 20cmmax...
Tek znaci za 2-3godine mozes sijat i orat dublje i tako stalno,al duboko oranje u vecini slucajeva ne znaci nista,ako je susa susa je ako je mokro mokro je,al ne zaboravi da nista ne istrune bez prisustva zraka i ako zatrpas biljku na 30+cm zamisli kolko ti ona pomogne kad ju iducu jesen vadis van neraspadnutu,dakle nis,i tu iducu jesen ju opet izvuces van i opet u krug.

Po nasoj ilovacnoj zemlji nebi nikom preporucil ici dublje od 20cm.
Jedino ako imaju problema sa nekim vodama da stoji i nema kam bilo dobro ju podrivati svakih tri do pet godina.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
U pravu si samo sto je ta hrana(gnojivo)u sjetvenom sloju i tu je najveci dio korjenske mase dok korjenje koje ide duboko trazi iskljucivo vlagu!!!
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Da ako pricamo o umjetnom gnojivu koje stavljamo od 5-7cm duboko sa sjemenom kukuruza,jecma,psenice...
Ako pricamo o gnoju stajskom ili biljkama kam ih stavis ako ores 30+cm?
Koja biljka ide u dubinu od 25cm na dalje?
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Slazem se s tobom biljke se korjene u sjetvenom sloju ne na 30cm.
Repu necemo ukljucit u ovu kategoriju!!!
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Perika ide i do 15m, šalu na stranu, vele da je zakon za rahljenje i zeleno gnojenje zemlje indu. konoplja i raula.

Sent from my move 2 using Tapatalk 2
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
I uljana repica isto tako!!!
Umjetna gnojiva i herbicidi pesticidi i kojekakvi "cidi"su ti koji zemlju cine sve tezom za obradu!!!
 

kopri

Novi član
Tu od
2 Stu 2014
Poruka
26
Ove godine su kod mene iznimno teski uvjeti za oranje prekjuce zaoravo repicu i tako je islo tesko ko da nisam zemlju oro sto godina! A lani kad sam na teskoj zemlji zaoravo repicu oralo se ko pjesak!
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Jesu da teski su uvjeti za oranje od tih silnih kisa i mokre zemlje.
Uzet cu za primjer kukuruz,koliko puta sam traktorom presao po zemlji prilikom sijanja,spricanja,dva kultiviranja dvorednim kultivatorom i na kraju jednoredni berac i to sve po mokroj zemlji nije niti cudo sto je toliko sabito!!!
Zemlja izgleda prilikom oranja kao plastelin!!!
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,234
Ja sam jedino išo traktorom po njivi kad smo sijali,špricali i malčirali...i opet je sabijeno
 

dugan

Član
Tu od
3 Kol 2013
Poruka
266
Pretpostavljam da su u ovakvim uvjetima SAME-u taman dvije brazde.
Inače jako dobro izorano i dal se jednobrazni lakše vuče nego 2x10 s obzirom da jednobrazni ide dublje.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,820
I onda kažu neki da IMT plug samo naslanja brazdu. Poglečte kak to kod majstora izgleda. Skoro pu ju je preokrenul za 360 stupnjeva. :icon_thumright: Tak se to dela. Samo da mi je malo te suhe zemlje da i ja ubrazdim.:drink:
 

AcaAleksic

Član
Tu od
2 Lip 2014
Poruka
233
Kod mene je laka i peskovita zemlja, ali od stalnog gazenja ove godine i mnogo kise ja bas stvrdnula i ove godine dolazi do izražaja ko zna da nasteluje plug, a ko lomi ruke.. Tako da je zanimljivo gledati narod po polje, a kad izadjem u selo potrosnja goriva se krece od 15 l po ha kod mene pa sve do neverovatnih 80 litara i par puknutih lanaca...
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
80 l? Šta je to, tenk? S tolikom potrošnjom se više isplati ostaviti za proljeće...
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh