• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...4

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Ni član code ne ore neko vrijeme. Samo grubira. Meni je želja nabaviti sijačicu za direktnu sjetvu, ali još uvijek je samo želja. I kad bi je nabavio, oralo bi se barem svake 3 godine. Tako se i preporuča u ekološkoj proizvodnji. Direktna sjetva, minimalno uznemiravanje tla, pokrovni usjevi i zelena gnojidba, ali oranje svake 3-4 godine, radi regulacije korova i unošenja stajnjaka.

Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
931
Pravilo je da osnovnu gnojidbu P+K najbolje unijeti dublje u tlo....kako to izvesti ako se ne ore. Inače prema iskustvu mislim da je ovo pravilo gnojidbe u redu.


https://www.inobrezice.com/hrv/podrivaci.html

unkcije vibracionog podrivača s uređajem za dubinsko gnojenje :
rahljenje kolotraga zbog sabijene zemlje- gdje prelaze traktori sa strojevima više puta
rahljenje zemlje blizu korjenskog sustava
razbijanje sabitog sloja zemlje, bolji propust oborina (vode) u dubinu zemlje i lakše probijanje vlage iz dubine u vrijeme suše
dodavanja gnojiva (kalij, fosfor, magnezij, ...) blizu korjenskog sustava s nadtlakom. Mineralna gnojiva sporo ulaze u zemlju (godišnje samo nekoliko mm). Zbog toga se upušta površinsko gnojenje s kalijem, fosforom i magnezijem jer kroz nekoliko godina izgube energetska svojstva
valjak koji je iza podrivača zatvara gornji sloj zemlje da ne dođe do isparivanja vode
noževi odsijecaju krajeve korjenskog sustava i s tim se regeneriraju voćke i loza

Stražnje priključivanje na traktore ll. i lll. kategorije. Pogon preko kardana, preko remenice i remena na turbinu zraka i preko dopunskog kardana na lančani pogon. Turbina služi kao nadtlačni raspršivač mineralnog gnojiva blizu korjenskog sustava. Zračni tok je od turbine vođen po zračnoj cijevi do metalne cijevi koja je prikopčana na nogu podrivača.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,441
Pa to je vocarsko vinogradarski deponator. Nemoguce je s tim ulagat gnojivo za ratarstvo.

Da imam dobar podrivac i dobar gruber, isao bi u smjeru da prestanem i strnjake orati. Ostao bi onda na svake tri godine nakon kukuruza.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Kak izbjeći oranje strnaka na koje se posije raola i bude je metar visine gore, a biljne mase cjelo čudo, moraš to zaorati, jel?
 

telnett

Član
Tu od
16 Lis 2010
Poruka
81
Imam mini gruber sa duplo savijenim oprugama i montirao sam na njeg depozitor za djubrivo IMT i radio sam ponesto sa njim , gruberisao pre setve i pustao djubrivo . Iza opruga je montirana metalna cev i na nju gibljiva pa do depozitora .
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,869
Kak izbjeći oranje strnaka na koje se posije raola i bude je metar visine gore, a biljne mase cjelo čudo, moraš to zaorati, jel?

Može se jer je isprobano, raoula se u jesen izmalčira, na proljeće jedan prolaz gruberom i jedan prolaz rotodrljačom i sjetva na to. Ne treba biti ni sijaćica za disk-ulagačima osim u slučaju ako se istim sistemom ide u kukuruzište. Tak je bilo kod mene i naravno na lakšem tlu.


@telnett-ov način mi se sviđa

Zagovornik sam min.obrade i izbjegavanje pluga pogotovo kad je u plodoredu žito/repica.
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
kratka tanjurača/malčer + podrivač/gruber i ide to sve bez brige, a eo i markach ima isprobano i provjereno.
Min till ++++
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,335
Zaboravio sam u onom svojem postu spomenut, a nadovezat na vaše da treba i sijačica sa diskovima ako se radi min till sa puno ostataka.
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
Ja evo mogu reć da gruber stvarno odradi dobar posao, al kroz više prolaza godišnje, pošto radim kamilicu onda mi to ide tako.
Nema smisla orat, samo gruber na max i gas-al mora bit gruber jače konstrukcije i manje r.tijela.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,441
Gledao sam neki dan Amazone Cenius 3m 11 radnih tijela. Zakljucak je da je 150 ks malo za njega. Tako da za dobar gruber treba i dosta ks.
Ako bi nabavio neki s manje tijela probao bi pomalo strnjake ne orat, nego kombinaciju podrivac, kratka tanjuraca, rauola, gruber...ko bi sve to pokupovao...
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,441
Ako cu grecat onda necu dat 15000€ [emoji1]
Kad sam uzimao kratku tanjuracu mislio sam koliko cu je brzo moc vuc da radi dobar posao pa sam uzeo 3m umjesto vece, a ono ispalo da je toliki teret da mi traktor pliva. Sto je lako rjesiv problem za razliku od manjka snage.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,335
Da, za takve strojeve treba malo više ždrebaca da se povuče, stoga je manjim proizvođačima još malo teže odraditi min till, iako ne i nemoguće.

Što se tiče grubera, nisam vidio nove da imaju po 4 reda radnih tijela, po tri ih ima podosta, svakako bih bolje izabrao ove sa tri reda nego ove sa 2 reda.
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
I od mene par slika od sub i danas, sutra nastavljamo..
331c5aef5bce3a7ae1162a0752047dce.jpg

0abac85620a7964d07d74857109b55eb.jpg

c215395ddd4b8b7e83c32975f0241efb.jpg

40d6b9c639f193627a7d31aa7e774ec0.jpg

69d588fa70a80c3c5d53e8916e68836b.jpg
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Malo je drmusavo, ali tako to ide kad čovjek ništa ne popije ujutro... :icon_mrgreen:

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=LLQEGhK_n_M[/YT]

Ove sezone sam stekao dojam da ipak nije točna stara teza kako je bolje više brazdi s manjim zahvatom, ovaj plug sad hvata 108cm, i lakše se vuče nego trobrazdni istog zahvata... Uvjeti oranja su slični prošlogodišnjim, možda i malo gori, no i daske na ovom plugu su duže nego na prošlom...
 

Najnoviji postovi

Na vrh