• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...4

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,447
Kod nas cca 5 litara u 3 mjeseca, a posljednja dva mjeseca 7.5 kapi kiše...

4e47d85dfd6cfc79a638b653ae907aaa.jpg
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,447
A kad se pripremalo bilo je još bolje. Kao kiša bila najavljena pa posijali.

cad15fe3d69a74a279c5e2b1795f055b.jpg
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,425
Slika:

Nevini promatrač: -"Što je ovo?"
Autor djela: -"Slika..."
Nevini promatrač: -"To vidim, ali kakva je to umjetnost?"
Autor djela: -"To Vam je apstraktna umjetnost."
Nevini promatrač: -"Što je onda na toj slici?"
Autor djela: -"Tu se vidi kako krava pase travu."
Nevini promatrač: -" U redu. Ali gdje je krava?"
Autor djela: -"Iza brda."

Tako i ova tvoja slika, dragi moj Šima xD
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,838
Kod mene uvjeti idealni za oranje, jedino slika nemam jer je takva magla da se niš ne vidi...možda kobi dan ulovim da ne bu magle
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
618
Kod nas također idealno.

Ječam na ovom komadu izasao za 6 dana cca,skuzili ga tek za vise od 8 kad je vec 7-8cm.
28939c77ea8ff707767ba607cbe8e9f4.jpg


Poslano sa mog Power_5 koristeći Tapatalk
 

Petretic549

Dobro znana faca
Tu od
19 Lis 2011
Poruka
1,415
Što kažete na ovo oranje ?
"Majstor" orač(ja) ima 17 godina i ovo mi je možda peto ili šesto oranje u životu, a prvo da sam sam podešavao plug. Traktor je IMT 560 5 brzinac i plug leopard 2x12 bez crtala, vrt je pomalčiran prije oranja. Gume su ćelave da ćelavije biti ne mogu, malo je i previše vlažno za ove gume :p

e6pyc8.jpg


2zjgis2.jpg


2j2cc55.jpg


Malo me pravac muči al ja mislim da je to zbog ćelavih guma pa se kliže, makar imam osjećaj kao i da me malo vuče u stranu.
 
Posljednje uređivanje:

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,729
Odlično! Mogao si i na jednu stranu preorati. Kod mene je bio jedan 560, i kad preore vrt na jednu stranu, to je ravno kao tepih.
Inače sve pohvale, vidi se da si vrijedan!
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,838
Ak si prvi put štelal plug onda svaka čast....i veruj mi, mogu gume biti ćelavije:icon_e_wink:
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,522
Odlično. Početak je obečavajući.
Inače, ja sam došel do zaključka da mi se na njivi koja je kraća od 50-60 m ne isplati okretati. Brže mi ide povratak u rikverc.
 

Petretic549

Dobro znana faca
Tu od
19 Lis 2011
Poruka
1,415
Hvala vam na pohvalama.
Nastojim sve šta mogu radit maksimalno kvalitetno i pedantno osim kad sam stvarno u škripcu s vremenom, al onda bolje odgodim posao nego da odradim loše..
Ovdje sam moral ovak izorati jer je baka zahtjevala da vrt ima grabu po sredini jer je na sredini uvijek malo lošiji prinos.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,522
Trenutno imam za izorati, s lijevo-desno podesivim krajnikom, vrt popreko kosine, ali da se brazde prevrnu prema dolje. Kod dubine od 30-ak cm na toj kosini postoji opasnost od velike nestabilnosti traktora kad se bum vraćal u rikvec s dignutim plugom. Zamjenom strana zadnjih kotača Prednje ne bi diral) dobil bi proširenje sa 150 na 160 cm i bolju stabilnost.
Kak se bu odrazilo na oranje? Mogu li očekivati probleme i kakve?
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,770
Nemoj se vraćati po jarku nego po ne izoranom pa neće biti problema.

Poslano sa mog F5321 koristeći Tapatalk
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
993
U mom kraju su svi na štoreima zamijenili zadnje kotače i dobili skoro 15 cm na ukupnoj širi i nema nikakvog porblema, samo dobiš stabilniji traktor, a plug si na španerima podesiš bliže kotaču da ti nije prva brazda veća.

Preko kojeg programa mogu postaviti slike, pa da vidiš što je nagib?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,522
Mane,
ako se i ne vraćam po jarku na kraju opet trebam ući u jarak, a taj ulazak zna biti dosta nezgodan.
Plug s kojim bum to oral se može štelati lijevo-desno. Moram provjeriti, može li se potegnuti toliko desno da prvu brazdu ore iza desnog kotača. Naime premještanje pluga prema kraju ograničava topling koji se skreće zajedno s plugom.

jlukaci7,
podešavanje pluga za tih par brazdi u vrtu me ne zamara. Zemlja je lagana, plug je lagan i jako kratak, a traktor ipak ima 2 tone.


20141030-slika007
 
Na vrh