• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...3

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Re: Oranje, oranje, oranje...2

Teoretski je isto ali u praksi je nešto sasvim drugo. Plug da bi dobro orao mora orati na svojoj dubini tako da sa 20icom moraš orati skoro dvostruko dublje nego sa 10- kom.
Npr desetka skida brazdu 30 duboko i 35 široko tj, 70 oba, dok dvadesetka ore npr cca 70cm duboko i 70 cm široko jednu brazdu.
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Re: Oranje, oranje, oranje...2

Pajdo, slažem se da možeš orati dublje s više cola, ali ne moras, a i to prvenstveno odreduje visina samog pluga kolko on moze u zemlju, a racunica ti opako ne stima, 35 zahvat na 10 cola?! Ili 70 na 20 cola?! Ak mene račun ne varavara s desetkom ores 25 centi, a dvadesetka po logici stvari onda 50 cm.
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Re: Oranje, oranje, oranje...2

1 col je 2.54cm... Tak da.. Samo se kolega ranije zabunio sa mjerama.
A i ne znam ja kak bi 533/539 vlekel 20cola jednobrazni plug na dubini 25-30cm.. Mislim da bi mu to bil preveliki otpor zemlje za okretati..
Teorija stoji, ali mislim da bi u praksi to bilo malo teze izvedivo.. :):
 

mursanic

Član
Tu od
1 Lis 2008
Poruka
723
Re: Oranje, oranje, oranje...2

Sve zavisi koji traktor ,al ajmo reč da se radi o manjim tipa IMT pošto su manji plugovi u pitanju 2x10 ide normalno a 1x20 fino zaboravite jer ak ga spustiš da ore kak treba 533/539 BU KAK DA JE ZAKAPČEN ZA STOGODIŠNJI HRAST ovo se odnosi na normalnu zemlju ,pijesak se i onak netreba orati..
 

MARIETO88

Član
Tu od
22 Lis 2013
Poruka
349
Re: Oranje, oranje, oranje...2

Znaci po Vama to nije isto za vuči.
Koje su prednosti jednobrazneg pluga, a koje mane, sa tim da ga traktor može vuči (osim dubine)?
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,659
Re: Oranje, oranje, oranje...2

Jednobraznim plugom nema problema oko štopanja žetvenih ostataka(kao kod 2br. gdje se nakupi između prve i druge brazde). Jedina mana je više prohoda,vremena i potrošenog goriva. Kako je rekao kolega plug od 20 cola nema što tražiti s manjim traktorom, jer on uzima veliku širinu brazde,a da bi to dobro zagrnuo mora imati i pravu dubinu, znači 15-20 cm. dubine nije dovoljno već najmanje 40 cm da se dobi količina preokrenute zemlje.
 

oliver

Član
Tu od
5 Sij 2014
Poruka
406
Re: Oranje, oranje, oranje...2

usporedba ti je ista ko i sa jednorednim beračem,,sporo i samo sporo..govorim iz iskustva,,tek kad probaš veće onda shvatiš,,dobar dvobrazni 12" i traktor 60ks minimalno i samo gas,,,i još jedna najbitnija stvar tko bi tu brazdu od 20 cola potanjurao ili pofrezao pa to bi bilo ubistvo s traktorom prelazit prek toga a kamoli nešt drugo rađe onda 2 po 10
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Re: Oranje, oranje, oranje...2

Ako nemaš puno mase za zaorati i ako ne oreš duboko, 2x10" je idealan plug za tvoj traktorčić 55 ks.
 

MARIETO88

Član
Tu od
22 Lis 2013
Poruka
349
Re: Oranje, oranje, oranje...2

jel 1x16 velik zahvat za 25-30 cm?
Imam u ponudi 1x14 mislim da mi je premali i spor za oranje!?

ŠANANA. orem sa V&N 2x14 ( 30 cm mogu slikati)!
ubacio sam 2x80kg utega u zadnje gume i mali ide... :p

Pošto me ravnjak ubija... vratio bi se na okretača, ali pošto sam na brdu ne mogu okretat na strmini 2x12 (koji sam prije okreto) ! :)
 

oliver

Član
Tu od
5 Sij 2014
Poruka
406
Re: Oranje, oranje, oranje...2

moja preporuka 1x16 oreš kako hoćeš i gdje hoćeš i koliko hoćeš i nije tako sporo ja ga imam da se preživit
 
S

sspol150

Guest
Re: Oranje, oranje, oranje...2

ja sam godinama oral s 1x16 nikad problema oraš kud očeš bez obzira na teren je al ipak dok sam nabavil 2x12 brže napraviš posla i manje goriva potrošiš
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Re: Oranje, oranje, oranje...2

ja imam 1x16" i landinca (50 ks). doduše, slabo ga koristim, nikad završit. ali je dušu dao za zaoravanje kukuružnjaka. a i nisu ni skupi nešto, 1x14" sam prodo za 500 kn ovo ljeto...
 

MARIETO88

Član
Tu od
22 Lis 2013
Poruka
349
Re: Oranje, oranje, oranje...2

itp, jel okretač ili ???
koliko ha obrađuješ i kako misliš nikad završiti (tako drugo traje) ??
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Re: Oranje, oranje, oranje...2

evo, i ja sam malo isprobavao plug u subotu, kolega karlo.božić mi je malo pomagal ;)

jedna prije početka:
msob.jpg


i jedna pri kraju:
ymzq.jpg


I jedan video koji je već po mraku snimljen, ali se lijepo vidi kako landzberg zaorava kukuruzovinu na rastu

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=lywRL8WKgFo[/YT]
 
Posljednje uređivanje:

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Re: Oranje, oranje, oranje...2

nije okretač, ravnjak je. alkar, olt. ma da, dugo traje. s njim sam zadnje ozbiljnije radio prošle godine, kukuružnjak zaoravo, a onda sam se navuko na malčer. a sad ni nije kod mene, od ljeta stoji kod prijatelja. trebam dovest jedan mehanički okretač, 2x10" iz popovače, samo što kad je moj božić prošo, počeo je ovome koji ga treba dovest, pa nikako. ugl. čovjeku je pretežak za 539, pa mislim da bi bio taman za landinca. moram mu sredit lemeše jedino. mislim da ću lijeve sam napravit ako budu više od 200 kn/kom...
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Re: Oranje, oranje, oranje...2

Kolega @ibosilj, veselim se nasoj sljedecoj suradnji.. ;) Uz 2 traktora, 2 pluga i ukupno 5 brazdi.. ;)
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Re: Oranje, oranje, oranje...2

sa 1x14 trebaš oko 2 sata i 15 minuta da napraviš jutro, bez stajanja, plug se u hodu diže i spušta, nestaješ na kraju brazde.....slabo je to za 55ks......taj plug je odličan za fergusona, i vuče ga odlično i odlično zaorava.........
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
Na vrh