• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oštrenje lanca

KR003

Član
Tu od
15 Lip 2018
Poruka
50
Ako ti je promjer adekvatan, onda bi na vijku za podešavanje dubine trebal odrediiti koliko bu ploča skinula. Tebi šablona može poslužiti samo za kontrolu podešemosti graničnika dubine.
Tak je.
Najprije nabrusiš lanac, jednu i drugu stranu.
Uzmeš šablonu i vidiš dali treba skratiti čistače.
Ako treba skratiti čistače promijeniš šajbu/brusnu ploču za široku, podesiš na graničniku da ti brusna ploča dođe nad čistač, podesiš dubinu reza i skineš višak čistača, ponovo provjeriš i ako je to to udri po svim čistačina ukrug.
Princip je isti ko i za oštrenje zubaca.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,646
Bil je ovakav tip i u Lidlu prije...vratil sam ga. Onaj drugi tip je bolji ;)
 

fergomil

Aktivni član
Tu od
2 Ožu 2019
Poruka
257
Imaš pravo ZJ, jer kut ,gledano sa boka,kod ovog iz pevexa ovisi o dubini koliko ploča zadire u lanac, dok kod oštrača gdje je motor sa pločom nagnut pod kutem bočni kut ne ovisi o dubini brušenja već je uvijek isti. Nažalost ja sam davno kupio sličnog ovom iz pevexa.
 
  • Like
Reactions: ZJ

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Kad velite ovaj, jasno mi je da mislite na Einhellov kakav je kupil @DARIJUS.
Koji model se skriva po izrazom kao onaj drugi? Florabest ili???

@DARIJUS,​

kaj se dogodilo s Florabestom?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
ošla šajba, a nema druge...mislim, bila bi druga, ali trebalo bi delat piksicu od 0.2mm....florina je ravno 22, ove sad nove su 22.2 ili 22.3 (mislim na rupu u sredini)...
kompletno se rasklimal, dosta šeta lijevo-desno i pukal mu feder kaj ga diže...
uglavnom, zadnjih par brušenja lanac na pili nije veselo išal u drvo...pa ćemo sad vidit s ovim...
nemreju oni to tak loše napravit, koliko ja imam vremena turpijat s njim... 🤭
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,646
Onaj drugi:
1c73a060d6e4d785d99c72e3ffa6c323.jpeg
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504

@DARIJUS,​

vjerujem da se pri tebi više put isplatil.
Prije nek sam kupil Florabest, koristil sam nekoliko puta bratov Einhell (plavi, neznam model). Nije mi se dopadalo kaj je ploča išla drukčije ak sam na drugom mjestu povukel z rukom. Zaključil sam da je kod Florabesta taj problem eliminiran jer ima ručku za potezanje i bil sam u pravu. Za sad sam zadovoljan.

Ja sam kupil deblju ploču marke OZKA (čini mi se u TA), a da nisam ni provjeraval ove 2 destinke koje spominješ i nisam primijetil neke probleme oko centriranja na osovini. Jedino kaj je 5 mm veći vanjski promjer pa z vremenom počne strugati po nakupljenoj brusnoj prašini u štitniku (dok se ne očisti).

@ZJ,​

na sliki mi djeluje identična Florabestu.

1641857511428.png
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,339
Dobro je kome to ide, ja znam da bez pomagala ne mogu to napraviti i bojim se da ne bi poslije mene i mojeg ručnog brušenja ništa pililo. A vjerujem da i kolege koji se stalno bave s šumom da im sigurno nije ni volja svaki dan ručno to raditi.
 

NikolaT55

Iskusan lik
Tu od
17 Velj 2020
Poruka
1,895
To se slažem da za održavanje svih kutova i mjera samo rukama, odnosno okruglom turpijom je vrlo teško i zahtijeva puno prakse, zbog toga je važno koristiti alat koji odgovara lancu pile, kako ne bi smanjili performanse lanca, tj. rezni učinak.
Tast je kupio Einhell-ov oštrač lanaca, nešto slično tome:
Einhell GC-CS 85 E oštrač lanca, 85 W, međutim ja osobno još nisam probao sa tim brusiti lanac i nemam prakse, za sada nekako još uvijek više vjerujem turpiji, no to je samo do mene.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,552
Imao sam ovoga iz Lidla (zeleni), nije se baš iskazao. Ustvari je radio dobro jedno vrijeme, ali to nije baš potrajalo. CCa tri godine sam ga koristio z a svega možda 20 - 25 oštrenja, i to mu je bila puna kapa, kod oštrenja na pola lanca i samo stane i kad malo od dahne opet krene pa stane i tako to završio u smeću.

Imao je regulaciju za dubinu disca u lanac, ima ga i ovaj iz Pevexa, ima ga svaki oštrač, ako pak nema onda je šrot!
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Ja sam sahranio 7 polača za einhella, a moj princip oštrenja je pronaći najmanji zub, poštelati strojčić tako da ga lizne samo, onda u krug da vidim koliko bi skidao ostale, ako ih skida za 1mm - 2mm od vrha, onda oštrim jedan po jedan da se ne gubi puno mesa. U biti ga koristim samo za ravnanje. Onda ručno svaki provučem dok nisam zadovoljan i to je to.

Mada sam ja kod sebe uzeo sve Duro lance pa se ne sekiram preveć, svaki rezervar provučem turpiju 2 - 3 puta i gotovo da ne moram niti oštriti.
 

domo1984

Dobro znana faca
Tu od
22 Srp 2014
Poruka
550
I ja imam ovaj iz Lidla isto samo poravnam zube i potom samo jednom prođem turpijom bude super.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
samo si treba dat vremena i poštelat ga točno...ako čovjek žuri, niš dobro ne napravi...
recimo, dok je moja florica bila u pogonu, rašpe nisam ni upotrebljaval...Nikad!...
i tko kaže da prebrusi lanac (brzo ga potroši) sa strojnim brušenjem, taj ima iskustvo samo s onim dečkima iz servisa koji na tri puta unište lanac...
ja odgovorno tvrdim da moj lanac na maloj štilovki podnosi petnajstak mojih strojnih brušenja...
ustvari, lanac rashodujem zbog toga što se razvuče previše, a ne zbog toga što nema više dobre zube... :confused:
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ja sam sahranio 7 polača za einhella, a moj princip oštrenja je pronaći najmanji zub, poštelati strojčić tako da ga lizne samo, onda u krug da vidim koliko bi skidao ostale, ako ih skida za 1mm - 2mm od vrha, onda oštrim jedan po jedan da se ne gubi puno mesa. U biti ga koristim samo za ravnanje. Onda ručno svaki provučem dok nisam zadovoljan i to je to.

Mada sam ja kod sebe uzeo sve Duro lance pa se ne sekiram preveć, svaki rezervar provučem turpiju 2 - 3 puta i gotovo da ne moram niti oštriti.
Prođeš lijeve idesne zube dok tražiš najmanji? Potroši se više vremena, ali se isplati.
Turpije niti nemam, ali uvijek imam sobom rezervne lance, jedan novi ili noviji od toga kojim radim i jedan dotrajali, ali koji još more odrezati nekoliko rezi ako baš zagusti.
Svoju Floru sam kupil u rujnu 2016. i za sad sam zadovoljan. Nisam precizno brojil, ali računam da godišnje brusim lanac 8-10 puta. Dva lanca sam u tom razdoblju potrošil i sad sam s trećim na polovici.
Prije nek sam kupil floru, dal sam jemput brusiti Lanac u Zaboku. Sve me je zazeblo pri srcu kad sam videl kak brusi, skidal je valjda za pol debljine brusne ploče. :(
 

Najnoviji postovi

Na vrh