• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oštrenje lanca

Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Ja si upravo kod suseda brusim lance,spremam pilu za drugu godinu i mogu reći da je to top mašinica. Za doma čisto dosta.
Ova je iz lidla.

IMG_20210310_164249.jpg
 

MF158

Član
Tu od
30 Pro 2011
Poruka
235
Jel ko od vas upoznat sa ostrenjem lanca sa cetvrtastom ili trokutastom turpijom( nez kako bi je nazvao na Hrvatskom)?
Zanima me dal to ima gdje za kupit u Hr?, nasao sam na ebayu ali su postarine ubitacne.

Decki iz gornjeg videa su testirali nov lanac, pa naostren okruglom turpijom pa trokutastom na istom trupcu.
Novi lanac 24 sec
Okrugla turpija 18.9 sec
Trokutasta turpija 14.5 sec

Kolko sam skuzio pila brze jer na onoj donjoj slici sto sam poslao gdje je povucena crta trokutasta turpija napravi ostriji kut pa s time i lanac ima vise mjesta za odnosit piljevinu.

Ispricavam se ako se vec pisao o ovome.






Screenshot_20210328-120919_YouTube.jpg
 

ŽeljkoKa

Iskusan lik
Tu od
18 Stu 2020
Poruka
569
Reže ko u maslac, jedino mi se ne sviđa koliko je i lanac isturpijao a ne samo zub..
 

popopboat

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2021
Poruka
159
Jedino sam našao Stihl-ove "goofy" turpije (cca 50kn), plosnate s zaobljenim rubovima. Trebale bi biti u većini trgovina koje imaju takvu opremu.
Samo se jako lako istupi lanac..
 

MF158

Član
Tu od
30 Pro 2011
Poruka
235
Jel dodje na isto ko okrugla turpija ili ipak bude malo brze?

Meni se nekako najvise svidja double bevel.

Screenshot_20210328-131628_Chrome.jpg
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,073
Jednostavno uzmi tanju okruglu turpiju i dobit ćeš špicastiju oštricu.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,346
Kojom će se turpijom oštrit? Bilo koja treba da napravi iste uglove koji su predviđeni. Možda je sa tim lakše dobit ugao, Ali ako su sva tri isto naoštrena sa istim uglovima, onda nemože biti razlika u rezanju. Vrh zuba igra ulogu a ne korijen, Takođe velku ulgu igra finoće vrha oštrice. A relama ko reklama.
 

popopboat

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2021
Poruka
159
Konačno da i ja probam taj square-filing!
Danas uzeo Stihlovu "goofy" turpiju (55kn)
Sad pričekati da prođe Uskrs pa isprobati razliku :unsure:
IMG_20210401_145510_1600x1200.jpg IMG_20210401_151707_900x1200.jpg IMG_20210401_152029_1600x1200.jpg
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,346
To su lanci za bacanje, istroseni, imaju uzak rijez, te bocno prave otpor u debljim drvima. Takodje na lancima redovno trba skidat kaljke/ cistace. Dzaba ostar lanac kad cistaci nedaju zubcima da rezu i prave sitnu piljevinu.Ja na svaka 3 do 4 ostrenja jednom skidam cistace. Mada meni taj termin cistaci nije bas ok, jer po meni to su kalibar ili slicno zubi, drze dubinu zahvata zuba.
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
931
Jel ko od vas upoznat sa ostrenjem lanca sa cetvrtastom ili trokutastom turpijom( nez kako bi je nazvao na Hrvatskom)?
Zanima me dal to ima gdje za kupit u Hr?, nasao sam na ebayu ali su postarine ubitacne.

Decki iz gornjeg videa su testirali nov lanac, pa naostren okruglom turpijom pa trokutastom na istom trupcu.
Novi lanac 24 sec
Okrugla turpija 18.9 sec
Trokutasta turpija 14.5 sec

Kolko sam skuzio pila brze jer na onoj donjoj slici sto sam poslao gdje je povucena crta trokutasta turpija napravi ostriji kut pa s time i lanac ima vise mjesta za odnosit piljevinu.

Ispricavam se ako se vec pisao o ovome.






View attachment 34560
To je u EU prepovedano.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Da sam našel takvu promjera 100 bil bi je kupil. Sad sam nabavil onu mjerku za lanac (šablonu) i turpija bu odlično odradila posel.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,334
I ja sam kupio šablonu al mi nije baš jasno kako bi sa ovim strojem to koristio, pretpostavljam nikako. Za mene bu dobrabi turpija koliko trebam
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ako ti je promjer adekvatan, onda bi na vijku za podešavanje dubine trebal odrediiti koliko bu ploča skinula. Tebi šablona može poslužiti samo za kontrolu podešemosti graničnika dubine.
 

Najnoviji postovi

Na vrh