• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...4

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,887
Morao sam ovaj dio članka podjelit.
Probajte nešto drugo osim oranja.
Mislim da u novi plug tesko da ću investirat ali u neki stroj za plitku konzervirajuću obradu svakako da.

Mijenjati agrotehniku?
Kada je riječ o agrotehnici, valja se prilagoditi svemu onome što donose klimatske promjene, a među ostalim, to su i blage zime, bez snijega.

"Ako su nam zime sve suhlje i toplije, čemu tlo orati da bi ga prozračili i ugrijali? Jesenska brazda više nema tu svrhu koju je imala pri vlažnijoj i hladnijoj klimi prije 1980-ih", komentira Stipešević uz retoričko pitanje da čemu ići duboko, kad nema zimskih oborina koje će popuniti obradom tla stvorene mikropore?

"I još pri tome, okretanjem oksidiramo humus tla te tlu u dubljim slojevima dajemo priliku da ispari", upozorava uz savjet kako treba razmišljati o prijelazu na sustave obrade koji ne okreću tlo, nego ga samo rahle, a pri tome zadržavaju organsku tvar na površini u dovoljnoj mjeri da konzervira vodu tla, služi kao sirovina za tvorbu humusa i pri tome i kao hrana mikroorganizmima. "Korove dok su mali možemo "satrati" i plitkom obradom, tanjuranjem ili čak drljanjem, ili ih "lažnom sjetvom" isprovocirati na nicanje, a onda utanjurati, iščupati pljevilicama....

Potpisujem ovo ....kod mene funkcionira već 10tak godina.
Razmislite..
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,093
Morao sam ovaj dio članka podjelit.
Probajte nešto drugo osim oranja.
Mislim da u novi plug tesko da ću investirat ali u neki stroj za plitku konzervirajuću obradu svakako da.

Mijenjati agrotehniku?
Kada je riječ o agrotehnici, valja se prilagoditi svemu onome što donose klimatske promjene, a među ostalim, to su i blage zime, bez snijega.

"Ako su nam zime sve suhlje i toplije, čemu tlo orati da bi ga prozračili i ugrijali? Jesenska brazda više nema tu svrhu koju je imala pri vlažnijoj i hladnijoj klimi prije 1980-ih", komentira Stipešević uz retoričko pitanje da čemu ići duboko, kad nema zimskih oborina koje će popuniti obradom tla stvorene mikropore?

"I još pri tome, okretanjem oksidiramo humus tla te tlu u dubljim slojevima dajemo priliku da ispari", upozorava uz savjet kako treba razmišljati o prijelazu na sustave obrade koji ne okreću tlo, nego ga samo rahle, a pri tome zadržavaju organsku tvar na površini u dovoljnoj mjeri da konzervira vodu tla, služi kao sirovina za tvorbu humusa i pri tome i kao hrana mikroorganizmima. "Korove dok su mali možemo "satrati" i plitkom obradom, tanjuranjem ili čak drljanjem, ili ih "lažnom sjetvom" isprovocirati na nicanje, a onda utanjurati, iščupati pljevilicama....

Potpisujem ovo ....kod mene funkcionira već 10tak godina.
Razmislite..
Kod mene isto.
10godina bez oranja, samo gruber podrivač i tanjurača.
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,684
Ja od prošle godine primjenjujem oranje prije sjetve. Ujesen nakon berbe kuruze ide oranje i sjetva, a zimsku više ne orem. Di je bila kuruza, sad je žito, di je bilo žito sad je zelena gnojidba, a talijanski ljulj od lani budem pokosil u 4. mjesecu za sjenažu. Onda oranje i gore kuruza. Uglavnom se vodim tim da je zemlja čim manje gola.
Za sad funkcionira tak, a učinci će se vidjet kroz više godina. Za tehnologiju bez pluga nemam traktor, a i oranje mi jedna od najdražih operacija:cool:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Bojim se da to nejde u svakoj zemlji...možda i ide ali ne s strojevima klase 539.Koliko vidim zadnjih godina i onaj tko ore na jesen na proljeće čeka kišu za frezanje isto kak i onaj tko ne ore na jesen .
 

Imt 542 De lux

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2010
Poruka
1,127
Strnište istanjurano ljetos,početkom 9-og oprskano totalom i pred kraj 10-og prođeno podrivačem i nek čeka sjetvu kukuruza
 

Prilozi

  • IMG_20221016_123958.jpg
    IMG_20221016_123958.jpg
    62.6 KB · Pregleda: 51

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,306
Princip za nas male je onak kak je napisal @ZGseljak zemlja.cim manje gola....
Zemlje koje su u mojem vlasnistvu ili koje.imam na neki duzi najam, ulazem i vodim brigu o plodoredu...nakon kukuruza obicno ide tritikal ili jecam i to orem odmah. Di je bila zetva, neke sam platil podrivanje, neke sam oral, ali na svima je gore zelena pokrovna koja ceka 3mj. Onda ide oranje i priprema za kukuruz...i tako u krug...na.zelenu jos stavim kalcit a na kukuruz zaorem.stajski gnoj kolko imam...
 

Jourek

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2014
Poruka
170
Podrivam, sijem zelenu gnojidbu, ali bez oranja ne mogu sijati (Isaria, Gaspardo 520). Da li bi pomogla kratka tanjurača (prihvatljiva Pol Grom Zeus, Auto akcija)?
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
792
Po meni, ako se odustaje od oranja, onda se treba odustati od svakog mijesanja zemlje. Direktna sjetva sa sijacicama koje su namjenje za to i amen
 

Brad1

Iskusan lik
Tu od
24 Lip 2019
Poruka
639
Bude zamrla ova tema sljedeće godine.
Po novome, 250 eur/ha obrada zemljišta bez okretanja tj reducirana obrada.
Tj od ove godine u poticajima.
 

turke25

Član
Tu od
25 Lis 2022
Poruka
12
Opet treba imati mehanizaciju za takav tip obrade . Većina koja je izbacilo oranje više se ne vraća nazad .
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,684
Sumnjam, ko što smo rekli, puno je nas koji nemamo traktore za takvu tehnologiju, a druga stvar je da je teško ljude nakon dugog vremena prakticiranja jednog navesti na prakticiranje nećeg novog. Pa makar bilo i dokazano višestruko bolje
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ja bum ovu svoju malenkost oral dok bum mogel, a iza toga samo Bog zna kak bu održavana i bude li uopće. Danas sam iskoristil lijepo vrijeme i izoral.





Zavrtnik nisam uspjel cijeli izorati. Nagib nije veliki, ali kad je donji kotač u brazdi, onda se pokazalo da je prevelik. To kaj je ostalo bu se zaštihalo.


Ovaj ficlek orem od potoka prema cesti. Kak je jako uski nije praktično orati zavrtnik pa s prvim kotačima dojdem na cestu. Čišćenje ceste nakon svakog prolaza jer ako zgaze auti ide puno teže.

 

Najnoviji postovi

Na vrh