• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oštrenje lanca

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
Da nije mi jasno ako je klasični zub u pitanju ajmo reč nakošen profi mislim da mu je 5.2 kad je ori kraju taman,a kad je još nepotrošen jako 5.5mm.

u pravu si krećem sa 5.5 ali na kraju 4.8
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
pred kraj mora manja turpija da nebi sastrugali do civijica lanac. kad je pred kraj zub je nizi i blizi civijama a vise se i uvlaci u vodilicu. kad je nov zubi su zakoseni prema van i vislji. zato kasnije ide za nijansu tanja
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Dali ga vi brusite do one crtice za kut ili i dalje?,ja večinom kad dođe do nje više ne koristim mada bi za neko čiščenje žbunja i za piljenje panjeva bil.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
teram dok nepocne glaviti mac tj. kad su zubi uzi od vodilice a to je oko crte otprilike.onda ostavim za nesto nedaj boze gde mi je sumnjivo po pitanju eksera uraslih zica i kamencica. onda skrsim njega a nov cuvam. ali ove godine sam dosta zeznuo lanaca zbog debelih zila u zemlji , tako da nije ni po zuba potrosen a istego se preko svake mere
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Onda je to ok oko crtice.
Da primjetil sam da se još dobar lanac istegne da se više neda nategnut,mislil sam da je to zbog loše kvalitete ili se pregrije?
Takav lanac dam skratit i teram dalje.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
nevredi skracivati. ja sam ga jednom skratio takav i malo posle toga mi puce pogonski zupcanik. jednostavno istezanjem preteranim se gubi korak izmedju zupcanika i lanca i zvezde i nesto mora crci
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Uvjek kad se istegne da ga nemožeš nategnuti za normalan rad odnesem ga ko jednog meštra šumara u mirovini i skrati ga za čini mi se dvije karike i to mislim na onom djelu di su dva zuba na jednoj strani al nisam sto posto siguran al mogu pitati ako te zanima.
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
ja svoje obavezno moram skratiti prije nego se potroše
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Kaj si sam to radiš?
Zbog čega se izduže?
Odi na ljevi odgovori, da ne citiraš tekst iznad,nesmijemo to raditi.
 
Posljednje uređivanje:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Nijedan poslje nikakvog ošterenja neće rezati kao novi , točka .

Hm , možda griješiš (mislimo na neoštećen lanac , znači samo otupljen:icon_thumright::icon_thumright:)
 

todos

Član
Tu od
12 Svi 2012
Poruka
167
ja svoje obavezno moram skratiti prije nego se potroše
A zar se istegnuti lanac ne zateže na samoj motorci? I ja sam primetio da se stari lanci istežu ali se lako i zatežu bez skraćivanja samog lanca.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
probaj da lanac koji se moze jos zategnuti da stavis u rad da sece zile od panjeva gde ima zemlje. za vrlo kratko vreme se istupi a istegne neverovatno . naostriti ga mozes vise puta zgodno i opet sece dobro ali par istezanja pri takvom radu i mozes ga baciti. sad su lanci dosta meksi i imam misljenje da se svi u kini rade. samo se prodaju pod renomirane firme. znam pre desetak i vise godina kad ga ostrim ruke me zabolu gugajuci a sad ko repu ga sece. meksi materijal i brze se i haba na osovinicama .jesu jeftiniji zato ali se cesce i menjaju. pre sam kupovao lance stihl na rifuznom koturu kod jednog majstora koji je cesto isao za nemacku i tamo kupovao delove za stihl testere i vodilice i lance u koturu. to su bili jako kvalitetni lanci a oregon samo po narudzbi je kupovao jer su jos bolji ali dosta skuplji bili. to je bilo da zaboravis kad lanac stavis lov. na viligeru sam menjao prosle jeseni nov i lanac i vodilicu i zupcanik pogona lanca. sve novo a vijak zatezaca vec oko polovine hoda. za 1cm jos netreba mu puno rada pa skracuj
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
A zar se istegnuti lanac ne zateže na samoj motorci? I ja sam primetio da se stari lanci istežu ali se lako i zatežu bez skraćivanja samog lanca.

@Vica je ljepo objasnio.
Da natežeš ga na šarafu na motorci al kad taj natezač dođe do kraja,a lanc visi(labav)?
Skratiš ga i teraj dalje.
I ja mislim da danas rade od recikliranog starog željeza i mekani su pa se istežu i brzo tupe.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
oficir ko oficir , nikad nije stajao uz naprimjer elektroindukcijsku peč za prizvodnju čelika .
Takvih peč ima na desetke u državi pa nije jasno kako nije našao vremena da stoji uz jednu .
Da je našao vremena znao bi da nema pravog čelika bez dodaka starog hrđavog otpadnog čeliak za recikliranje .
Tako da je neispravno reči da lu lanci loši samo zato jer su od recikliranog čelika .
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Neznam zakaj no ja ne skračivam lance zategnem i uvijek ima dosta navoja još mi se ni je lanac rastegnal da ga treba skratiti brusim samo strojno ali sa svakim brušenjem lanac je sve lošiji nepregrije se kod brušenja jer imam hlađenje i nikad se ne otegne i kupujem ih u Njemačkoj .
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
stavi novi lanas na ms 660 ili nešta njene snage pa će vidjeti dali ćeš ga morati kratiti
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Nije isključeno da namjerno rade mali hod zatezanja kako bi čim prije prodali novi lanac .


Lanac ne zna na kojoj je motorki , oblik rezne oštrice odrđeju zahvat i pojedinačno opterečenje pojedinog zuba , tako da tu snaga ne igra ulogu ..ali kaj ja znam o lancima .
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
ma sam kvalitet delova i masina nije isti za zapadno i istocno trziste i to se odavno zna. jeftinija roba ali zato i slabijeg kvaliteta i to ide. ali sve je lepse nego uzeti rucnu testeru i gugati ceo dan par kladica
 

Najnoviji postovi

Na vrh