• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...4

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Samo jedanput sam oral tak duboko. Izoral sam hrpu mrtve zemlje i međašni kamen na sredini njive (nekad je bilo više parcela). Nisam primijetil neke razlike u rastu kultura niti u prinosu. S obzirom na to da se nalazim u humidnijem području RH, mislim da je 25 cm dovoljno duboko. No unatoč tom saznanju orem i preko 25 cm, do 30. Zemlja je lagana i tih par cm se ne osjeti na vučnoj sili.

Dado, ova tvoja zemlja mi se također ne čini preteška, iako je možda malo teža nego moja. Kod tebe također nisu suše česte i izražene kao na istoku. Kakvi su tvoji razlozi za oranje na dubinu 30-35 cm?
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Nešto se slabo vidi da ispada đubre za tih 400kg po ha
Ma nije Laki, to se tebi čini, to je (M)Amazone... To tvoj rasipač previše troši pa ti misliš da za 400kg/ha treba ispadat k'o stiropor Hahahaha Šala.

@dado6340
Oće mali radit'.

Meni ostali neki pičkovci za poorati, al' sve je uz šumu pa kad noću bude -5°C onda smrzne, i ne popušta po danu jer je u sjeni, a mene nešto hebe poluga od blokade diffa pa onda kad dođem gdje je zaleđeno, svirim ku*cu :LOL:
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,756
Ovo možda nije teška zemlja ali bez špere nejde. Orem dublje zbog toga da se sačuva više vlage. Uvjek orem tako. Ovu zemlju je moj susjed sustavno uništavao, sad ja radim pa recimo da svake godine ide malo na bolje. Dobar dio tog poboljšanja pripisujem dubljem oranju
 

Charlip

Iskusan lik
Tu od
21 Pro 2018
Poruka
1,560
Kod mene je već više tjedan dana preko noći i ujutro od -5 do -7 a prek dana do +5 tak da se ne stigne odmrznut,njih par koji su probali orat su odustali jer nikak nejde.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Dado,
hvala. :ppozdrav: . Mislio sam da okolica Siska, odnosno cijeli zapadniji dio RH, u prosječnoj godini ima relativno povoljan raspored oborina. :(
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,756
Kako koje godine. Koliki je prosjek ne pratim. Jebo prosjek ako se zeznem jedne godine pa opet druge. Možda i griješim u radu i u svojim uvjerenjima ali tak je kak je. Davno su me uvjeravali da radim drukčije pa sam brzo pobrao svoj urod. Od tada radim po svom, barem ovaj dio posla.
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Nezz kako je kod vas ali kod nas duboko smrzlo i neda se orat čekamo da zatopli
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Dado,
poštivam tvoje mišljenje. (y) :ppozdrav:


Probal sam prije par (popodne) dana zapiknut lopatu u zemlju. Do 5 cm se odmrzlo, od 5-10 cm smrznuto. Procijenil sam da, unatoč lijepom vremenu, nije vrijeme za oranje.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,756
Kod mene obrnuto. Gornji sloj je smrznut, nekih 8-10 cm ali na mjestima, a dublje taman za oranje. Jedino gdje su mi bile buće tamo sam odustao nakon dva prolaza. Neznam zašto ali tamo je smrznuto sve. Trese se i traktor i plug.
 

yama13

Dobro znana faca
Tu od
12 Sij 2012
Poruka
614
I ja nešto orao u subotu,, isto kao kod Vas gore smrznuto pa je bilo tesko otvorit brazdu. Uglavnom čak i nije išlo tako loše, osim na kraju i početku nikako da krene u brazdu, a u sredini milina. Kasnije sam išao jednu drugu njivu i to oko pola pet koja je bila odmah do potoka ali je isla super. Inače to je moje prvo oranje sa trobraznim plugom.
 

Prilozi

  • IMG-20200111-WA0000.jpeg
    IMG-20200111-WA0000.jpeg
    80.3 KB · Pregleda: 55
  • IMG-20200111-WA0002.jpeg
    IMG-20200111-WA0002.jpeg
    120 KB · Pregleda: 55

Najnoviji postovi

Na vrh