• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...4

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
U mom kraju su svi na štoreima zamijenili zadnje kotače i dobili skoro 15 cm na ukupnoj širi i nema nikakvog porblema, samo dobiš stabilniji traktor, a plug si na španerima podesiš bliže kotaču da ti nije prva brazda veća.

Preko kojeg programa mogu postaviti slike, pa da vidiš što je nagib?

Ne, ne, ne, ne....
 

Tomi89

Aktivni član
Tu od
3 Lis 2017
Poruka
79
kad štelaš plug najbolje izvadi ili otpusti dok kraja španere...cim su ti španeri zategnuti znači da ti plug nije u centru vuče da nekud bježi. Prva brazda se štela pomicanjem okvira pluga po poprečnoj osovini, ovisno o razmaku zadnjih kotača a ne zatezanjem i otezanjem španera...

Evo jedan video i od mene...oranje zimske brazde, plug lemken opal 105, traktor Deutz Fahr Agrotron 4.80, brzina oranja 6-7 km/h
[YT]https://www.youtube.com/watch?v=opCXZ-tC9n8[/YT]
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,522
Vrt izoran. Dubina 27-30 cm. Na rikverc sam išel po cjelini i jako pažljivo u jarak, prvo zadnji, a onda prvi kotač. Sve na kuplungu. Prema naprijed, u zahvatu, nije bilo problema, jedino je ženu bilo strah da se bum prevrnul. Kak je bilo pošteno pognojeno stajnjakom, špera je bila obavezna.
 

mikula

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2008
Poruka
348
Nečaci u akciji


[YT]https://www.youtube.com/watch?v=lPnPbrVry7c&t=13s[/YT]
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Mikula, nekak su mi bile male parcele za Kanadu...a onda vidim nećaci :)

BTW, danas je pri nama opalo oko 5 cm snijega. Koliko je "na sjeverozapadu" pri tebi?
 

mikula

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2008
Poruka
348
Pri meni je prvi snijeg opal 14. rujna pa onda još dva puta u rujnu, pa dva puta u listopadu, s tim da su se rujanski otopili a ovi i iz listopada su ostali a u studenom svako malo pada. Tu ti ne padne puno jedino kaj se akumulira, sad ga je na mjestima ca 10 cm. A od listopada su ujutro stalno minusi i svega par dana je malo prešlo u plus tokom dana. Ovo je bilo u subotu s tim da je najhladnije oko pola noći -26

46405011_1861370157231724_6947813112628117504_o.jpg
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Je*em ti dan kad sam ga kupio...

Nece u zemlju, nikako ga ne mogu nastimati i puno se teze vuce od Posavca. Stvarno sam ocekivao puno vise od tog pluga, ali sam jaaaako razocaran. Da se dobro pokazao bio sam spreman jos uloziti u njega i prepraviti ga na visokog, ali nista od toga... Ovako cisti pusing...
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,425
Ako nece u zemlju digni ga gore i stavi nesto ravno preko plaza i raonika, vjerojatno je raonik poravnat s plazom pa se samo vozi. To je i s mojim Vogelom problem. Poravnalo se sve i sad kad nema spiceva ulazi 20m u zemlju, zato uvijek navarim spiceve za novu sezonu i ide u zemlju kao metak.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Sad gledam slike, bome su ravni. Ja sam navario spiceve, bolje je malo, ali svejedno ga ne mogu nastimati nikako da ide dobro s mojim traktorom, prva brazda me stalno muci i tesko se vuce. Ne mogu ga vuci dublje od 25 cm.
 

mika

Iskusan lik
Tu od
22 Ožu 2011
Poruka
1,775
Jedan od razloga kaj se teško vuče je kaj je to niski plug i svaki ursus i zetor niski plug teško vuku zato kaj mu plivajuči položaj nemože dobro reagirati.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Vrlo često hahaha

Ali priznajem, ovaj puta si bio u pravu...

Eto, ako koga zanima plug je na prodaju. Nije savijen, nije krpan, jednostavno ne ide za moj traktor i gotovo.
Dva crtala i novi deflektori.
1e8cf16ff16398451dae6091bbe504bc.jpg
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Marko 355, ovo za mene je to Posavac Olt plavi. Isti kao bijo moj-2x12" Visoki klirens. Išao v dubino ali istina nije imao čelavih lemeža. Dobre imao. Zetor 52 sa njim orao, da veselje. Jako zadovoljan. Kupi nove lemeže.

A što se tiče dolnjeg crvenog pluga, ovaj je sličan mome IMT-ju 2x10". Samo moj ima plastične deflektore gore, a zanimivo, prvi put vidim ručko štelanja smijeri pluga na desnom kraju. Čini mi se, da imadu slični plugovi svi na ljevom. LP
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,967
Ma niš kvernerland te daske smeće.
Za duboko oranje loše.
Sve viri can za njim.
Moj je išao do rame u zemlju al to nije to.
Sad je lemken u dvoru pa mi ni on nije nešto posebno.
Ali prema ovima vrh.
 
Na vrh