• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...4

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,095
Tak su nekad pri nama orali sa parnim strojevima, samo su bila 2, jedan pri jednom, a drugi pri drugom kraju. Plug su vukli na sajli. Rusi su to tek sad počeli primjenjivati, ali još nisu usavršili :hahah:
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,992
Pa to je super,uopće nema nepotrebnog gaženja traktorom,i još je ženska kraj tebe za moralnu podršku 😉
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,194
Da li je danas netko od forumasa s 3 brazde kod Zapresica točnije kod Lužnice "propuhivao" traktor...
Lijepo slaze brazdu 😉
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,335
Dobro se izborio s obzirom da je ovo najteža zemlja koju radim i poprilično teško oranje.
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,869
Neznam kako kod svih Vas ali repica dosta podbacuje u mom slučaju već 2g zaredom...
Pošto izbacujem plug gdje god mogu a dalje sve više, pa ako se baš za primjer osvrnem na zadnje oranje za repicu 2016.g , zatim u plodoredu psenica , repica, ječam, kukuruz (sve odrađeno bez pluga), tek 2021.oranje za kukuruz za sezonu 2022.
Niti jedan usjev nije podbacio već naprotiv, zabrinuo me malo kukuruz 2021. koji je bio baš u pokusu za Pioneer a odrađeno minimalno po pitanju obrade (rezultati u katalogu).
Pod tim minimalno mislim da nakon žetve ječma odrađena postrna obrada (na plitko gruber+tanjurača) za sjetvu zelene gnojidbe koja ostaje nedirana do skoro same sjetve kukuruza 2021.gdje je za obradu korištena ista mehanizacija.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,335
Ja sam reduciranu obradu radio za repicu i za pšenicu tu i tamo na lakšim zemljama. Sa pšenicom nisam imao nikakvih problema. Na tim pjescima je došlo do izražaja i čak je i malo bolje od oranja, ali čak i ove godine se vidi da je mase previše. Do sad se to nekako nije toliko primjetilo i kondicijski je repica uvijek bila dosta dobro. Ove godine se baš vide dvije stvari, prva ta da sam zakasnio pa nisam stigao obraditi na fino prije kiše, nego poslije i to je za repicu problem, druga ne oranje. Iako je to sve fino izgledalo i gruber i tanjurača su odradili dobar posao, ali jednoatavno ne isječu masu kolko treba i ove godine se vidi da je bilo previše mase, pogotovo kako je veći heder, pa iza sječke još veći problem. Za reduciranu obradu bi masu trebalo do kraja usitnjavat, bilo sa malčerom ili nećim drugim i vjerujem da je diskosna sijačica također dosta bitna. Sijao sam po oranju, sve repice top top...
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,151
Nakon vožnje gnoja oranje ide prema kraju.. Bit će ovo izgleda prva sezona bez proljetnog oranja.
 

Prilozi

  • IMG_20220213_083042.jpg
    IMG_20220213_083042.jpg
    66.4 KB · Pregleda: 52
  • IMG_20220213_083106.jpg
    IMG_20220213_083106.jpg
    65.7 KB · Pregleda: 52
  • IMG_20220213_104227.jpg
    IMG_20220213_104227.jpg
    46.4 KB · Pregleda: 52

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,518
Mislim da bi mogao imati problem ako to ne zatvoriš uskoro. Imaš tešku zemlju ko i ja. Sad je suho i toplo i više se nemože očekivati neki ozbiljniji minus da to izmrzne i ako se to zapeče mogel budeš pripremiti jedino dinamitom…
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,151
Nema zime zato je i orem sad. Do sjetve je još 2-3 mjeseca, uvijek bude kiše i mraza. Kako da je orem u 3-4 mjesecu? Nije teška zemlja, ali je uvijek mokro.. Možda cijeli 3 mjesec budu kiše, ako bi sad zatvorio napravio bi katastrofu.

Lani smo većinu oranja odradili u 3 mjesecu, početkom 4-tog zatvorili plitko sa rd i prije sjetve opet rd. Ispalo je odlično.
 

Najnoviji postovi

Na vrh