• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...4

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,171
Još bih dodao da se sve to na proljeće pozna najviše iako u jesen izgleda super..
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ja znam o čemu priča Milan. Sam imam jednu njivu koju zovemo trdice. Ne bez razloga. Prije dvije godine sam na malom Batuje ravnjaku svinul tzv. koljenastu osovinu. Doduše na tom plugu nije koljenasta nego ravna i debljine 45 mm. Plug je u originalu bil 2x8", a ja sam ga proširil na 2x10". Traktor 2 t, 4WD, 49 KS.
Prošle godine sam oral s Regentom (okretač) i skinutom jednom glavom. Pošto nisam dobro poštelal plug, oral sam do 20 cm dubine, non stop sam moral držati šperu i još me bacalo u izorano. Ove godine sam bolje podesil plug pa sam šperu trebal samo povremeno na uzbrdici, a oral sam od 22 do 25 cm dubine. Širina brazde nije smjela biti veča od 30 cm, odmah jako proklizavanje, a brzina do 4 km/h. Čim sam ubrzal, odmah proklizava.

Da ne bi bilo zabune, zadnje daske s dužim plazovima sam montiral na mjesto prvih, a kad orem 2 brazde (u normalnoj i lakšoj zemlji), onda samo te skinute daske montiram otraga. Nisam do sad nigdje pročital da je netko primijenil zamjenu glava na dvobrazdnom plugu, ali meni se pokazalo dosta praktično.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Smij se do mile volje, da imam vremena posnimio bi kako ide u brdu 5km/h 15-20cm duboko pod šperom i samo stane i nejde nikud ako se plug ne podigne. Neki misle da sam ja glup pa da ne znam pluga naštelati no dobro budem ja i dalje radio kako mislim da je najbolje uopće me ne brine :). Plug je star 2 godine, španeri otpušteni i plug ore u svom centru, ne baca traktor nikud da se razumijemo. A tu gdje proxima proklizava 6245 jedva jedvice izvuče 2x12 i to skroz plitko samo da plug malo ide u zemlju.

Kad sam rekao da baca traktor mislio sam na 6245 i čak kad više uhvati prva brazda ili traktor puno smanji gas ili ga ugasi. Ne pišem ja tu bezveze nego je to tako, teži uvjeti gospodarenja, brdski kraj i ostalo s čim se borimo u mom kraju.

Kvačilo se više troši, pod tim mislim na lamelu i držim do toga da je tako. U okretanju moraš bar 3 poteza napraviti da bi se vratio nazad u brazdu i nek je neki teži plug iza 600-800kg pa stalno stišći kvačilo i kreći stani nije mu svejedno, lamela tu dosta kraće traje.



Istina kolega malo sam se pregrubo izrazio, ali jednostavno dok ulovi više zemlje ili ga malo baci u stranu ili čak ugasi traktor gdje je neka ilovača i slično.

kod mene 60ks je idealno za 2x12 s tim da traktor nije nov, 70ks također vuče 2x12, al mogao bi 3x12, jer ima više snage, sporiju 1 brzinu i šire zadnje gume.....a kada orem nestišćem kvačilo, nego kada baš moram da se okrenem, samo dižem i spuštam plug, i smanjujem ili dodajem gas.....vjerujem da utječe na trajnost lamele, al nije tu ni samo lamela u pitanju, ima u tom sklopu puno djelova,plus koliko se puta promjeni brzina.....a kako je onda kod okretača, kada se stalno mora izaći iz njive samo s podizanjem pluga, rikverc i opet brzina i spuštanje pluga, i nemože nitko reći da se netroši više.....zato je to malo ipak drugačije kod novih traktora, pa se s okretačem lakše i okrenuti na kraju njive, jer imaju reverzer itd
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Moje misljenje je da je imt najgori plug ikad proizveden, nema veze koliko cola i brazdi..
Ajd jos ovi dvobraznjaci, kao da imaju bolje savinute daske pa ljepse okrecu zemlju, ali jednobraznjak, taj je gori od onog konjskog koji se drzi rukama, ove jeseni sam se naoral s njim, i to smece je nemoguce nastelati, ako ga nastelas da dobro zatrpava, stalno se kupi i stopa, ako ga nastelas da se ne kupi, onda ne zatrpava dobro, kosa vuca je stalno prisutna, tu lijeka nema..

Sad sam dobil ideju da kupim neki zapadni dvobrazni plug ravnjak i skinem zadnju brazdu i orem samo s jednom, al predpluznjak obavezo, to bude mozda vogel, ima tu jedan iz sela, jedno od ljepsih je njegovo oranje..
Jooj,kad ovo @mali vidi...:)
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
Najbolje uopce ne orati. Time sparate apsolutno sve. Ne samo lamelu :(rofl):
Ako vec sebe uvjeravate u te stvari, nemojte i druge.

Vjerojatno ste jednim dijelom u pravu za to trosenje lamele, ali to je gotovo zanemarivo i nije nikakav razlog protiv okretaca. Isto tako, koliko god tvrdili da ste brzi sa ravnjakom, svatko tko predje s ravnjaka na okretac tvrdi da je s njim brze. Jednostavno ravnjak, osim cijene, nema prednosti nad okretacem.
Nekome se ne isplati na maloj povrsini ulagati u okretac, netko si ga ne moze priustiti bez obzira ma povrsinu, netko ga jednostavno ne zeli. I sve je to u redu. Svatko radi s onim sto ima i sto si moze priustit.
Isto tako razumijem i da je ljudima njihovo najbolje, a tudje ne valja. Ali ako vec trazite mane okretacu, nadjite nesto drugo a ne lamelu i getribu, tezinu pluga i ostalo vec navedeno. Ne budite smijesni. To jednostavno ne drzi vodu.

No, da posaljem malo vode i na vas mlin. Kod svakog okretanja pluga trpi hidro pumpa. Nakon nekoliko desetaka tisuca okretanja ce biti spremna za zamjenu.. Stoga, palac dolje za okretac :(n):

:icon_toilet:
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,703
Moje misljenje je da je imt najgori plug ikad proizveden, nema veze koliko cola i brazdi..
Ajd jos ovi dvobraznjaci, kao da imaju bolje savinute daske pa ljepse okrecu zemlju, ali jednobraznjak, taj je gori od onog konjskog koji se drzi rukama, ove jeseni sam se naoral s njim, i to smece je nemoguce nastelati, ako ga nastelas da dobro zatrpava, stalno se kupi i stopa, ako ga nastelas da se ne kupi, onda ne zatrpava dobro, kosa vuca je stalno prisutna, tu lijeka nema..

Sad sam dobil ideju da kupim neki zapadni dvobrazni plug ravnjak i skinem zadnju brazdu i orem samo s jednom, al predpluznjak obavezo, to bude mozda vogel, ima tu jedan iz sela, jedno od ljepsih je njegovo oranje..
Hm, ne bi se baš složil da je IMT niš koristi. Dvobrazni i nije nešto u orginalu, kad ga se malo predela dobar je i solidno ore, a kaj se tiče jednobraznog e tu mu skidam kapu. Imamo ga već preko 30 godina i taj se je naorao svega i svašta, malo je toga kaj on nemože zaorat.

Poslano sa mog D6503 koristeći Tapatalk
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Kod mene isto krenula zimska polako citajuc komentare izgleda da se sve trosi i trga najbolje ne radit nista!!
Ja sam prije imo olt alkara 2x12" njega sam mijenjo za imt-a 2x14" s kverneland glavama i na prvih 5 rali kolko je za sad imt odradio veca colaza al ljepse i lakse orem s njim nego s oltom ako Bog da da bude sve kako treba kroz neko vrijeme cu gledat i ja uzet nekog zapadnog okretaca jer ima puno do pluga!!
Imt i Olt dok nemas za bolji odlicni su i super odrade poso!!


 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Ko bi se tolikih generalki naplačao da i orem s njim,ni bez pluga 100 tisuca ne izdrži bez generalne.
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
931
Jedno je tvrda zemlja, drugo kaj je zagaženo od tanjuranja pa branja jednovrstnim beračem pa tak dalje. Vidilo se ove godine kiša i blato.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,171
Tebi nije jasno.. Plug kao nov, spaneri otpušteni volan ravno.. Traktor ušperan, dubina 15-20cm i u pola brda stane ako se plug ne podigne. Teška zemlja i jako jako brdovita parcela.

Dzabe meni govoriti kad to nitko ne može shvatiti dok se sam ne uvjeri.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,159
Hm, ne bi se baš složil da je IMT niš koristi. Dvobrazni i nije nešto u orginalu, kad ga se malo predela dobar je i solidno ore, a kaj se tiče jednobraznog e tu mu skidam kapu. Imamo ga već preko 30 godina i taj se je naorao svega i svašta, malo je toga kaj on nemože zaorat.

Ako imt dobro zaore onda svaki drugi moze samo bolje..
Ajd jos u pjeskovitoj i lakoj zemlji nekako, ali u tvrdici, ne ore nego naslanja, probal sam i deflektora pustati dolje, u tvrdoj zemlji uopce ne moze pospraviti masu pod zemlju nego ju baca gore na izorano, ma, i jos sto stvari..

Izoral sam s jednobraznim imt-om preko 150 rali i znam o cemu pricam, ako do godine ne nabavim pravi plug, mora biti jednobrazni jer necu kupovati veci traktor, ovoga bi trebalo produziti i ugraditi na njega pretpluznjak pa bi onda mozda orao kako treba..
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,703
Ne znam kaj da ti kažem, mi ga imamo prek 35 godina, 14" cola jednobrazni i u teškoj i u lakoj zemlji lijepo okrene brazdu i zaore. Poslije berača samo dignem crtalo malo više i nema problema sa štopanjem i sve zaore.

Poslano sa mog D6503 koristeći Tapatalk
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
probaj orati sa jednobraznim oltom.....

jednobrazni imt nije loš u kombinaciji sa fergusonom, kao i svaki drugi jednobrazni može sve zaorati, al jednostavno nisam za imt plugove, probao sam i nesviđa mi se, prije bi uzeo olt-a.....od domaćih jeftinijih plugova, i nemoj se trošiti na jednobrazne, skupljaj za jači traktor i dobar dvobrazni plug.....a sada ori s onim što imaš
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,159
Imam za jaci, ali posto stignem sve na vrijeme i s ovim, malo se pomucim ali ide..
Budem ja slozil nekakvog jednobrasca kaj bude oral ko slika..
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Imam za jaci, ali posto stignem sve na vrijeme i s ovim, malo se pomucim ali ide..
Budem ja slozil nekakvog jednobrasca kaj bude oral ko slika..

Nemožeš izorat jer je slab traktor za taj plug on fergusona zabaci kud plug reče.
Zato ga smanjiš na ručki naštelaš i ore super .
Potrudi se malo pa ćeš vidit.
 

Najnoviji postovi

Na vrh