• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...3

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Oranje, oranje, oranje...2

Ima i Huđik i Plamen u ponudi raonike za IMT plugove i 756 i 757 sa izmjenjivim špicom.
Na prolječe vas budem pitao koji su bolje kvalitete jer moramo kupit nove.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Re: Oranje, oranje, oranje...2

@ŠANANA: dobro ti oranje,sa 565 ljepše oreš nego sa Same-om .. :eek::
Oranje ove sezone ide malo teže nego prošle,ali dok sam orao s velikim traktorom orao sam istom brzinom kao i prošle godine,isto orem i teške i lake zemlje,nema brige kad su traktor i plug usklađeni..
 

nlo1

Član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
497
Re: Oranje, oranje, oranje...2

sanana... sve to stoji ali ako je traktoru od 95ks muka od malog imt plugica od 14 coli,tu nesto nestima,il je do oraca il do traktora...
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Re: Oranje, oranje, oranje...2

nlo 1 da stanem u obranu kolege Šanane,jesenos je stao kod mene kada je išao sa Sameom sa servisa i kada je vidio neke brdine nije mu bilo svejedno a evo i forumaš Kićo može potvrditi,susjed ima TD 75 dupljak i plug je sređen 2x12 imt i uz taj brijeg 3 radna ,nema brže ili veče brzine to mu je naknap,strava kolika može biti razlika u zemlji do zemlje a pogotovo kada je propisno ugaženo
 

torpedo6206

Član
Tu od
23 Kol 2009
Poruka
106
Re: Oranje, oranje, oranje...2

Evo jedna i od mene s oranja :)

i5u5.jpg


Oranje kukuruza poslije vršenja, Olt Posavac 2 x 12, ok je išlo 1 i po gasu :) dubina 28 - 30 cm
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Oranje, oranje, oranje...2

Lijepo sam objasnio tu situaciju sa Same-om što se tiće brzine oranja, zato sam napisao da mu je bilo teško u toj velikoj brzini zbog tvrde i sabite zemlje, a ne zato da nešto ne štima sa traktorom ili oračem.
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Re: Oranje, oranje, oranje...2

Sve to ovisi o zemlji i uvijetima oranja... Ja znam orat kad nekima neće plug u zemlju, ali izorem i to izgleda na oranje... Same EX 95, može vuć i 3x14 u normalnim uvijetima, ali nekad mu je dosta i 2x14...
 

nlo1

Član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
497
Re: Oranje, oranje, oranje...2

zato i kazem da 2x14 mora ici u svim uvjetima... to sam jedino htjeo dati do znanja jer ako neide s tim onda nesto nestima...
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Re: Oranje, oranje, oranje...2

Meni se teže oru zemlje koje su lakše za obradu,a teže idu lakše.Ova zimska brazda se lakše sada odrađuje odkad imam renola,i masej je orao dobro sa svojih 95 ks i istim plugom ali je bio 3 × 14,ali je osijetio svaku promijenu u zemlji,dok kod renola nema neke promijene,malo nekada samo promjeni zvuk i teraj dalje.Puno se lakše i brže radi sa jaćim traktorom.
Kolega Šanana razumijem kada je rekao za same da nekada osijeti sadašnji plug u oranju,jel stvarno ima puno vrste zemlje,i u težoj ili sabitoj zemlji nije ništa čudno ako same osijeti taj plug.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Re: Oranje, oranje, oranje...2

Al meni ne ide u glavu da ga u onakvoj zemlji što je na slici da ga osjeti!! Jako ljepa zemlja i to mora ići samo tako! Baš se pitam šta bi on u teškoj posavačkoj zemlji sa tim plugom ako ga tu osjeti..
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,224
Re: Oranje, oranje, oranje...2

To i ja baš gledam i čudim se kako bi onda kod nas u puno težoj zemlji to išlo. Ja ipak mislim da moja proxima sa svojih 90ks bi morala ići sa 3X12 makar ne moraju to biti neke velike dubine do 25 cm bi išlo sigurno.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Re: Oranje, oranje, oranje...2

Dečki tko voli nek izvoli,neka dođe kod mene i proba pa če vidjeti šta je teška zemlja za obradu.Budem slikao kada dođem na tu najtežu parcelu pa če te vidjeti.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Re: Oranje, oranje, oranje...2

Znam ja šta je teška zemlja, radim nešto malo teške zemlje nekih 4kj, ali ne extra teške, ali ima malo dalje gdje je baš extra teška. Kod mene Proxima 80ks u srednje teškoj zemlji 3x12 i igra se, Case jx95 u teškoj sa 3x12 i ide..

Ne znam ŠANANA kako ti misliš 3x14 za njega kvačiti kad on osjeti i 2x14...
Neka se nitko ne nađe uvrijeđen, samo iznosim svoje mišljenje i viđenje..
 

tinda

Član
Tu od
20 Kol 2011
Poruka
592
Re: Oranje, oranje, oranje...2

Imam zemlje po kojima Reno ima problema sa 3x14 bregovi, masna zemlja, itd...
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Re: Oranje, oranje, oranje...2

Zašto imaš tako veliki jarak u sredini,dali zbog vode si to namjerno napravio ili?
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
Re: Oranje, oranje, oranje...2

Nije tako veliki nego traktor gazi sa jedne strane zemlju pa izgleda jako širok. Tu ionako je nisko pa nesmeta ni ako je širok a RD sve to zatrpa koliko treba
 

massey595

Član
Tu od
28 Stu 2012
Poruka
822
Re: Oranje, oranje, oranje...2

bas ne vjerujem da ce to RD zatrpat
 
Posljednje uređivanje:

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
Re: Oranje, oranje, oranje...2

Netreba ga ni zatrpati kompletno. Dok prode RD, sijacica, kultivator, berac, jos na jesen moram traziti jarak gdje je bio
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Oranje, oranje, oranje...2

Al meni ne ide u glavu da ga u onakvoj zemlji što je na slici da ga osjeti!! Jako ljepa zemlja i to mora ići samo tako! Baš se pitam šta bi on u teškoj posavačkoj zemlji sa tim plugom ako ga tu osjeti..

A eto osjeti ga, nije mu isto kad ore ili kad se vozi na prazno :) Malo humora.
Hoću reči to da taj traktor ore brzinu ili dvije više s tim 2x14" plugom, pa ja volim reči kad je malo teže oranje da traktor osjeti taj plug, a da orem u brzini u kojoj bi trebao ići, e tu onda ide bilo kak, ali to je za plug 3x14" :) Nadam se da me sad razumijete kaj sam htel reči i o čemu stalno pišem i pišem.

To i ja baš gledam i čudim se kako bi onda kod nas u puno težoj zemlji to išlo. Ja ipak mislim da moja proxima sa svojih 90ks bi morala ići sa 3X12 makar ne moraju to biti neke velike dubine do 25 cm bi išlo sigurno.
Znam ja šta je teška zemlja, radim nešto malo teške zemlje nekih 4kj, ali ne extra teške, ali ima malo dalje gdje je baš extra teška. Kod mene Proxima 80ks u srednje teškoj zemlji 3x12 i igra se, Case jx95 u teškoj sa 3x12 i ide..

Ne znam ŠANANA kako ti misliš 3x14 za njega kvačiti kad on osjeti i 2x14...
Neka se nitko ne nađe uvrijeđen, samo iznosim svoje mišljenje i viđenje..
Evo da vam sad objasnim. Svi ti traktori koji su nabrojani,pa tako i taj Same, niti jedan od njih nije sposoban idealno orati s 3 brazde, uzimam u obzir 3x14" do dubine 30 cm.
Morali bi uvjeti stvarno biti idealni i zemlje biti ravne i ne preteške. Ukoliko nebi bilo tako sve ostalo je mučenje i oranje nekoliko brzina niže i pliče, a to svi znamo onda da nije oranje.
Ajde još s ravnjakom nekak bi i išlo, ali prekretač dosta teško, ne toliko u oranju, negu u nošenju. To su svi traktori 4 cil., lagani i kratki i nisu sposobni pod brijeg izvuči prekretača kak se spada niti jedan, možete me uvjeravati u suprotno koliko god hoćete, ali badava vam sve. Bez dugačkog traktora 6 cil i barem 110-120 ks idealnog oranja u svim uvjetima s 3x14" nema!

Mi čemo uzeti IMT ravnjaka 3x14" za Same-a to je več odlučeno i s tim plugom bude mogao izorati 90% naših parcela u brzini 6-7 kmh i to kad budu idealni uvjeti, govorim za zimsko duboko oranje, za jesensko sjetveno oranje u dubini 20-25 cm treba velik i visok plug baš kao 757 i tu nema problema.
Ali idealan plug za Same-a bi bio okretač štelajuči 2x12"-18", s takvim velikim, visokim, dugačkim plugom bi zaoravao što god hoću, masu bilo kakvu bez ikakve brige, a traktoru nebi bilo teško, u lakšim zemljama na 2x16" ili na 2x18", u težim na 2x14" i siguran sam da bi bio trakor dobro agregatiran s takvim plugom, znači nikakvi mini trobrazni okretači ne dolaze u obzir koji nemogu kukuruzovinu vidjet, a kamoli je zaorat.

Ovo bi bio taj idealan plug za bilo koji traktor 95 ks i 4 cil. da ide bilo kuda i bilo kako. E samo da mogu tolike novce izdvojiti za plug to bi bilo to i nebi se više uopče zamarao s plugom i oranjem.
Znate čiji je plug :)
http://www.njuskalo.hr/oprema-obrad...zdni-vogel-noot-lm-1020-c-plus-oglas-10100465
 
Posljednje uređivanje:
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh