• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...4

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,519
Možda mi se čini teška sa slike… Ljudi koji su orali kod mene zadnja 2-3 tjedna trenutačno imaju beton… A dugoročne prognoze govore o jako malo kiše… Susjed je jedne godine polijeval proljetno oranje sa cisternom s vodom… 😬
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,152
Svjestan sam da se može i to desiti, ali nek padne 20l kiše iza toga se lijepo priprema. Dok zatvoriš pa na to padne 100l onda smo u velikom problemu. Uhvati se kora, ispod blato i to se više ne suši.

Bilo bi bolje da je malo suvlje u donjem sloju, onda bi sipalo..
 

Scukaf

Aktivni član
Tu od
31 Sij 2022
Poruka
108
Ekipa, pitanjce. Kupio sam kamion gnoja na jednu parcelu koja je jesenas poorana. Pricekat cu jos jedno 2 tjedna pa cu ga razbacati po parceli. Mislio sam ga potanjurati pa plitko (ne vise od 15 cm) zaorati. Imate li ideju jel bi to bio ispravan nacin?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Fala. :ppozdrav:
Zbog kuta snimanja djeluje puno veća nek je u stvarnosti.
26 ari iliti 700 klaftri. Nezgodno je kaj je skoro kvadratna, a svaka stranica je druge duljine i nijedna nije u vinkl ili pralelna s drugom. :(
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Nije problem, sve se napravi samo treba malo više vremena. Okretač ne pomaže, osim kaj orem na koju stranu hoću. Brže se vratim u rikverc, nego kaj se okrenem. Za ovo mi je trebalo 4 sata. Prije, dok sam oral drugu njivu s teškom zemljom, koja ima odnos širine i duljine 3,5:1, za nešto manju površinu sam trebal 2 sata.

Slikovni prikaz kak je ta igra izgledala. Bijele strelice - smjer vožnje, cian strelice - smjer okretanja brazde.
2022-02-24_Traniki_oranje.jpg
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,662
Ja roknul 1 ral danas, tu budem posijal ječam.
To je bil mali pokus, ostavil sam izmalčirano prek zime da mikroorganizmi obave svoje i sad izoral prije sjetve.
Lijepo se osipalo, ali je ipak suho. Dio di je bil vrt (bez malčirane kuruzovine) je bilo suho ko barut i tu se nije uopće osipalo. Eto, ako ste mislil da je zima bila suha, bili ste u pravu.
IMG_20220302_175744.jpg
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Lijepo se osipalo, ali je ipak suho. Dio di je bil vrt (bez malčirane kuruzovine) je bilo suho ko barut i tu se nije uopće osipalo. Eto, ako ste mislil da je zima bila suha, bili ste u pravu.

Evo dokaz koliko pokrovni usjevi nisu glupost.
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,662
Nisu, to mi je i bil cilj ovog pokusa. A sad zamisli da je još bil neki mix kultura koje rahle zemlju i skupljaju dušik
 

Najnoviji postovi

Na vrh