• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...4

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,700
Nema tu pijeska ni u tragovima, većinom crvena zemlja. Na mjestima plug neće dublje od 15 cm u zemlju.

Do prvog maja će valjda bit nešto kiše.
 

NikolaT55

Iskusan lik
Tu od
17 Velj 2020
Poruka
1,902
Teško je bilo procijeniti iz slike, nisam bio siguran iz tog razloga sam pitao. Da, zemlja crvenica lako upija i dugo zadržava vodu, bilo bi dobro da padne barem nešto kiše.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,700
Samo pred sjetvu. Pred dvije godine sam na ovom komadu išao sa zatvaranjem brazde, prvi i jedini put do sada. Inače nisam nikad ovako kasno orao, uvijek to odradim negdje krajem prvog ili početkom drugog mjeseca. Ove godine je tako ispalo, nadam se samo kakvoj dobroj kiši u narednih mjesec dana da to namoči pošteno.
Sutra nastavljam dalje sa oranjem.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,034
Nema straha da ce ta zemlja zapec, kod mene se ipak koriste malo sofisticiranije stvari od grede, nakon grede mogu opet orat...imam ja frezu koja riješava sve

Interesantna priča, ista stvar ko pred dve godine, ima u temi slike i od prvoga kako je puko na istoj ovoj perceli 10m razlike...bez blokadi sporo, nisam ušo duboko ovdje se ništa ne sadi orem samo da nije pusto jer ce se sa strojem kopat prije sadnje vinograda i eto...nije ni zastao ni zaslajfo, samo sam čuo puk i bilo je gotovo, na živo bez oštečenja se odlomio....pa j... ti mater
IMG-20220309-WA0005.jpeg
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,034
Ne, ovaj je okretac a pred dve godine sam puko isti ovakav al obicni samo jedan...
Na istoj parceli 10m od ovog...
 

NikolaT55

Iskusan lik
Tu od
17 Velj 2020
Poruka
1,902
Meni na istom mjestu original od TV-a, dvobrazni, prilikom oranja ilovače, ali ima toga sigurno 15. godina, ja sam zahvatio korijen od oraha, traktor nije ni trznuo, jednostavno se plug prepolovio, puknuo kao keks.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,034
Ko i kod mene kamen bio dole u oba slučaja, ni trznuo, i to nisam duboko, nisam ni blokade imo upaljene...samo se culo puk i nastavio sam bez pluga, ni na zemlji nema tragova slajfanja nista...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Imal sam i ja, ali dosta davno takav slučaj. Držim da je zbog trešnje u transportu po neravnom vjerojatno došlo do zamora materijala i onda je puknul "bez najave". Koliko se sjećam promjer rukavca na plugu je bio 40 ili u najboljem slučaju koji mm više, skoro bez radijusa kod prelaska na veći promjer. Obrusio, zavario i orao dalje. Kroz koju godinu postupak je ponovljen. Od tada se pažljivije vozilo u transportu, pogotovo u rikverc kod oranja i više nije pucao. Kad sam kupil dvobrazdni ravnjak, odmah sam mu dodal pojačanje koje kod okretača, nažalost nije moguće.

 

NikolaT55

Iskusan lik
Tu od
17 Velj 2020
Poruka
1,902
Kod okretača nije moguće, ali je ovdje odlično rješenje, na taj nači se sprečava pucanje pluga.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,034
Osim šta je to kod okretača nemoguće ja imam i na šinu kopčanje nemam 3T, vidiš gore na slici, al nekako ne vjerujem da je to od transporta, više mu šteti podizanje iz zemlje nego transport...ovoga ću mislim ipak popravljat, prvoga sam prodo ovoga neću
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Dinamičke sile su jako nezgodne. Možda si nekad trebal skratiti žicu, a nisi imal čime prerezati. Dosta uzastopnih presavijanja i puca. Zato smatram da je udarno opterećenje kod transporta po neravnom i zamor materijala koji pri tome nastaje, opasnije od podizanja pluga iz brazde. Možda griješim, ali nekak sam uvjeren da je tak.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,025
To pucanje ide zato jer je ta osovina oko koje se okreće slaba,jer nema ojačanja na trećoj točci,a puca kada plug ulovi sa špicem kamen ili panj jer tada nastaje velika poluga,zato traktor ni ne osjeti,nego jednostavno pukne i tu nema pomoći
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ako za nekaj zapne, to je objašnjenje. Ali kad pukne bez zapinanja, onda je vjerojatno došlo do prethodnog oslabljenja (zamora) materijala.
 

Najnoviji postovi

Na vrh