• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...4

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,568
Ja definitivno ne čekam s oranjem bašte,uvjeti su idealni,vlage ima dosta a nije mokro.




I ljuta mašina na djelu. :(nerd):
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Ivanhu, dali su plazi ovog pluga na prednjom tijelu isti kao zadnji(kako se sa slike vidi je tako), ili si jih ti tako doradijo, da su isti, a v originalu nisu bili? To znači, ak su isti, ne trebaš vijačiti zadnjeg tijela naprijed.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Nisu potpuno jednaki. Plužna tijela su zamijenjena i sad su prvi plazi malenkost dulji te imaju pete, a zadnji nemaju. Ostalo tako od lani kad sam oral samo s jednom brazdom. Sad uvijek lako skinem zadnju brazdu i imam jednobrazdnjak okretač.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Još malo sjetvenog oranja

2Uhnmxx.jpg


X0FOWFr.jpg


hLHgbE1.jpg


eNkkTVY.jpg
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ino 225 cm, ide odlično, 2. spora i gaščina, nema tak jake kukuruzovine da bi mu bilo teško, u kojekakvim travama ide 3. spora.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Svaka čast svima ali mtd je vrh vrhova sa obzirom na mehanizaciju! Uvjeti su dobri ali je i posao vrhunski odrađen, ljudi sa kojekakvim ljutim mašinama lošije odrade posao.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Jedno je orati neugaženu i nesabijenu baštu, povrtnjak, a drugo je sve ostalo. No bez obzira, svaka čast, baš lijepo izgleda.
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Bome ali ove godine mi je išlo lako kuruzište po suhom se bralo.
A krumpirište teško jer je po mokrom.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,568
Jedno je orati neugaženu i nesabijenu baštu, povrtnjak, a drugo je sve ostalo. No bez obzira, svaka čast, baš lijepo izgleda.

Misliš da je neugaženo,ovdje je bio paradajz posađen a ugaženo do bola. Gdje je god naišao na stazu ko da si plug u kamen spustio.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,134
Jest da je još prerano, ali iskoristil sam ovo lijepo vrijeme za jesensku brazdu na teškoj ilovači. Prošle godine sam na toj njivi moral skinuti drugu brazdu, a ove godine je na tu dubinu ili čak malo dublje išlo s dvije brazde.

Iwanho, svida mi se plug, velis kad se skine druga brazda nikud ne zanosi traktor dok ore samo s jednom?
Koliko je coli i jel se prvoj brazdi moze stelati colaza ili je fiksna?
Jel bi isao dobro u kukuruzovini iza beraca sa frezom?
Izvini na puno pitanja, ali imam veliku zelju kupiti jednobraznog okretaca, a posto je to skoro nemoguca misija mozda bi kupio dvobraznog pa skinuo zadnju brazdu.
Samo ja bi htio da mi ta jedna brazda kupi barem 14 cola, ako ne i 16 i da obavezno ima pretpluznjak i da je dosta visok da ne stopa u kukuruzovini..
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Imenjače, nema problema. Uvijek me veseli ako mogu, razmjenom iskustava, nekome pomoći. Po meni je to glavna svrha foruma.

Plug je u originalu 2x14". Ja sam zadnju brazdu premjestil za cca 5 cm i dobil 2x12". 2x14" je za moj traktor previše u teškoj zemlji. Konstrukcija nosača plužnih tijela je takva da je to omogućemo. Da nije, ne bi kupil taj plug.
20150308-1

Kad je 14 " onda je na lijevom dijelu nosača. Za oranje s jednom brazdom sam zadnje tijelo preselil naprijed. Bez te promjene nije dobro išlo. Tak sam oral prošle godine uz prošireni traktor. Između kotača je bilo 102 cm (inače ga imam na 82 cm). Kad sam plug dovoljno odbrazdil mogel sam otpustiti španere i plug je uzimal dobru širinu. Nisam mjeril jel bilo 13" ili 14". Za podešavanje prve brazde ima 3 rupe na razmaku 5 cm. Bilo bi bolje da ih je više, ali nažalost nije. :(
Zadnje plužno tijelo sam ostavil narijed i kad je plug dvobrazdni. Nema problema kod oranja. Dubinu reguliram hidraulikom s konstantnim otporom vuće. Problem je ako zemlja nije podjednako teška, onda u lakšem dijelu zagrabi preduboko. No, na takvoj njivi si malo pomognem ručicom za regulaciju dubine.
Nemam nikakvih iskustava s oranjem iza berača. Orem pomalčiranu kuruznicu pa ti tu ne mogu dati odgovor na osnovu iskustva, ali s visokim jednobradnjakom bi to moralo štimati. Čak bi trebal bez štopanja zaoravati čitavu kuruznicu.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,134
Kolika mu je visina od poda do grede?
Kad bi negdje nasao takav plug odmah bi ga kupio, samo ne znam gdje uopce i traziti..
Mehanicki mora biti , ali ja bi mu stavio zracni cilindar na rucku za okretanje i uz pomoc zraka okretao plug.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Bil sam zaboravil (inače bi bil napisal u prošlom postu) pa sam sad išel izmjeriti. 67 cm. Da je viši ja ga ne bi mogel dosta dići za okretanje. Tebi bi vjerojatno pasal viši. U početku sam i ja razmišljal da ugradim cilindar za okretanje, ali sam zaključil da je to, koliko meni treba, neisplativa investicija. Do duljine brazde od 50 m mi se ne isplati okretati, a samo jedna njiva je duža (to ti je naše Zagorje). Na kraćim od 50 m se prije vrnem u rikverc.
 

borovicb

Član
Tu od
29 Velj 2012
Poruka
406
Ima u susjednom selu 1brazdi regent okretac. Vuce ga 542, jako lijepo ore
Ima i predpluznjake.
Covjek radi zemlje pa nez ako bi ga prodao.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Orano u subotu po mraku. Cak i dobro izgleda...
 

Prilozi

  • IMG_20171025_134328.jpg
    IMG_20171025_134328.jpg
    64.8 KB · Pregleda: 208

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,416
Samo bi bio sporiji sa okretačem, da su parcele bolje onda da.

Tu sa slike drugom, a kasnije prešao na još lakšu zemlju pa je išlo i trećom. Jesi ti na svome mjenjao raonike? Ova zemlja ih pojede.
 

Najnoviji postovi

Na vrh