• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Otkup ljekovitog bilja

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,717
preporučeni sklop sadnje bijelog sljeza je 40 000 biljaka na hektar, dakle za 500 kvadrata treba 2000 komada...
najpametnije je to napraviti u 10 kontejnera od stiropora, i presaditi kad za to dođe vrijeme...
inače ove godine radim prijesadnice sljeza čovjeku za jedan hektar pa imam te podatke, a isto tak mogu reći da je za hektar trebalo skoro POLA kile sjemena...:mrgreen::mrgreen::mrgreen:
 
A

Aubergine

Guest
A je li jednako za crni i bijeli sljez što se tiče količine sjemenja? Mi razgovaramo o crnom...ne znam da li postoji razlika u veličini sjemenki i razmaka kod sadnje?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,717
ne vjerujem da je neka velika razlika u veličini sjemena, ali iskreno nisam vidio sjeme crnog sljeza, tako da nisam tu ni kompetentan...
fora je u tome što s razvijenom presadnicom izbjegavate borbu s korovima od samog starta, većina ih je puno brža u startu od sljeza...
i klijavost mu je dosta upitna, u idealnim uvjetima je oko 80 posto, a na oranici će to biti daleko manje i vremenski jako rastegnuto...
 
A

Aubergine

Guest
Hvala na savjetu, nisam imala živaca ni uvjeta za presadnice ovih dana pa sa samo direktno posijala. Sjeme je inače dosta sitno, a sijala sam dosta preko preporučenih 2-3 sjemenke u kućicu jer se jednostavno neda uhvatiti prstima tako malo. Dakle, sijala sam dosta rasipno na preporučeni razmak 50x80 cm i svejedno nisam potrošila ni pola kile po 1000 m2, tako da me izrazito zanima zašto dotični Franjo tvrdi da ide čak 1 kg na 500 m2, možda sam ja nešto krivo radila :scratch
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,717
ajde, konktretno sjemena je za hektar presadnica bila dovoljna ona flašica od hipp sokova za djecu, budem ga slikao pa stavim slike ovdi da vidite jel krupniji bijeli od crnog sljeza...
kod bijelog sljeza je važan krupan korijen, a za crni zaista neznam, tako da je možda i sjetvena norma veća, makar 50x80 je čini mi se sklop od 25 000 na hektar ako sam dobro računao, pa po tom ispadne još i rijeđa sadnja nego kod bijelog sljeza....
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,292
Kao što Aubergine reče na 100m2 uz navedeni razmak ne potroši se ni pola kg,također i ja sam ga sijo u kučice negdje je bilo i po nekoliko biljčica.
Gospodo ne zavaravajte se večim količinama od 100m2 ukoliko nemate dovoljno radne snage, u protivnom ako ne stignete i ostane vam za sutra dolazi do stvaranja sjemenjaka sa time dolazi i do smanjenja cvijeta i prinosa.Iduća berba je i otkidnje sjemenjaka i branje cvjeta. Osobno iskustvo je 100m2 za 3-4 radne osobe.
 
A

Aubergine

Guest
Čekaj malo, 100 m2 ili 1000 m2 za 3-4 radne osobe? Jer ako misliš na 100 m2 - onda mi svoje nećemo nikad ubrati:confused:

Još bih te molila tvoje mišljenje o isplativosti cijele te ideje sa sljezom na nekoj prosječnoj manjoj površini (hajde, recimo 500 m2), samo vlastiti rad, sušenje na mrežama, bez nekih dodatnih kerefeka i otkupnu cijenu od kojih 70-ak kuna. Vjerujem da to mene, kao i sve ostale koji traže informacije o uzgoju sljeza na netu najviše zanima.
 
G

GrofDracula

Guest
Čekaj malo, 100 m2 ili 1000 m2 za 3-4 radne osobe? Jer ako misliš na 100 m2 - onda mi svoje nećemo nikad ubrati:confused:

Još bih te molila tvoje mišljenje o isplativosti cijele te ideje sa sljezom na nekoj prosječnoj manjoj površini (hajde, recimo 500 m2), samo vlastiti rad, sušenje na mrežama, bez nekih dodatnih kerefeka i otkupnu cijenu od kojih 70-ak kuna. Vjerujem da to mene, kao i sve ostale koji traže informacije o uzgoju sljeza na netu najviše zanima.

misli na 100 m2. ja sadim oko 400 m2 i vec me sad strah al ok, bitno da ulozeno vratim a snage imam. Isplativost je ako ne ideš na veliku površinu jer moras imat ljude koje ćeš platiti a tu već gubiš lagano. znači bolje manju površinu koju ćeš brati ti i eventualno još jedan ukućan i onda je ok.
 
G

GrofDracula

Guest
evo ja danas posadio oko 400 m2 ispalo je 22 reda, potrošio sam pola kg, s time da sam stavljao mnogo više nego piše jer nisam mogao prebirat po 3-4 zrna. budem poslikao sutra pa stavim da vidite.
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,292
Aubergine radi se o 100m2, Grofe pozlit če ti na tih 400m2 kada krene puna cvatnja.Isplativost pa recimo ja sam imao nekih 2500kn na tih 100m2 a tada je bila cjena od 50kn/kg suhoga cvjeta.Ako imate mogučnost navodnjavanja obavezno iskoristiti,povečava se prinos.Iskustvo u berbi je bilo ovako ujutro je to mama brala počela čim nestane rose i brala dobrano i do 12-13h.Poslje podnevna berba je počela oko 17 pa 19 pa i nešto više.Poslje podne smo nas troje brali,sušenje je bilo u potkrovlju kuče,napravljeno improvizirano od letava i one zelene mrežice protiv komaraca.Kod sušenja obavezno više puta dnevno okretat cvijet i odvajat ga,zna se poljepiti međusobno.Kada se cvijet osuši pakuje se u jutene vreče,treba se paziti i na vlažnost zraka jer suhi cvjet je hidroskopan.Zna povuči vlage iz zraka u sebe.
 
G

GrofDracula

Guest
Aubergine radi se o 100m2, Grofe pozlit če ti na tih 400m2 kada krene puna cvatnja.Isplativost pa recimo ja sam imao nekih 2500kn na tih 100m2 a tada je bila cjena od 50kn/kg suhoga cvjeta.Ako imate mogučnost navodnjavanja obavezno iskoristiti,povečava se prinos.Iskustvo u berbi je bilo ovako ujutro je to mama brala počela čim nestane rose i brala dobrano i do 12-13h.Poslje podnevna berba je počela oko 17 pa 19 pa i nešto više.Poslje podne smo nas troje brali,sušenje je bilo u potkrovlju kuče,napravljeno improvizirano od letava i one zelene mrežice protiv komaraca.Kod sušenja obavezno više puta dnevno okretat cvijet i odvajat ga,zna se poljepiti međusobno.Kada se cvijet osuši pakuje se u jutene vreče,treba se paziti i na vlažnost zraka jer suhi cvjet je hidroskopan.Zna povuči vlage iz zraka u sebe.

hehe, nadam se da necu imat cu pomoc pa se nadam da cu uspjeti obrati sve, imam malo srece sto je zemlja tu di je posadjeno dosta vlazna, al ako zatreba voda je spremna.
znaci cijelo ljeto si imao 2500 kn, to znaci da si u cijeloj sezoni ubrao oko 50 kg suhoga cvijeta. ja se iskreno nadam malo više a i cijena je ove godine 70 kn za kg suhog.
daj mi reci jos dali su ti dolazili otkupljivaci u provjeru kakvu, ja susim isto u potkrovlju/tavanu na isti način, samo još neznam gdje naći te jutene vreće.

evo slika površine ispalo mi je 22 reda a nisam štedio na sjemenu i ostalo mi je oko pola kg
 

Prilozi

  • IMG332d.jpg
    IMG332d.jpg
    84.4 KB · Pregleda: 509
A

Aubergine

Guest
Znači, vi ste onda ubrali onoliko koliko i piše - 50 kg suhoga po 100 m2, ja sam računala da je to neka nerealna brojka, drago mi je da se ipak može.

Ne znam samo kako ću onda ja pobrati cijelo to polje ... ma nema veze, ak nebu išlo sve, budem brala samo polovicu a ovo nek ide u sjeme, to se isto valjda da prodati.

Sad samo držim fige da nikne!
 
G

GrofDracula

Guest
aubergine koliko si ti onda posadila nisam pratio? ma bolje da ima više nego manje pa koliko se pobere, pobere. jer i ovak imamo očito viška sjemena.

s kime si sklopila ugovor o otkupu?
 
A

Aubergine

Guest
1500 m2 :madmana: Trebat će mi jake snage MUP-a ili tak nešt da se to pobere.

Sa Subanom sam sklopila ugovor, prvo sam zvala u Jan Spider ali su se oni nešto nečkali, hoće ili neće ove godine sljez pa sam onda zvala u Suban. Ne znam koliko je to bila dobra odluka, bumo vidli.
 
G

GrofDracula

Guest
1500 m2 :madmana: Trebat će mi jake snage MUP-a ili tak nešt da se to pobere.

Sa Subanom sam sklopila ugovor, prvo sam zvala u Jan Spider ali su se oni nešto nečkali, hoće ili neće ove godine sljez pa sam onda zvala u Suban. Ne znam koliko je to bila dobra odluka, bumo vidli.

ček i nisu ti ovi od subana nista savjetovali? koliko su ti sjemena prodali i dali si slala zemlju na analizu? I ja sam kod njih isto pa ćemo vidjeti sad kako će biti. A ništa ako nemaš posao tj imaš vremena za brat beri koliko god mozes i susi svaka kuna dobro dodje
 
A

Aubergine

Guest
Pa kažem ti - oni te pošalju tom Franji a Franjo te sigurno neće odgovarati od toga da posiješ i 5 ha ako želiš. Zašto? Pa zato jer Franjo uzgaja i prodaje sjeme, pa čim više ti posadiš, tim više on sjemena može prodati. Ali dobro, nije njegovo da on tebi dijeli savjete, to je ipak na svakome da sam odluči koliko želi saditi.

Ali, ono što nije u redu i što smo već ovdje konstatirali - Franjo ti kaže da je norma 1 kg na 500 m2 što je očigledna laž. Opet, zašto? Pa da bi više prodao.

Ne znam što treba čovjeku u godinama da se tako bruka, pogotovo zato što će ovakvi upisi na forumu ostati ovdje, pa ono, zauvijek. I ne znam što Subanu treba da im takve gluposti kvare reputaciju, trebali bi ga ukoriti jer znam da znaju za tu njegovu praksu.

Zemlju sam slala na analizu ali onu osnovnu, za gnojenje, čisto za svoje potrebe jer su iz Subana rekli da ne treba analiza za te jednogodišnje kulture (dakle, ne trebaš se zamarati s teškim metalima i pesticidima)
 
A

Aubergine

Guest
U biti, pa kaj nisi i ti kod njega kupil sjeme? ne znam da li imaju još koju otkupnu stanicu gdje se može sjeme nabaviti...
 
G

GrofDracula

Guest
Meni je Suban u dopisu i ugovoru naveo da napravim analizu tla kako bi im dokazao da tlo nije zagađeno (nisu naveli čime) pa se i čovjek u sveučilištu u KŽ zbunio pa sam mu rekao da samo napravio klasičnu analizu pa nek si isčitaju.
Naručio sam iz koprivnice jer sam tu stranicu pratio prije, naručio sam poštom tu 1 kg no dotični je poslao hitno (u 3 mjesecu još) zako da sam platio 70 kn još poštu al ajde reko ok toliko bi i potrosio da sam išao po to plus vrijeme.
Ugovor nisam dobio do neki dan iz samobora baš od subana di sam dobio sve upute i uvjete koje sad ispunjavam lagano (mislim na sušenje i skladištenje), a otkupna stanica je u Koprivnici tamo ću ja voziti pošto mi je bliže.

Sad mi je ostalo tih pola kg za iduću godinu samo neznam dali će valjat valjda hoće.
 
A

Aubergine

Guest
Ugovor i ostale dopise smo svi dobili iste. Analiza tla u tom kontekstu ima smisla samo ako se utvrđuju zagađenja tla, ova osnovna kojom se kao utvrđuju osnovne karakteristike tipa pH + preporuka za gnojenje, Subanu ne bi trebala ništ predstavljati. Al kažem ti, rečeno je da ne treba, tak da je taj upis u dopisu tam čisto pro forma. Cvijet u biti i voziš tome od koga si kupio sjeme, on i jest otkupljivač.
Valjat će još i pet godina sjeme, bar me tak svi uvjeravaju budući da imam golemog viška ;)
 
G

GrofDracula

Guest
e jbg ja vec narucio, pa sta bude, i ovaj se čudio jer mu nisam znao navest za šta točno analiza tj za koje zagađenje jer nemogu radit svašta nešta, al ok.
 

Najnoviji postovi

Na vrh