• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...4

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Nisam mislio da ne treba orat,vec koliko je potrebno da to bude idealno...po meni nije...

Uzmite pa uporedite...jednu njivu idealno uzorte a ne podubrite i poprscite,a drugu njivu lose uzorte a dobro podubri i pospricaj pa ces vidjet koje je prece

Kolega mi prosle godine pripremio i posijo njivu idealno,posprico njivu jednom pri sjetvi,poslije se razbolio i tu vise niko nije dolazio.Kad je bilo branje 2 kosa na hektar,neke site
 

stjepan

Član
Tu od
30 Lip 2009
Poruka
189
Brate mili okretač plug, pa mogao je ta dva jutra orati s jednom stranom di nije puknut lemeš, jer ja neznam kako zatvoriti poslje one kanale, to če se vidjeti tako sljedeći par godina.

Zato i jesam kritizirao, s takvim strojevima to nesmije tako izgledati.

Meni je znao pući i lemeš i sigurnosni vijak, završim s ispravnom stranom pluga.
 

TypeR

Član
Tu od
25 Velj 2013
Poruka
501
Ajd sad pogledaj sta ti uspoređujes, oranje sa đubrenjem? Takva usporedba uopce nije moguca u normalnoj glavi, ima razlike ako lose poores pa ti je u proljece trava i onda moras prskat, a vjeruj dobar plug i uredno oranje su pola cistoce zemlje i mozes usparat na spricanju. Moze netko spricat i duplo vise ak ne odradi to kak treba.
Nitko nije rekao ovdie da oranje zamjenjuje đubrenje niti je to moguce u bilo kojem svemiru. Zasto se kombajnom vrsi kad iza odmah je ispadaju kruhovi. Steta bas.

Poslano sa mog Nexus 4 koristeći Tapatalk
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,543
Prije nabave drugog pluga, uvijek mi je u proljeće izbila trava na spojevima brazda. :icon_hang:
Ove godine je još uvijek sve čisto. :icon_fU:

Puno se toga godinama mijenja u poljoprivredi, ali na neke stvari se ljudi ponovno vraćaju. Godine pokažu svoje. Ne nakon 1, 2 ili 5 nego nakon 10 ili 20 godina.
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Tupe,ti se moras vratit par stranica unazad pa ponovo procitat a ne napamet bubat
Ja sam rekao da oranje uopste nemora bit idealno ,ono vecinom sluzi za laksu pripremu pri sjetvi...u manje pohoda pripremis za sijanje

Ja sigurno od vas vecine slabije uzorem i ne obzirem se puno na to al sam sigran da i od vecine u brdskim uslovima imam bolji prinos
Uvijek prscem 2 puta i dubrim od 800 do 1000 kila po dulumu tako da se trave nesto i ne bojim

Mislim da bi bilo uredno kad neko krece u raspravu u neku temu da nabaci slike svog rada pa tek onda mozemo dalje
 

TypeR

Član
Tu od
25 Velj 2013
Poruka
501
Poorano je jesenas i zatvorena brazda, sta da slikam. Ne mora biti idealno, ali shvati ako bolje zaores manje imas korova i manje je prskanja. Ja zito spricam jednom ili nijednom, ove godine smo odradili za korov. Mozda sam s dobrim oranjem ustedio jedno prskanje no nebitno.
Ja sam vise mislio pod lose oranje, znaci neuredno, da sve viri van, i da kao sto kod nas neki rade dignes prednju brazdu, ona tek toliko da struze, zadnja ajd malo i struze i kaze poorao. I tu nema nist kad nema 10cm dubibe zimske brazde, poskljizano. Stavi ti sliku svog sto kazes slabijeg oranja pa da vidim na sta mislis.
Nisam slikao direkt nikako eo kukuruzovina pa vidi jel sta viri i priprema za zito di se vidi oranje, to je sto imam slike.
uploadfromtaptalk1458991843247.jpg uploadfromtaptalk1458991888792.jpg

Poslano sa mog Nexus 4 koristeći Tapatalk
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Neznam prebact slike al imaju nazad jedno 4 strance
Sad se vec razumijemo...ako ti nije mrsko pogledaj koju stranicu unazad...ja sam sa onim u potpunosti zadovoljan
 

TypeR

Član
Tu od
25 Velj 2013
Poruka
501
Mala mi je slika na mobitelu. Vidim da ti je tino bacio komentar na oranje, tu je sve pocelo. Pravi se javio, decko poore 2 bostana godisnje s fercem i sav je bitan. No hajde, ako radis malo mozes gnojit sve i imati prinos i da bude bez travke. Usporedba 2 hektara/20/200

Poslano sa mog Nexus 4 koristeći Tapatalk
 

stjepan

Član
Tu od
30 Lip 2009
Poruka
189
Normalno da je oranje bitno, herbicidi u današnje vrijeme odrade svoj posao trava i nije veliki problem, problem su depresije i neravnine di se zadržava voda i pojede usijeve na tim mjestima. Problem je kad se naprave neravnine prilikom bilo kojeg obrađivanja tla, to je problem poslje poravnati to se još godinama vidi.
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Pogrijesio sam....htio sam napisat po hektru

Evo kako ja dubrim kukuruz...mozda nije ni pravilno,mozda bacim nekad i previse il premalo al ne sijem od 2 hektra vise pa...
Na desetak dana prije sjetve bacam 50 kila po dulumu tri petneske
Ne kultiviram,pa kad dode prihrana ide od 35 kila kana pa navise a zavisi od sklopa

Prihranjujem rucno....Koliko stane u saku ide na tri kukuruza

Napiso sam par puta da ja ne zivim od zemljoradnje,al ja ovo volim pa mi nije tesko radit
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Pa mi smo u brdskom podrucju i malo ko ima ravnih njiva....Uglavnom niko nema kultivator il kako se to vec zove
 

TypeR

Član
Tu od
25 Velj 2013
Poruka
501
Dulum je 1000 kvadrata ili desetina hektara? A gle, kad to sve odradis tako onda i prinos mora biti dobar, o tom nema govora, potrudis se sve mu das ak je dobra godina mora vratit. To ne moze odradit netko s puno povrsine

Poslano sa mog Nexus 4 koristeći Tapatalk
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
A dobro, to donekle ima i smlisla, ako je oblik njiva nepravilan, samo sto bi ipak bilo dobro kultivirati. Prije dvije godine mi nismo kultivirali 5 jutara, ali je priprema bila dobra, nije bilo korova u startu, pa je kasnije vec bio dobro porastao i samo je oprskan. Stabljike bile 3 m, svaka po dva klipa. Ali sam ja itekako pobornik kultiviranja, ili rajcovanja, kako se kod nas kaze. I ako se moze 2 puta.
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Vjerujem da kukuruzu dosta znaci kultiviranje....Pa sasvim je normalno da neko ko sije puno nemoze toliko ulozit...meni i da bude godina losa nemogu mnogo izgubit .
Imam kolega koji rade daleko vise....samo u silazu sasijeku 4 hektra pa znam da stede gdje god mogu
 

TypeR

Član
Tu od
25 Velj 2013
Poruka
501
A ne vrijedi radit ako neces dati, samo na puno ak bi pretjerivao koje je to bacanje para

Poslano sa mog Nexus 4 koristeći Tapatalk
 

compy

Član
Tu od
4 Sij 2013
Poruka
209
Pogledajte malo kako se to u Sibinju radi, ovo je zatvorena brazda.
Moj bože veliki poljoprivrednici novi plugovi okretači, traktori 200ks, znači ovako izgleda svaki drugi ulaz od pluga, prvih 10 metara na zemlji.STRAŠNO.

Ovo je radio traktor od 200ks i novi plug okretač, sa kojim uvijek radimo na 20" tako da bolje zatrpa biljne ostatke....





Ovo je na malo težoj zemlji.


A ovo smo radili sa traktorom od 105 ks i plug je namješten na 12".. Bilo je dosta velikih stabljika pa nije baš sve uspio zatrpati..


Evo još jednom da stavim video, kako ide u lakšoj zemlji..

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=ytUXPbWDHqA[/YT]

I neznam čemu to prozivanje kako tko radi zemlju :confused:
 

Najnoviji postovi

Na vrh