• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Otkup ljekovitog bilja

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Jao koje vi komplikacije imate sa tim sljezom. Na jednom predavanju sam upoznao gosp.Posavca ( mislim da je Posavac) iz Jan Spider-a . I na tom predavanju je bilo i o crnom sljezu i to me zainteresiralo jel potrebna je manja površina za proizvodnju.Više sam išao ono u pokusno jel imam dosta veliku bašču pa da malo promjenimo plodored,ta godina je bila dosta sušna tako da i nisam nešto previše trošio vode ,ali i ono malo što sam koristio pokazalo se.Da neduljim sa gosp-sam dogovorio poslje tel.dao adresu i sjeme mi je stiglo poštom kao i tehnologija uzgoja.Nikakvog ugovora nije bilo,samo ono preko tel.Kako mi se cvjet sušio i bio spreman za isporuku isto tako zvao sam gosp. i dogovarao isporuku.Dolazio je i za 1kg cvijeta i prilikom isporuke je i plačao.Trenutno nemam mjesto za sušenje zato ga više nesijem,ali svako prolječe na mjestu gdje je nekada bio sljez izraste po koja biljka
 
G

GrofDracula

Guest
a sta ces, mora biti pomalo komp kad startaš jer neznaš kako će biti :D
vidjet ću kako će ove godine biti sa subanom pa cu bit i iskusniji
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
mislim da se analiza kod ljekovitog bilja odnosi na rezidue pesticida, a ta stvar je malko pre skupa da bi je proizvođači sami radili...
druga je stvar ako su se otkupljivači solidno pripremili pa imaju sami svoje (pokretne ili stacionarne) laboratorije.
 
A

Aubergine

Guest
Evo, moje je niklo, nažalost ama baš svaka sjemenka :mrgreen: Čeka me golemo prorjeđivanje, oooo već vidim kak će iduće godine ići flance mjesto direktne sjetve.
 
G

GrofDracula

Guest
Evo, moje je niklo, nažalost ama baš svaka sjemenka :mrgreen: Čeka me golemo prorjeđivanje, oooo već vidim kak će iduće godine ići flance mjesto direktne sjetve.

kad si posadila da je niklo vec? :rolleyess:
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
bijeli sljez (dobro nije crni al isti vrag) u idealnim uvjetima kod mene u klijalištu nikne za 65 sati, dakle niti tri dana mu nesmijem pustiti...
to bi vani uz ove uvjete trebalo biti negdje između 7-10 dana....
 
A

Aubergine

Guest
Posađen je 07.04. a u subotu je sve bilo vani 1 cm, znači da je nešto manje od dva tjedna bilo potrebno (s tim da ima puno vlage cijelo vrijeme otkad je posađen i relativno je toplo).
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
evo malo fotki ljekovitih biljaka u fazi prijesadnica

p4260015.jpg

By darijus at 2012-05-07

p4260016.jpg

By darijus at 2012-05-07

p4260017.jpg

By darijus at 2012-05-07

p4260018.jpg

By darijus at 2012-05-07

p4260019.jpg

By darijus at 2012-05-07
 
G

GrofDracula

Guest
evo par slika, sljez je lijepo izašao ali i trava je nažalost :(









u darijus imaš ti posla, mislim da cu i ja iduce godine presadnice saditi
 
A

Aubergine

Guest
O da, meni je isto lijepo izašao - umrla sam dok sam ga prorijedila na jednu biljku, mislim da ću i ja na presadnice :mrgreen:

A sad ide okopavanje, uf, travurde ima ko u priči a zemlja je golema.

I ovak, jedno pitanje tehničke prirode - jel ga mogu ja pognojiti /prihraniti s nečim organskim sad u tijeku rasta? Po mogućnosti s nečim kaj se da kupiti u većim količinama jer nema šanse da mogu toliko komposta napraviti ili koprive namočiti.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
nebi se štel mešat, al mineralna gnojiva nisu otrovi...
i ako oš gnojit organskima, imaš one sušeno-peletirane, tipa stalatico, fertor, plantela...

al moraš znat da ih biljka nemože usvojit sve dok se ne mineraliziraju... :vragek:
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
nebi se štel mešat, al mineralna gnojiva nisu otrovi...
i ako oš gnojit organskima, imaš one sušeno-peletirane, tipa stalatico, fertor, plantela...

al moraš znat da ih biljka nemože usvojit sve dok se ne mineraliziraju... :vragek:

Mineralna gnojiva nisu u grupi izravnih otrova,ali ipak su zagađivči i uništivači tla u dugoročno gledajuči. Pitanje gnojidbe sljeza možeš i ne moraš gnojiti,ja ga nisam ničime gnojio-prihranjivo.Ako želiš recimo možeš iči sa prihranom KAN-a u 2-3 navrata tokom ljeta,na 100m2 sa 2-3 kg u obje prihrane.No to bi bilo u nekom konvencionalnom uzgoji.Kako u ljekovitom bilju se nastoji koristiti što manje ili nikako kemiju. Onda pokušati pronači neko eko gnojivo sa povečanim % dušika.
 
G

GrofDracula

Guest
koliko sam ja dobio upute nebi se smio gnojiti ničim što nije ekološki, bar su tako meni rekli, al analiza mi je pokazala da mi je zemlja u takvom stanju da i ne trebam gnojiti samo saditi.

e sad kad čitam, kažeš ti si prorijedila biljke na samo jednu stabljiku? jer kod mene rastu u busenovima. šta će se dogoditi ako ih ostavim tamo jer su mi recimo dosta neravnomjerno izašli, negdje su već 20 cm od zemlje a negdje tek sad izlaze iz zemlje


evo slika jednog od većeg jučer, što će biti ako ostane tako?

IMG414.jpg


travurde imana mjestima više anegdje skoro i nema, tako da idem u okopavanje uskoro
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
mislite da se ljekovito bilje ne može uzgajati na hidroponiji?
o u kakvoj ste vi zabludi...:rolfer::rolfer::rolfer:
 
A

Aubergine

Guest
Ma imam ja i preporuku za gnojenje uz analizu tla, ali ne bi smjela umjetnim, u tome je problem. Svekrva navaljuje da stavim konjski gnoj koji je po njoj najbolja stvar ikad (dobro da ga u čaj ne stavlja koliko ga hvali :p ), a ja ipak rađe pitam bilo koga drugoga nego nju:mrgreen:

Rastu u busenovima jer su ručno sađene a sjemenke su sitne. Sljez je inače dosta velika biljka, pa i sadi se na dosta veliki razmak pa pretpostavljam da ne bi bilo pametno ostavljati dvije ili više biljaka u istoj kućici.

Meni je isto neravnomjerno niknuo, gdje ima više trave i sljez je veći a tamo gdje je bila kompostara prošle godine je već preko pola potkoljenioce, skoro do koljena. Neki pak su skroz sitni još, negdje pak ga skoro i nema, to tamo gdje je manje vlage (tamo nema ni trave). Ja sam kod ovih većih ostavila po dvije biljke pa ću dok okopam sve, presaditi jednu od njih tamo gdje nije niklo ili izgleda neobećavajuće. Doduše ne znam kako sljez reagira na presađivanje, ali valjda bude OK.
 
A

Aubergine

Guest
Jučer tuča u Zagorju...plače mi se sad kak taj sljez izgleda. Nadam se da bude bar pola preživjelo...
 
G

GrofDracula

Guest
tuče se i ja bojim

evo meni dosla analiza tla, zemlja mi je odlična čak netreba gnojiti koliko je odlična.
sljez se već lijepo formirao pa poslije ovih kiša krećem u okopavanje

kakva je situacija kod tebe sa travom
 
A

Aubergine

Guest
Grda je situacija s travom ali trava je bar malo zaštitila sljez jučer. Oni najveći i najljepši primjerci su ipak razbijeni skroz.

Sutra idem okopavati pa bi trebala završiti do kraja vikenda s tim, već je to trebalo odavno obaviti ali su kiše zeznule stvar. Onda imam nekoliko tjedana lufta, da vidim uopće bude to sad raslo ili ne:(
 
A

Aubergine

Guest
Pa ono, visina varira - neki su skroz mali, a neki su oko 20-25 cm, nije mi ista kvaliteta zemlje na oranici. Inače, u četvrtak navečer je opet pala tuča u Zagorju, još veća nego u srijedu, užas.
 

Najnoviji postovi

Na vrh