• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oštrenje lanca

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Prije nego skineš lanac zapili jedan panj po dužini i pusti gas da se lanac zaustavi u njemu i nema masnoće.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Ako je dovoljno podmazan lanac ce uvijek biti mastan ali to igra vrlo malu ulogu u tome sto brusna sajba ostaje zamazana,,,
Vjerujem da ce ti problemi nestati kod ove vrste sajbi koju sam velecasnom poslao na test,,,
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
bojim se da bu premala
i trebal sam znati je osovina pol cola , trebal sam :mur:

Znaci sad opet neznamo nista,,,
c090.gif
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
znal buš ..dva tjedna idem u pečalbare , onda jedan tj terapije ...pa možda tam iza uskrsa dobiš izvještaj
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
danas namontiram šajbu ..prije toga šmirglam rupu na redukciji ...tražim podloškujer je tanja pa ne stiska matica ..da ne zaboravim ujutro izmjerim 37.2 , nos mi je zaštopan , kašljam ko konj ....i da se vratim na brusilicu jer mi bude inače post obrisan ako ti još kažem da iskašljavam nekakvo đubre a glas mi ni mater nije prepoznala kad sam je zazval u štalu .

e , složim ja to sve , hoču zavrtiti kad ono nema struje , otac nešto reparira i taj podrum još nije završio ...

Stvarno nisam imal snage tražiti produžni ...još si mislim ajd kud me to sve jebee oko nosa da još ne završim u bračku na šivanju .
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
E moj Pukich pa to si mogel spojiti na kolovrat samo da isprobaš :icon_rofl: Ma bude to tatek usavšil e vi mladići !!!!
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
I meni se cini da japek moraju o svem brigu voditi,,,
ti mladi, samo da im je po mobitelima prckati, ccc,,,

:icon_weed:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
napokon , ajde reci napokon isrobana šajba .
vezivo taman za tvrdoču lanca , brušenje ko iz bajke ,..

u svakom slučaju bolja nego "crvena" kak kažu na ebayu A+++++

promjer je kod mene malo kitičan ..ali izdržala bude još ohoho vremena za moje potrebe
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Jedna takva fi 150 bi svakom dozivotno izdrzavala,,,
Naravno ako se nebi radi nepaznje prije lomila,,,:icon_weed:

Daklem, ono sto me zanimalo, je da je vrlo dobra za posao koji treba odraditi,,,
Meni jedna sajba izdrzi gotovo cijelu sezonu, sto bi u prijevodu iznosilo oko 150.000 nabrusenih zubi,,,
Tracne pile, naravno,,,,

:icon_weed:
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,426
Ako nekog zanima amatersko oštrenje lanca koje daje rezultate. Imam low budget stroj iz lidla i s njim oštrim lanac 3/8 1.5 34z. Svaki lanac ima na zubu zabilježen kut i ujedno ograničenje dokle se lanac moze trošiti. Standardni lanci se većinom oštre na nekih 30 stupnjeva. Tako i ja onda na stroju naštimam. Zatim najkraći zub postavim kao prvi na redu za oštrenje. Onda podešavanjem stroja brusnu ploču privučem skroz do zuba tako da ploča legne u zub. Onda sve fiksiram na stroju i krenem sa oštrenjem. Prvi zub obilježim folmasterom da znam kad sam gotov. Bitna stavka kod oštrenja je da nakon završetka oštrenja zubi podesim i visinu čistača. Oni moraju biti nekih pola mm niži od dva najbliža nasuprotna zuba. To se moze raditi sa malom ravnom turpijom za tu namjenu a moze i samim strojem za oštrenje. Meni je najbolje svako drugo oštrenje malo preći i čistače ručno da ne bi kasnije imao više posla. Ako čistači nisu pola mm kraći, lanac neće rezat, a ako su više od pola mm kraći, motorka će bit lakoma i previše hvatat i stvarat udarce i vibracije.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
U uputama piše da čistači trebaju biti 0,65 mm kraći. 0,5 je donja granica pa ih onda treba često skratiti. Skratim na 0,7 i onda sam miran 4-5 oštrenja.
Isto sam amater i možda griješim. Profesionalci, jeli u pravu kolega ili sam ja, ili je istina nekaj treće? :unsure:
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,426
Ja sam napisao nekih pola mm, mislio sam oko, nisam toliko precizan za 0.65 mm :p
 

IvanBen

Član
Tu od
11 Ruj 2014
Poruka
34
Ma ja koristim od husqvarne one alate za oštrenje. Ima za lanac 3/8 i 0.325 korak jedino što za 0.325 korak koristim 4,5 mm turpiju kut 30° a preporučena 4,8 te za 3/8 5,2 mm a preporućena 5,5 kut 25°. Također na njima imaju i mjerači za tzv ćistaće tj predzube koji određuju dubinu i ja zadovoljan. Komplet košta oko 140 kn. To je što se tiće Husqvarne i Oregon lanaca za Stihl je drukčije i on ima svoje alate i mjere. Pozdrav!
H710-1423.png H410-0482.png
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Zakaj 3/8" brusiti na 25°, a 0,325 na 30°?
Koristim lance 3/8" i brusim na 30°. Jel griješim? Na zavisi li taj kut od vrste (tvrdoće) drveta?
 

IvanBen

Član
Tu od
11 Ruj 2014
Poruka
34
Meni tak zapovjedaju te šablone od husqvarne, a o tvrdoći drveta ovisi kolko skidaš te jahaće prije zuba za tvrđe drvo manje skidaš a za mekano ( većinom crnogoricu) više skineš. Koje marke pilu imaš tj lanac ak nije tajna?
 

Najnoviji postovi

Na vrh