• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oštrenje lanca

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,549
Ja oštrim sa turpijom isve lance do sada oštril sa njom. Samo jednom mi nabrusili u servisu i nisam bil preveć zadovoljan. Praksa i iskustvo najbolji lijek za to.
 

Cedar

Član
Tu od
27 Svi 2020
Poruka
61
Potpuno se slažem, al ti sigurno piliš puno više i puno češće, a onda tako i brusiš.
Praksu i iskustvo mogu steći samo ako ću oštriti nakon svake grane 😂
Al dobro...teško vama sa mnom, a teško i meni s vama. Imamo drugačije potrebe i poslove.
Googlat ću malo među amaterima :D
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,549
Pa ne radim ja puno drva samo za sebe meni lanac traje dvije tri sezone a možda i duže.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Cedar,
bil sam u sličnoj situaciji kao i ti. Rućno brušenje mi nije išlo pa sam razmišljal o raznim šablonama. Kad sam usporedil cijene šablona i cijenu strojčeka iz Lidla, usporedil i ostale prednosti i nedostatke, odlučil sam se za oštrač iz Lidla. Uvijek nosim sa sobom jedan ili dva rezervna lanca (za kamene :ROFLMAO:). U tri godine bi više dal za brušenje lanca u servisu nego sam platil strojćek u Lidlu. Osim toga kad sam brusim, skidam polako, a ako treba nije mi problem proći dva put.
Ti odvagni kaj ti je bolje i to kupi. ;)
 

Cedar

Član
Tu od
27 Svi 2020
Poruka
61
Fala!
Malko sam skeptičan prema amaterskom strojnom brušenju, al izgleda da ga mnogi ovdje koriste uspješno...
Navodno da su ti jeftini klimavi i neprecizni, a bome ni se ne da dat 600-700 ili više kuna za dva brušenja godišnje.
Za to si kupim tri lanca i svake godine počastim nekog entuzijasta klopom i cugom da mi nabrusi ta tri lanca :D

Al, ajd...googlat ću malo.
Kolko košta taj iz Lidla? Koji bi bio neka donja granica preciznosti?

Pa ne radim ja puno drva samo za sebe meni lanac traje dvije tri sezone a možda i duže.
Kak si onda uspio steć iskustvo i rutinu u brušenju?
Al ajd, dobro...svakome leži nešto drugo...
 

Borisllav360

Iskusan lik
Tu od
1 Srp 2017
Poruka
1,561
Nema tu neke fizike kod ručnog oštrenja lanca. Turpijom samo ideš pod uglom pod kojim je zub i oštriš dok ne osjetiš da turpija ide lako , zavisno od zuba do zuba koji je više ili manje istupljen,neki je potrebno proći 3-4 puta turpijom a neki 7-8 puta i s vremena na vrijeme skinuti malo izgrtače plosnom turpijom ako je motorka svaki dan u poslu. A najbitnije je imati i odgovarajuću turpiju.
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,549
Fala!
Malko sam skeptičan prema amaterskom strojnom brušenju, al izgleda da ga mnogi ovdje koriste uspješno...
Navodno da su ti jeftini klimavi i neprecizni, a bome ni se ne da dat 600-700 ili više kuna za dva brušenja godišnje.
Za to si kupim tri lanca i svake


Kak si onda uspio steć iskustvo i rutinu u brušenju?
Al ajd, dobro...svakome leži nešto drugo...


Metalac po struci(tokar) tak da ni problem svašta nabrusit.
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,670
Ja kad sam videl u servisu kak brusiju lance, reko fala lepo... Stroj mu nariktan na najjače i udri svaki lanac tak. Maksimalno 2 brušenja po lancu može napraviti. Reko budem si ja sljedeće doma sam s turpijom
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Fala!
Malko sam skeptičan prema amaterskom strojnom brušenju, al izgleda da ga mnogi ovdje koriste uspješno...
Navodno da su ti jeftini klimavi i neprecizni, a bome ni se ne da dat 600-700 ili više kuna za dva brušenja godišnje.
Za to si kupim tri lanca i svake godine počastim nekog entuzijasta klopom i cugom da mi nabrusi ta tri lanca :D

Al, ajd...googlat ću malo.
Kolko košta taj iz Lidla? Koji bi bio neka donja granica preciznosti?


Kak si onda uspio steć iskustvo i rutinu u brušenju?
Al ajd, dobro...svakome leži nešto drugo...
Uzmi ti bolje pa počasti nekoga da ti "uživo" pokaže kako da ručno nabrusiš lanac ako ti već ne ide ovako na daljinu.
I sve te razne spravice opet ne nabruse lanac same bez tebe , potreban je isti stepen znanja i za ručno i za mašinsko odnosno brušenje uz ova pomagala.
Jedina razlika je da uštediš malo fizičke radne snage ali pošto se radi o nekoliko oštrenja godišnje nadam se da nisi toliko lijen.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ovaj strojček iz Lidla je u rangu jeftinih (nešto prek 200 kn) bil najčvršći od svih koje sam gledal. Po meni je velika prednost kaj ima ručku za potezanje prema dolje, jer je optimalno postavljena i ne zakreće strojček. Kad sam brusil na Einhellovom (bez ručke) nije bilo tak dobro.

Slažem se s kolegama da lanac sigurno bolje nabrusi iskusan majstor ručno nego mi amateri na ovim jeftinjarama. Probal sam nekoliko puta ručno, i uvijek je nakon toga pila podrezivala u jednu stranu. Sad je taj problem eliminiran, a pažljivim brušenjem ne skinem lanca gotovo ništa više nego ručno.
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886
Ja koristim ručnu šablonu za brušenje.
Iako zub ima onu crtu po kojoj utvrđuješ smjer uvijek se desi da malo profulaš pravac i malo pomalo zatupljuješ lanac. Sa ovom šablonom uvijek udaraš u isto i nema te greške. Prije sam svaki zub brusio dok ne bude britva ali time ustvari skraćujem zube i onda na lancu imam dugačke i kratke zube što opet nije dobro. Recimo da je jedan zub dugačak 5 mm odnosno većina a dio je 4,5 ili 4 mm onda lanac ne reže sa svim zubima, uvijek ovi duži režu drvo dok se ovi kraći odmaraju. Zato novi lanac radi kao zvrk jer su svi zubi nabrušeni i jednake duljine ili neka pila na cirkularu(svi su zubi jednake duljine). Sada brusim sve zube sa dva tri poteza turpijom a kada dođem do nekog tupog(lupljen kamen itd) njega isto prođem tri puta pa ga ostavljam kakav je da ga ne skraćujem pretjeranim brušenjem. Brušenje radim na škripcu a u šumi rijetko brusim ali kada brusim zarežem drvo tako da se vodilica ne klati. Najgora stvar na motorki je tupi lanac.
 

Cedar

Član
Tu od
27 Svi 2020
Poruka
61
Fala!
Ova šablona definitivno pomaže.
Čini mi se da je još bolja ova:
Možda griješim...
Al još uvijek ne vidim zbog čega bi vodilice kakve sam linkao bile loše. Tamo sigurno ne možeš promašiti kut, a nit nagib, što je kod ove dvije iznad moguće.
Čak i ako nije 100% fiksna i dozvoljava male pomake, teško mi je vjerovati da su ti pomaci veći nego "šetanje" neuvježbane ruke.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,710
Ovakve šablone koristim već dugo. Najvažnije je da drže "dubinu", dok kut lakše popraviš.
Kad se malo uvježba, ide to.
Ne delam to često i nemam "ruku" za nabrusiti lanc, ali s ovakvom šablonom to dobro uspijeva.
 

car14

Član
Tu od
1 Tra 2016
Poruka
119
I ja sam se bojao brusenja tj. nije mi se dalo i djelovali mi tesko... Onda sam počeo da vidim kako to ide... I po mojem nije neka filozofija... Ima puno videa na youtubu o tom i nakon nekog vremena skuziš sta ti činiti.... Treba pratit kut imat dobre turpije i znat koje idu to ce ti svatko u servisu znat objasnit...gledao sam kako brusi stroj i ne odgovara mi.... U sumu dobro dode za predah malo preć lanac 20min da leda odmore... Stroj je dobar za nekog ko ima 3,4 vise pila pa sad na kraj dana brsi 6,7 lanaca... Po meni ručno duze lanac traje
 

David79

Član
Tu od
9 Pro 2016
Poruka
160
Probo sam i ovako i onako, sve je stvar izbora, meni je sa strojem lakse, naostrim 3 lanca i kad dođem u sumu samo mjenjam, nema gubljenja vremena. Kad tocim promjenim lanac za 5 min i teraj dalje...sto se tice potrosnje lanca moze se i sa strojem samo "pipnut" onda traje ko i sa turpijom..
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,569
Već neko vrijeme koristim ovu malu napravu za oštrenje lanaca. Mala je i zelena (Lidl).
Jučer mi susjed donesa nekoliko motorki da mu ih malo porihtam i naoštrim lance. Stihl MS170, Alpina 070 i treća (sreća) Champion (PCR).
Ono što sam primijetio je da su kutevi raznih zuba , različiti.
Na Stilki 35 stupnjeva, alpini 20 i ovoj trećoj manje od 20. Zašto različiti kutevi,?
 

Najnoviji postovi

Na vrh