• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ostali motokultivatori

Papcina

Aktivni član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
377
ja jos manje znam za taj prekidač :) ovaj je orao svake godine sva nasa polja... do pred 2god kad je zadnji put koristen- otad stajao u polju pokriven plastikom... nazalost dosta je dobio ruzine, al ociscen je karburator i platine i upalio nakon par pokusaja :(y): cekam da bura okrene pa da odem isprobat uživo kako radi...
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,754
Ok, sve je moguće, ali nama se nije dobro pokazao. Kao prvo, lagan je, ajde to se da riješiti. Ali glavni problem je centrifugalno kvačilo. Naime, zbog proklizavanja i prebrze 1. brzine moraš raditi na malom gasu. A tu onda kvačilo proklizuje i ne traje dugo. Btw, još uvijek radi kao prvog dana i kreše od prve-druge, a kupljen je 1989.
 
M

mio-s

Guest
Danas slučajno naišao na ovo na otpadu. Zna li tko o kojem motokultivatoru se radi? Kotači su veličine 4.00x12, a oznake na motoru nisam našao.
 

Prilozi

  • CAM00189.jpg
    CAM00189.jpg
    45.1 KB · Pregleda: 377

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,754
Po obliku ručica čini i se da je švicarski Rapid u pitanju. A ako je rapid, motor je garant MAG.
 

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
To je rapid,motor je sigurno mag,nemogu se okretati rucke,fabricki je predvidjeno da bude kosacica,ali naravno moze se preraditi i za druge potrebe.Posto je.Moj komsija prosle god prodavo isti taki,bez rucki i kose ispravan za 150e,ali nismo se pogodili.
 
Tu od
17 Lip 2009
Poruka
174
Ma kakva dva kvacila ja mislim da je jedna Rucka Rikverz
Tako je i kod meine Ferrafi 32
-Rucka Kvacilo
-Rucka Ricverc
-Rucka za Salter
-i posebno Gas
-Ima 2brzine napred, Rikverz i N (van brzine)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,218
Netko je napisal glupost.
Lijeva ručka je kuplung
Desna donja ručka je oslobađanje puža, a ova vanjska desna je za oslobađanje zakretenja guvernala.
Ove dvije s kukom u sredini su za mjenjač i kardan.
 

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
Moze biti da su ove 2 rucice na desnoj rucki kocnice(leva i desna) ko na kosacici bcs
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,723
Dečki, pišete gluposti. Ako samo malo bolje pogledate prethodnu sliku, možete zaključiti o kakvom stroju se radi. Ali to ste već odgonetnuli! Što se tiče komandi (lijepo se na slici vidi): Na lijevoj ručki ima polugu za kvačilo! Na desnoj ručki ima polugu za gas. Na desnoj ručki malo naprijed ima (ona kuglica) to je poluga za mijenjanje brzina (naprijed -- neutral -- nazad) ili (dvije brzine naprijed -- neutral -- nazad). Na lijevoj ručki malo naprijed je isto jedna kuglica to je poluga za pokretanje kose (ili kako je na slici remenica). Jedino ako ste vi gledali neku drugu sličicu?:cool2:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
Dakako da može , ima sve objašnjeno , potraži po forumu .
Ili
Daj tip da potražimo upute na netu
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,723
Naravno da se mogu koristiti priključci (zato i jesu izlazna vratila). Ovo je kopačica, i namijenjena je za kopanje (to joj je glavna namjena) a može i za druge namijene ako ima priključke. Može koristiti i kardansku prikolicu. Ali u praksi se ne koriste baš često. Zato jer je pogonska osovina blokirana, i kad se stave kotači (npr. 12 cola) dođe malo visoka itd.......:eek:: Na linku koji si stavio. Ti sve piše što može koristiti pod. " Applicazioni"
 
Posljednje uređivanje:

karlo.m

Član
Tu od
7 Stu 2012
Poruka
244
Ja sam htio joj staviti kotače i napraviti kardansku prikolicu....
Sta vi predlažete??

Brgud; misliš da mi bude previsoka... Mene više zabrinjava skretanje pošto ima blokirane kotače.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,723
Sve se to može napraviti. Kod stavljanja kotača na pog. osovinu (pošto je blokirana) treba napraviti osovinu koja se blokira na pog. os., postoje dvije varijante: 1. da se glavčina blokira na napravljenu osovinu sa primitivnim brdunom (koji se ručno može blokirat ili deblokirat)
2. da se na osovini i glavčini naprave fiksni graničnici koji koji ne dozvoljavaju ( slobodno okretanje kotač - osovina)
Što se tiče kardanske prikolice nadugo i naširoko je opisano u drugoj temi " Izrada kardanske prikolice za labina" ali o kardanskoj prikolici za kopačicu nema ništa slično (jedino da je meni to ispalo iz vida) Postoje original kar. prikolice za takve kopačice (motozzape), sa volanom ili bez. Naći ćeš ih na "Subito It.", "Trattori usatti. com". Što se tiče samogradnje prikolice to je malo teže. Ja sam tu varijantu vidio u živo. Ako fizički blokiraš prednje kotače onda se možeš kretati samo po pravcu, ako ih dijelomično blokiraš onda ti prednji kraj (mlati simo -- tamo) zavisi kuda se krećeš, ako si na neravnom putu i još kamenitom prikolica pod teretom, trebalo bi imati dobre mišiće. Prednji kraj je više koncipiran za razliku od Labina i lakši , iz već opisanih razloga nije baš neko riješenje za tu varijantu, ali zašto ne. Itd.........:icon_cool:
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,754
Na kraju je to jako jednostavno, pogon se odvija isto kao i kod MTK samo preko zadnje osovine(diferencijala), i to zadovoljava na svakoj čvrstoj podlozi. Kad situacija postane kritična blokira se prednji pogon. On je onda pod "šperom", a to u tim sitacijama koristi. Uvjet je da imaš prednje spojke:
mozzi_6_big.jpg


Gornji kardan je direkt spojen na motor i koristi se za pumpe, kosilice, prskalice.
Donji je sinkroniziran sa mjenjačem i on je za pogon prikolice.
Problem je da kod tih strojeva nema standardiziranih priključaka te za svaki pojedini treba pripasivati i prihvat i redukcijski odnos.
BTW: koji je to motor?...možda LD 530(6ld360)
 
Posljednje uređivanje:

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,723
To su te osovine koje sam opisao u prethodnom postu. Odlično # hodor, Hvala!:(clap):
 
Na vrh