• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oštrenje lanca

jurek

Dobro znana faca
Tu od
6 Srp 2013
Poruka
670
Meni se istegnul na ms 180, a nju koristim samo za ogranke. I to stihlov. A kaj se brušenja tiče, turpija je zakon ko s njom zna brusiti. Osim kad lanac prepili koji čavao ili kamen, onda ga odnesem da mi ga strojno poravna jer popizdiš dok ga poturpijaš.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,109
@puknuti , sila je sila , ja kada uzmem ono moje zlo od 6,5ks i pritisnem lanac je opterećen maksimalno
Ali šta i ja znam o lancima:icon_pidu:
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,954
Savo ja također malo znam o lancima zato platim oko 70 eura lanac i nemam brige radi neznanja .
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,109
Impresivna cifra , za te pare mora da se dobije nešto što ja nikada nisam ni vidio:x:
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,954
Obični lanac koji se nemože brusiti turpijom kakvu možeš kupit kod nas vjeruj da se isplati nareže on drva i drva ni je vidija ma običan ali jako tvrd .
 
Posljednje uređivanje:

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
samo sam cuo za vidija lanac da je po te novce i on se samo masinski moze ostriti i to posebnom masinicom. a ima i obicnih tvrdjih lanaca i to znam samo nisam znao da su bas toliko preterano skupi
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
u vezi "vidije" raspitivao sam se u sthilu i ispalo je da vidija košta kao 7-8 običnih a svi znamo koliko se sa 7-8 "običnih može napraviti posla tako da sam mišljenja da mi je to za mene koji sam do sada godišnje radio oko 300 m drva neisplativa investicija
 

MEDOLINA

Član
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
130
A vidite ja sam u Virovitici prije nekoliko dana nosio na brušenje dva lanca i kupio jedan novi kojega sam platio 92kn i pitao sam koliko košta vidija lanac za moju motorku i rekli su mi 300kn. Imam štil 180.
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
:icon_super: hmm to i nije tako loše, trebao bi biti kao 3 obična, to kod Šantića, gledao sam po katalozima ima više vrsta vidija, a sada za zimu je sigurno bolji, t.j. za smrznuto drvo t.j. u biti nemam pojma o vidiji i na prvi pogled mi se cijena nije svidjela jer mi nije prolblem nabrusiti lanac a za nedaj bože ako i oštetim koji zub u nešto jako tvrdo, geler, metak i dr. sranja uvijek postoji rezervni u ruksaku sa alatom, gorivom i ostalim
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,660
Pravi lanci su karbidni od firme RAPCO, ima ih i STIHL pod nazivom rapid duro.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ja sam isto gledao te vidija lance,navodno su puno tvrđi i skoro ga je nemoguče zatupit,tak veli trgovac,i da se brusi sa specijalnim brusom ako se ošteti ili s vremenom zatupi.
Ja mislim da nema veze koliko radiš drva godišnje jer za jedan vidija kupim 3klasična i s njima napravim drva barem za 4 zime možda i više.
A u šumi se ručno može uvjek potegnut lanc ako se osjeti da je malo zatupljen.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Ja isto oštrim sam, i svakome kažem, raj ću dat deset kun za limu nego za pones naoštrit. Nije svaki put idealno ali ja sam jako zadovoljan. :icon_fU:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,109
Ja ako budem mogao ću vjerovatno kupiti taj jedan vidijumski samo za drva koja su čekrkana i vučena po zemlji jer stvarno brzo tupe ovaj ''obični'' bez obzira koliko kvalitetan bio
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
vidija je bog za drva koja su cekrkom vucena jer zemlje i peska tu ima mnogo na kori i obican lanac vrlo brzo istupi. to su pre koristili profi testerasi u drzavnoj firmi .
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
A sta ako se udaru u kamen ili naletis na zicu ili geler u drvetu i otpadne jedan vidija noz sta onda baci ga ko i ovog obicnog:(think)::(think):
Ja kupujem obicne tata i ja ih sami brusimo doma uvijek je par komada rezervnih ako ga zeznem u kakvoj zici ili geleru odnesem na strojnu i dalje sam brusim!!
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
upravo tako i ja razmišljam i radim, s tim da sam kupio onu el. kinesku brusilicu na kojoj se može samo kut štelat, (na profi brusilicama i nagib se štela) sam brusim i zadovoljan sam
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
problem i jeste ako otkine zub .previse malo su zastupljeni da bi u servisu bilo rezervnih zuba za zamenuti a ostrenje ide na specijalno tocilo koje opet je jako retko. za obicne sece je neprikosnoven ali za metal nije. vidija se jako tesko trosi i veoma zilava jedino je problem ako otkine zub. probajte naostriti vidiju burgiju za beton pa vidi kako se kamen trosi ko lud. sece ona i metal ali ne nesto vece ko geler. vidija testera na cirkularu znam da je isekla eksera i eksera a nije joj nista
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Ma ko zna imalo si rucno pobrusit lanac najbolji je obicni mozes ga i u sumi popravit a vidiju ako zeznes mozes doma i trazit servis koji ce ti ju sredit po meni bole obican lanac pa ko jos voli uzme one male strojceke za brusenje na struju i miran!!
 
Na vrh