• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...3

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Slažem se, zutra ih budem pustil dolje još za par cm, to sam trebal danas al mi se nije dalo van z traktora.

Bobe, i to ne jedno, dva komada su na plugu :D
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Bome kad ovo vidim ne pada mi napamet kaciti plug i uopće probati orati. Valjda će smrznuti ove zime jednom pa onda idem u oranje.

I ja isto tako razmišljam , valjda jednom i smrzne pa ulovim priliku za oranje
 

univerzal

Član
Tu od
25 Stu 2014
Poruka
312
mislim da ak bude dobra brzina nebi smelo bit problema z štopanjem a i ak bu problema kak veliš začaš ih skineš i gas.planirali smo i mi orat kod šogora ostalo još 10 rali kukuruza za pobrat al sam nikak da se voda makne z zemlji
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Vara te oko :)
To ti je trag od kotača pa izgleda koda crtalo reže dalje od brazde.

A pošto traktor šlajdra malo je dublji trag.


Naj me drukati, kotac je barem 20 cm udaljen od pluga a ovo je 7-8 cm dalje nego ide plaz,,,

Slika3501.jpg
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Predhodni prolaz kolega.
Pogotovo tam gde plug ide pliće crtalo nema efekta jer ide po tom tragu kotača koji je dubok oko 15-20 cm i onda tak zgleda.
Crtalo je nariktano tak da na dubini od oko 30 cm reže oko 2-3 cm van brazde, vidi se prelaz cca "2 prsta" u odnosu na brazdu, no opet sve ovisi o nagobu, dubini, zemlji, uvjetima...meni je bitno da uz među dobro odreže, nikaj drugo.
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969

I sad vi meni recite kak orati s tih 90-ak ks i 3x14" plugom u ovakvim uvjetima?? I kad je idealno ta je zemlja masna i ne rasipa se, a kad je suča toliko je tvrda da taj traktor opet nebi mogao vuči 3 brazde.!

...nesmeš ostavljati strnjake nezorane do jeseni...gledi da je posle žetve plitko izoreš ili barem dobro istanjuraš, tak da ti se zemlja otvori. onda nebudeš imal toliko problema sa vodom, a i puno lakše bude išlo oranje. možda nebi mogel orati na 30cm,ali jednu brzinu niže i 5cm pliće išlo bi.
...ja znam stričeka koji z starim vladimircom ore jedva 10-15cm i ima dobre kukuruze...(istina na drugačijoj zemlji)...ali činjenica ostaje da jako duboko oranje nije preduvijet za dobar urod na svim zemljama...
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Slažem se, zutra ih budem pustil dolje još za par cm, to sam trebal danas al mi se nije dalo van z traktora.

Bobe, i to ne jedno, dva komada su na plugu :D
Razmem te. Nebi se ni meni dalo po ovom blatu. Gadni su to uvjeti... Fuj, bljak...

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Ako ove zime ne potrgamo strojeve na konju smo!! Ja nisam nikad imao teze oranje, ziva drama. Tesko maximalno. Sve je puno vode, zemlja propada, mulja na sve strane, traktor stalno kopa i skida desetak centi zemlje da dodje do zdrave podloge... nit za raditi nit za ostavit a najavljuju opet kise. Imam jos dost za orati pa moram, bit ce koja slicica
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Mike- ja sam prosle jeseni sijao psenicu na najgore parcele koje imam,a ljetos su bile izorane na nekih 25cm i bila je posijana raoula. sad najesen je vode bilo,ali su se orale lako kao nikad,usprkos uvjetima gorim nego ikad,i mi smo dosli do zakljucka da je to radi ljetnog oranja...
 

jurica0301

Član
Tu od
4 Kol 2012
Poruka
149
Ja sam danas promatral ljude kak oru. Radim na katastarkoj izmjeri pa imam prilike vidjeti svakakve njive(oranja). Oraju dva lika kukuruz sa imt 539 i imt 755. Parcela od parcele udaljena 20m( uske parcele ali duge). Prvi ore uz proklizavanje na dubini oko 20cm i ide sasvis solidno. Drugi jedva s traktorom prolazi koliko je mokro. Malo dalje ora lik s Univerzalom 640dt i imt 756vk jedva vuče plug koliko je zemlja sabijena. Jučer je lik parcelu do oral sa Štore 402 i imt 755 bez problema. Isto tako hodamo po sjenokoši i sve suho i odjedamput zagazimo u vodu skoro do gležnja, nakon 50m sve suho. Malo višlje prema cesti ore čovjek s Fendtom 115ks i Rabewerk 3x14 okretačem i još je naprijed imel malčer skopčani i traktor jedva vuče, kotači vrte na mjestu. Preseli se dvije parcele dalje i ide skoro bez proklizavanja.
 

same1993

Član
Tu od
30 Sij 2014
Poruka
154
da si metnes napred kakav uteg bilo bi ti pametnije i bolje bi ti islo..a i crtalo ti dobro ne stoji nikak

ne citiraj slike bezveze
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Nikola...da je uteg nebi škodilo...crtalo je složeno sasvim ok, to vas sve slika vara.

...nesmeš ostavljati strnjake nezorane do jeseni...gledi da je posle žetve plitko izoreš ili barem dobro istanjuraš, tak da ti se zemlja otvori. onda nebudeš imal toliko problema sa vodom, a i puno lakše bude išlo oranje. možda nebi mogel orati na 30cm,ali jednu brzinu niže i 5cm pliće išlo bi.
...ja znam stričeka koji z starim vladimircom ore jedva 10-15cm i ima dobre kukuruze...(istina na drugačijoj zemlji)...ali činjenica ostaje da jako duboko oranje nije preduvijet za dobar urod na svim zemljama...

Varaš se kolega.
Taj je strnak grubiran kao i svi ostali kod mene nakon žetve na dubini od oko 15 cm, pa nakon nekog vremena jednom pretanjuran i bio je spreman za sjetvu raole, ali se okišilo i nije se više dalo posijat, rokovi su prošli, raola ostala u vreči, a na zemlji blato.
I sad to orem, ova slika je u samoj depresiji iz koje voda nemože nikud, a tlo je prezasićeno vlagom pa nemože ni dolje.

Evo slika s te parcele...
Malčiranje propalog ječma u depresiji kojeg je voda odnjela.

Grubiranje.

Tanjuranje.

Oranje.


Na večini slika se vidi Lipa u pozadini tako da se zna da su slike sa iste parcele.
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Ovo je danasnje

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=acjq8p3Bjgg[/YT]
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
@Šanana... mora da je onda kriva lipa...

@Kićo... jeste vi to put tak sredili da se ni ne vidi šta je tu ili su to uvratine?? E ako je put, jadna vam majka...
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,343
Ni kod nas nije bolje. Dugo nisam bio na jednoj zemlji i
išli to orat i posijat, ali neugodno iznenađenje hhh...
Put je takav da stari nije mogao proc s IMT-om do zemlje, zagrezel.
JD kad zadje u kolomije više ne može van.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Jel možda bilo repe u blizini, hehe?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh