• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oštrenje lanca

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Dolje u Pavlovcu, poslije skretanja za Slivonja Jarek. Čini mi se da je tam bil Huskvarnin servis. Ali bilo je to, sigurno pred više od 10 let. U to vrijeme je jako doba meštar bil u Krapini kod stare osnovne škole.
Čul sam da je dobar Sente u Zaćretju, ali nisam nikad bil kod njega.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,339
Ja znam u zadnje vrijeme otići kod Sentea u Začretje i zadovoljan sam. Sve je u dogovorenom roku i cijene po meni ima korektne skroz. Kod njega i večinom uzimam lance i slaže mi ono što ne mogu sam.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Prođeš lijeve idesne zube dok tražiš najmanji? Potroši se više vremena, ali se isplati.
U principu da, ali uvijek ako se oštri rukom imaš "jaču" i "slabiju" stranu, pa uvijek jedan set zubi bude manji.
Kada nađem najmanji, označim ga markerom da znam koji je bio prvi, onda redom brusim na tu mjeru, ako se ne gubi preveć mesa na ostalim zubima. I svaki zub skidam cca. 3 puta , sekunda brušenja, 2 sekunde hlađenja da se izbjegne pregrijavanje, jer čim poplavi, taj puca u tvrđem drvetu kao staklo.

Nakon ravnanja na stroju, svaki pređem prstom i ako ima defekta ravnam turpijom ili završavam špiceve. Po lancu treba cca 15 minuta, ali onda je to odrađeno kako treba, nikada se nitko nije požalio na lance kada su bili kod mene na oštrenju, pa valjda znači da je dobar princip rada haha

Ali za sebe koristim drugu metodu oštrenja, samo ručna, ali malo drugačija od "normalne" 😇
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504

@jocc,​

čije lance prodaje Sente? Ja ih kupujem u Krapini kod Mikija. Oregon koje on slaže na mjeru i onda prodaje u Oregonovoj kutijici. Nisam druge lance isprobaval pa ne znam koji su bolji ili lošiji. Uglavnom se prije potroši, nek rastegne toliko da bi bilo problem dosta našpanati.

Vodilicu sam kupil oregonovu u Zaboku (Makita kod Ferostilmonta). Original Jonsered je imala rupicu za podmazivanje zvijezde, a ova nema. Za sad je ok.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,351
Čitajući ove komentare za ostrenje lanca mogu da zaključim da vi sa tim òstračima više imate patnje neg koristi. Ja lanac oštrim turpijonm 2 minuta, više treba vremena da se skine sa pile. Neko reče da oni koji rade duže u šumi nemaju volje za oštrriti turpijom, kosac nikad nije dangubio što je kosu naostrio, to važi i za lanac motorke. 15 min ostrenje lanca strojno, za toliko se potroši pola rezervoara goriva. Mnogo puta treba da se samo žica na zbu popravi to nemoze strojno, ali ručno je vrlo brzo.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504

@smilan,​

tko ima izvježbanu ruku, turpija je najbolje. Ali kak mene starog naučiti brusiti, kad je poznato da se stari konji ne uče voziti. ;)

@AirBoX,​

da barem ja imam tak oštar pogled. Možda mi cvike smetaju, moram probati pogledati bez njih. 🤭
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,351
Kad se ide u šumu poso je dinamički, možeš da ponese rezerve lance za pilu, ali ih možeš brzo sve istupit. Ko ih nezna turpiom oštriti neće se narezati drva, pogotovo ne sa husgvarnama motorkama.
Dali neko može il ne prilagodit ruku stvarno neznam sta za to reć. Ja kupim nove lance obično najjevtinije, smo i trećina bude kvalitetno oštra obično ih treba popravit od brusilice.
Nije problem preletiti turpijom zbog zatupljenosti ali kad zvekneš geler ili neki drugi metal u drvetu onda je šou.
Nemam taj problem ali ima kamenje u hrastovim drvetu od sajlanja. Moraš svakih par redova oštriti. IMG_20201022_123014.jpg
Kad ti kroz ovakav teren sajlaš i trebaš rezati trupac u drva onda je igranka koliko je u njemu pijesku. Ko ozbiljnije radi nemeže mu biti mrsko i problem ostriti lanac kako neko napisa, već prosto ili radiš il neradiš.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
U potpunosti te razumijem.
S obzirom da imam pentionerskog vremena, na šlajsanom komadu čuvam oštrinu lanca kak se vidi na sliki. IMG_20201028_110827.jpg
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,593
Ja sam ljetos kupio "ovaj" odnosno einhell u pevexu i neko vrijeme je oštriio super pa vidim da se ploča zaokružila, okrenem ju i isto nakon par oštrenja se zaokruži i onda lanac izgleda oštar i pod prstom jest oštar ali u drvo neće, ne valja kut...onda sam kupio "onaj drugi" parkside i ista stvar...pa sam kupio ovaj treći...jednom ga stavio na vodilicu i skinuo...sad imam 3 oštrilice u kutijama kao @Kupljenec pilu 😁 a i dalje oštrim sa turpijom i rukom...je*eš tehniku...ali me zanima da li i čime se ploča može poravnati ili svakih 15-20 oštrenja trebam kupit novu ploču na "ovaj" i "onaj drugi" pizdariju? :unsure: 232143940_142977244588726_6247408362127825844_n.jpg

@iwanho to 2165? ne vidim više, kratke mi ruke postaju :D
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
moraš nježno stiskat, a ne lupat po zubima dok brusiš... 🤭
ili tak po svemu udaraš?...:unsure:
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,593
@DARIJUS gdje si vidio nježnog šumara/kirijaša 😂

@nedimN pa jel vrijedi to uzimati...čim čujem/vidim riječ "dijamant" krene mi para na uši koliko to košta 😁

@iwanho ja sam imao 2165, slično izgledaju
 

Najnoviji postovi

Na vrh