• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...4

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,171
Uteg je po nekoj logici tu da plug ide bolje u zemlju
 

slaven

Član
Tu od
18 Sij 2013
Poruka
94
Ha cuj to im je bilo iznenada;-)! Da uzo sam ga nedavno,za sad je sve u redu preso je oko 100jutara zemlje!!! Tak bu valjda i nastavio dok ne stane ;-)

Da uteg posto sam oral u 9mjesecu koji je bio izrazito suh nisam mogo uopce orat onda sam mu bacio 180kg i vec bila druga pjesma... S time da sam pred oranjem preso sa podrivacem plitko... Jer je bilo nemoguce orat
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

slaven

Član
Tu od
18 Sij 2013
Poruka
94
Uh 4brazde previse jedino na 12cola ali nestane guma u jarak.. Tri du sasvim dovoljno na 16... I samo gas.. Bit ce prekretac mozda na jesen:)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Dobro izgleda na oko. Sad me samo zanimaju tvoji utisci. Nije to malo ipak previse za traktor?
U kojoj brzini ores?
U temi IMT plugova napisano je da je prosiren na skoro 16cola.

Poslano sa mog SM-N910C koristeći Tapatalk
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Ja sam prezadovoljan, ako je dobra godina ore se duboko ako lošija malo pliće i u svakom slučaju koliko može traktor naštimam na ručici. Ilovaču orem od 10- max27 cm kako gdje a bijelicu i lakšu zemlju na +30cm. Uvijek u trećoj sporoj a na uzbrdici i u drugoj i mogu reći da sam imao jednobrazni 12 a podešavao sam ga na malo veću brazdu tako da je uvijek bila treća spora samo što sam jednom prigodom orao u taselu sa jednobraznim tako loše da sam otišao doma po dvobraznog. Rezultat je bio zapanjujući jer je dvobrazni išao nutra ko od šale a jednobrazni nije htio.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Pa na ovom videu radi plug solidno. Samo mi se pricinilo da je sporo i da je traktoru puna kapa. Al ako ti velis da to funkcionira, onda nemam razloga da ne vjerujem. Dokazi su vidljivi i na slikama i videu.
Au prvoj direkt ne ide?

Poslano sa mog SM-N910C koristeći Tapatalk
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
U prvoj nema teorije na toj dubini, a sa obzirom da je stara djetelina pet godina još dobro ide. Ja ga uvijek tijeram na oko 2000ok, gledam da ga ne guši i da motor pjeva a malo mora osijetiti. ;)

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
A koja je razlika između stare djeteline i normalne njive? Ja sam samo dvaput u životu to preoravao,jednom djetelinu i drugi put običnu sjenokošu,nema nikakve razlike između normalnog oranja,dapače,manje je ugaženo...
 

borovicb

Član
Tu od
29 Velj 2012
Poruka
406
Teže se ore zbog puno korjenčića i žila od trava i pogotovo djetelina koja ima dosta debele žile. I tlo se samo kroz par godina gazi i gazi i normalno da je teze orati. Ove godine sam morao u 1.brzini orati lucerniste, a parcela malo dalje od te gdje je bio kukuruz se jako lakše oralo.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Baš sam proljetos uslužno orao djetelinu,ne znam koliko godina je bila,ali baba veli da se "zišla",znači prošao joj je vijek na toj parceli,i lijepo se vidi da se slabije rasipava,ali nije bilo ništa teže orati nego inače...


image ru
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,416
Ja poorao svoju najstariju lucernu, oko 10-tak godina je bila. Zemlja izuzetno lagana, reko sad ću ja to poorati samo tako, a ono plug se trese kao da orem asvalt. Korjenje pravo debelo bilo.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Kod nene kad tako stoji 4-5g uvijek se malo teže ore nego npr. godinu poslije a po toj njivi se kosilo, grabilo i baliralo tako da je prilično ugaženo. Za kraj sam pred tri mjeseca vukao po njoj neke topole i sa daskom čistio kupinu do potoka.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

johnnewman

Član
Tu od
27 Velj 2014
Poruka
369
Je to se kod nas zove Ledina a da je teže orat zavisi od zemlje,al ja uvijek prođem tanjuračom da ne izvaljujem čvale :icon_hang:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Sve ovisi sa kakvim se plugom ore.
Ukoliko je pravi plug sa predplužnjacima, livada se izore isto kao i svak aoranica, nemože se kasnije ni prepoznati da je bila livada.


Kad smo več kod oranja, mi imamo još 14 kj za izorati, baš smo neki da malo računali, a ja stalno mislio da nam je ostalo još nešto ispod 8 kj :)

Al bude to zanimljivo, evo sad se snijeg topi, velika je temperatura, a u najavi je i dosta kiše, kad ćemo u polje to nitko nezna!
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Vele već polovicom drugog tjedna temperature ispod nule,pa će se moći rješavati po noći,ujutro i navečer...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ako nebude blato budemo riješavali, a i Same bude gotov sljedeči tjedan :)
 

Najnoviji postovi

Na vrh