• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...4

Charlip

Iskusan lik
Tu od
21 Pro 2018
Poruka
1,560
Eto,zašto onda mučit traktor i trošiti više goriva ako je sve isto i na 20 i na 30...ja uvijek orem na dubini gdje plug najljepše radi a traktor se ne muči previše...bila to zimska brazda ili oranje u ljetu za repicu.
 

Charlip

Iskusan lik
Tu od
21 Pro 2018
Poruka
1,560
Ak se ovak nastavi mislim da bude sve mokrije a ne sušnije,jer ja suše ove godine nisam vidio a bome ni prošle. A da sam slućajno išo bilo kaj podrivat sad bi doma gledao u traktor i plug zamišljao kak je lijepo orati jer bi tonuo do kabine. Nisam htio reći da treba šparat na gorivu i pisat po zemlji nego samo da ako plug lijepo radi na 20,25 ne treba bezveze pretjerivati i puštat ga do grede u zemlju samo zato jer je neko nekad reko da je to dobro. Na kraju krajeva svi radimo onak kak smo se uvjerili da je najbolje.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,441
Znaci da nesto ne valja, traktor-plug ili uvjeti nisu nikakvi.
Dosta postova je bilo prije 30-40 dana kako ne treba orat nego cekat kraj godine za oranje iako su onda uvjeti bili idealni pa evo sad imao vrhunske uvjete za vaterpolo.
Podrivanjem bi propustio vodu u dublje slojeve, a ne traktor. 30 cm nije do grede ni pretjerivanje.
Slazem se nek svatko radi kako misli da je najbolje.
 

Charlip

Iskusan lik
Tu od
21 Pro 2018
Poruka
1,560
Sve ovisi o zemlji i naravno lokaciji di se nalaziš tak da nećemo ulaziti u dubioze.
Tebi je podrivanje dobro meni nije jer sam probao taj podrinuti sloj cca 50 cm je sav natopljen i voda nejde dalje nego je sve ko tijesto posle ovakvih kiša i reko više nikad. A to da se nisu iskoristili uvjeti za oranje prije mjesec dana i više možda stoji za ove kaj imaju od 2 do 5 rali pa im je svjedno jer ak rano izoru onda im rano trava na proljeće raste jer imaju plugove kakve imaju al svi drugi ozbiljniji su to iskoristili i sad su na godišnjem.
Do 30 je normalno oranje al je netko spomenuo da je za njega 30 neka srednja dubina tak da neznam kaj onda znači duboko ak je 30 srednje.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,441
Zavrsio sam 26. 11. Ostavio par jutara za izvoz stajnjaka, posto se to izjalovilo danas zavrsavam da mi ne docekam iducu godinu.
Ore se barem 20% teze. Brljam po mokroj zemlji, blatnjavim traktor.
22697

Ljudi preporucaju, a ni sami se u neke stvari nisu uvjerili.
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Sve zavisi o zemlji kod mene ne leži voda pa nema potrebe do 30 orat
 

Charlip

Iskusan lik
Tu od
21 Pro 2018
Poruka
1,560
Ja sam isto završio krajem 11 mjeseca nekih 60 rali i ovak mi je izgledao traktor i plug. Ostavio nekih 7 rali koje su pod brijeg a dobra je zemlja pa nije problem voda jer sam prodao i traktor i plug prije 2 tjedan,drugi traktor je doma a plug dolazi 11.01.sad sam na godišnjem tak da će biti proba pluga tam oko 15.01.
Tak da neki put i neki drugi faktori odlučuju kad i kak će se orati.
 

Prilozi

  • 20191113_124144.jpg
    20191113_124144.jpg
    264.5 KB · Pregleda: 73
  • 20191113_124001.jpg
    20191113_124001.jpg
    217 KB · Pregleda: 74

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,567
Nema veze s dubinom jedne godine 20 25 druge 30 i ooet isti prinos
Vidiš,a kod mog kolege dalmatinca suprotno,ako ne izore duboko kaže da onda nema vlage po ljeti i sve se sprži. ;)
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,567
A gle,nije svaka regija ista,ipak su dolje sušna razdoblja dosta veća nego kod nas pa treba vlagu sačuvati ;)
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,133
Kod nas u Podravini isto nema veze na koju se dubinu ore, ja orem na onu na kojoj plug najbolje radi.
Isto tako nema veze jel se ore u jesen ili u proljece pred samu sjetvu, a i zemlje nisu neke rodece, ko dobije 3 t psenice ili 5 t kukuruza po jutru, taj mora biti zadovoljan.

A iskreno se nadam da bude dosla i neka susna godina, blata i kise mi je preko glave, stalno govore kako su godine sve susnije, a vec zadnjih 5 godina kisa ne staje.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,335
Što se tiće pijeska i nema veze, ali recimo 15-ak km sam ja od vas i već ima veze proljeće ili zima kod ovih težih zemlji, pogotovo oko Drave.

Što se tiće dubine, ona je cca 20 cm za sjetvu i 28-30 cm zimsko.

Što se pak tiće 10. mjeseca, ne pamtim ga ovako idealnog za sjetvu kao ove godine, a već je neko pravilo dok mi plivamo, da je u Slavoniji taman vlažno, dok je kod nas taman, oni gore.
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,652
Ja npr. ujesen nisam stigel orati, jer na poslu je raspored bil ubitačan, a da sam i stigel ne bi puno napravil jer je kod nas kiša ljevala mjesec dana bez prestanka, dio kuruze mi je još uvijek na polju. Danas malo probal i ide dobro, tak da ću ovih dana se vozikati sim tam IMG_20191230_163849.jpg IMG_20191230_163843.jpg
 

Prilozi

  • IMG_20191230_163849.jpg
    IMG_20191230_163849.jpg
    85.9 KB · Pregleda: 11

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,220
Spominjete dalmatinca pa se on pita dal komentirat il ne al evo da kažem da tu kod mene svi koji dublje uzoru zemlju bolji prinos imaju, e sad jesu li to gluposti ili čarke varke ili baba vanga ja u to ne ulazim, npr za lucernu sve ispod 40 je malo može ono proći ali izgledi su veći za ovih 40 cm, npr dva brata sade krompir na istoj parceli, po pola, izvezu stajnjak skupa i jednom izore zet s imt533 plug dvobrazni olt slavonac10", drugu polovicu ja s imt539 plug jednobrazni imt 14",sade istu sortu u biti sve rade skupa i jednako i nakraju ova drugi ima više krumpira, i vadi ga desetak dana kasnije jer cima neće pada.
 

Fendt939

Iskusan lik
Tu od
26 Stu 2014
Poruka
1,364
Ore se kak se da orati...šta bi ti NH napravio da imaš 700 ha orati, a svaki dan kiša? Orao bi 30 cm al u k....
 

Najnoviji postovi

Na vrh