• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Otvaramo privatnu školu za sirare

  • Temu pokrenuo branaruth
  • Datum prvog posta
B

branaruth

Guest
Nakon 30 godina praktičnog sirarskog iskustva ,otvaramo privatnu sirarsku školu(tečaj) za sirarstvo u praksi. Radila sam 20 godina u Izraelu kao glavni tehnolog na kozjem,kravljem i ovčijem mlijeku ,usavršavala praktično sirarstvo u Francuskoj,Bugarsko, Cipru i Italiji .Radila 4 god. kao savjetnik praktičar u USA .Kursevi će početi u mj.prosincu (december)2012 .Strani studenti imaju mogućnosti učestvovati na tečaju sa obezbeđenim prenoćištem i hranom.
Za upis ,se možete obratiti na email: branaruth@gmail.com
 

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
a ti će tečaj biti koliko će trajati i koliko će koštati
 
B

branaruth

Guest
Tečaj sirarstva

a ti će tečaj biti koliko će trajati i koliko će koštati

Tečaj će biti podjeljen u 4 grupe ,ovisno o iskustvu sirara.
1)Grupa :početnici
2)Grupa:Sirari sa teoretskim i praktičnim iskustvom u proizvodnji.
3)Grupa:Specijalni sirevi ,koi zahtjevaju posebne vještine pri tehnici ,tehnologiji i zrenju sira.
4)Grupa:Iskusni sirari koi se žele usavršiti u praktičnom i teoretskom znanju oplemenjenih sireva.

Mogu vam poslati elektronski katalog sa imenima sireva pa vi sami odaberite kojoj skupini mislite da pripadate.
:?::?
 
I

IvanVl

Guest
a ti će tečaj biti koliko će trajati i koliko će koštati


Tečaj će biti podjeljen u 4 grupe ,ovisno o iskustvu sirara.
1)Grupa :početnici
2)Grupa:Sirari sa teoretskim i praktičnim iskustvom u proizvodnji.
3)Grupa:Specijalni sirevi ,koi zahtjevaju posebne vještine pri tehnici ,tehnologiji i zrenju sira.
4)Grupa:Iskusni sirari koi se žele usavršiti u praktičnom i teoretskom znanju oplemenjenih sireva.

Mogu vam poslati elektronski katalog sa imenima sireva pa vi sami odaberite kojoj skupini mislite da pripadate.
:?::?
Ako mislite na postavljena pitanja odgovarati kao ovdje badava ode novac
 
B

branaruth

Guest
Ako mislite na postavljena pitanja odgovarati kao ovdje badava ode novac

Sledeći tjedan ćete moći dobiti brošure u elektronskom izdanju'Ako smatrate da dovoljno znate o sirarstvu i ako se time ne želite baviti profesionalno' onda đaba vremena.... .Predlažem da novac sačuvate , proputujete pola svijeta i nakon par godina vratite se sa iskustvom. :idea:Sretno!:cool:
 

mudric

Član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
120
Konačno da se je neko sjetio da organizuje obuku proizvođača sireva što je veoma pohvalno ali tekođer smatram da stočare treba obrazovati da što više mlijeka proizvode po grlu stoke.Problem je što se za to nije sjetila država pa eventualni polaznici će imati veće troškove.Ali jedno je sigurno da ulaganje u znanje u krajnjem efektu bude vrlo mali trošak bar po mom osobnom iskustvu.Šta Branarut nije htjela da odgovara na naša pitanja po mišljenju nekih članova.Šta mislite da je cijeli život učila pa da odgovori nekom tko ima jednu kozu sa 2 litre mlijeka kako se proizvodi neki tvrdi sir sa zrenjem.Ja sam imao u svojoj praksi takvih slučajeva u vezi proizvodnje sira i uzgoja koza.Ja preporučujem ozbiljnijim proizvođačima da se obuče kako da proizvode što kvalitetniji sir jer sa kozjim sirom ispod 5 EU nema normalne zarade mislim na svježi sir od 5 l mlijeka.Oni koji se sa kozarstvom bave iz hobije nek tako i nastave ovo nije za njih.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Konačno da se je neko sjetio da organizuje obuku proizvođača sireva što je veoma pohvalno ali tekođer smatram da stočare treba obrazovati da što više mlijeka proizvode po grlu stoke.Problem je što se za to nije sjetila država pa eventualni polaznici će imati veće troškove.Ali jedno je sigurno da ulaganje u znanje u krajnjem efektu bude vrlo mali trošak bar po mom osobnom iskustvu.Šta Branarut nije htjela da odgovara na naša pitanja po mišljenju nekih članova.Šta mislite da je cijeli život učila pa da odgovori nekom tko ima jednu kozu sa 2 litre mlijeka kako se proizvodi neki tvrdi sir sa zrenjem.Ja sam imao u svojoj praksi takvih slučajeva u vezi proizvodnje sira i uzgoja koza.Ja preporučujem ozbiljnijim proizvođačima da se obuče kako da proizvode što kvalitetniji sir jer sa kozjim sirom ispod 5 EU nema normalne zarade mislim na svježi sir od 5 l mlijeka.Oni koji se sa kozarstvom bave iz hobije nek tako i nastave ovo nije za njih.
Ima logike baš tak dugostečeno znanje se nedjeli badava...
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
ali tekođer smatram da stočare treba obrazovati da što više mlijeka proizvode po grlu stoke.

to je jedna mogućnost. kada bi se znalo kako žitarice i koncentrati znatno snižavaju zdravstvenu kvalitetu mllijeka paralelno i sa korištenjem umjetnog gnojiva za što višu proizvodnju po hektaru, gubi se kvaliteta štogod da je zasijano ili zasađeno na tom hektaru.

po meni ako netko želi imati što kvalitetnije mlijeko bolje imati 10 krava koje doje od 10-15 litara na travi i sijenu itd, nego 5 krava od 30 litara na soji, kukuruzi itd, naravno ako ima uvjeta za to
 

adviser

Član
Tu od
23 Lis 2009
Poruka
148
to je jedna mogućnost. kada bi se znalo kako žitarice i koncentrati znatno snižavaju zdravstvenu kvalitetu mllijeka paralelno i sa korištenjem umjetnog gnojiva za što višu proizvodnju po hektaru, gubi se kvaliteta štogod da je zasijano ili zasađeno na tom hektaru.

po meni ako netko želi imati što kvalitetnije mlijeko bolje imati 10 krava koje doje od 10-15 litara na travi i sijenu itd, nego 5 krava od 30 litara na soji, kukuruzi itd, naravno ako ima uvjeta za to

pa obojica ste donekle u pravu ....
ali ako imaš kravu ili njih 20-30 sa prosekom 7000-8000lit/g i hraniš sa suhim sjenom i 2-3 žitarica dnevno onda si pobedio sve trgovce koji ti prodaju smjesu.
http://www.bioheuregion.at/heukonigin.html nešto za informaciju ..
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,430
Konačno da se je neko sjetio da organizuje obuku proizvođača sireva što je veoma pohvalno ali tekođer smatram da stočare treba obrazovati da što više mlijeka proizvode po grlu stoke.Problem je što se za to nije sjetila država pa eventualni polaznici će imati veće troškove.Ali jedno je sigurno da ulaganje u znanje u krajnjem efektu bude vrlo mali trošak bar po mom osobnom iskustvu.Šta Branarut nije htjela da odgovara na naša pitanja po mišljenju nekih članova.Šta mislite da je cijeli život učila pa da odgovori nekom tko ima jednu kozu sa 2 litre mlijeka kako se proizvodi neki tvrdi sir sa zrenjem.Ja sam imao u svojoj praksi takvih slučajeva u vezi proizvodnje sira i uzgoja koza.Ja preporučujem ozbiljnijim proizvođačima da se obuče kako da proizvode što kvalitetniji sir jer sa kozjim sirom ispod 5 EU nema normalne zarade mislim na svježi sir od 5 l mlijeka.Oni koji se sa kozarstvom bave iz hobije nek tako i nastave ovo nije za njih.

Neznam dali je neko pitao za sir ali znam da je bilo pitanje gdje i kad se održava kurs i koliko će koštati upis. Na ta pitanja još niko nije odgovorio. :mrgreen:
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
pa obojica ste donekle u pravu ....
ali ako imaš kravu ili njih 20-30 sa prosekom 7000-8000lit/g i hraniš sa suhim sjenom i 2-3 žitarica dnevno onda si pobedio sve trgovce koji ti prodaju smjesu.
http://www.bioheuregion.at/heukonigin.html nešto za informaciju ..

ma dobro ja sam više mislio na omega sastav mlijeka po kojem krave hranjene samo travom i sijenom itd (sjenaža i to) ugl trava i proizvodi od trave, ugl takvo mlijeko ima idealan za čovjeka omjer omega 6 i omega 3 (gotovo da ti ne treba ni riba ni maslinovo ullje), a čim krave počnu jest koncentriranu hranu koja im nije izvorna hrana, omjer se promjeni znatno na štetu omega 3 koje nam fali. eto tek toliko sam htio reći.
 

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
Neznam dali je neko pitao za sir ali znam da je bilo pitanje gdje i kad se održava kurs i koliko će koštati upis. Na ta pitanja još niko nije odgovorio. :mrgreen:

Možda treba prvo platit 50E, pa tek onda dobije š informaciju,:lol: znaš da je danas informacija najskuplja roba.:twisted:
 

mudric

Član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
120
Moguće je da koncentrati snižavaju zdravstvenu kvalitet mlijeka ali isto je moguće da paša na zelenoj travi ne znači da i ona daje zdravije mlijeko_Od čega se crnogorična šuma u Gorskom kotaru suši ne samo sad već i u prošlom stoljeću to osobno znam jer sam ga prošao.Što se tiče uzgoja koza intezivno ili ekstezivno ja sam za prvo iz razloga što se za rad može pristojno zaraditi,moje koze su davale u prosijeku 6 litara mlijeka a među njima je bilo prvojarki a sir proizvedenod njih imao je 51.55 % mlijčne masti u suhoj materiji.Neznam da bi to bilo sa paše.Moje koze su u prosijeku davale 1000 lit mlijeka godišnje za što posjedujem i dokaz jer sam godišnje po kozi prodavao po 100 kg polutvrdog -tvrdog sira.Koze sam hranio sa lucerkinim sijenom,zelenom lucerkom plus 2 kg koncentrata po kozi.
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
a bitan je kao klorofil koji sadrži omega 3. ne mora biti paša, može i sijeno i sjenaža. poanta je da trave imaju više omega 3 a zrnje žirtarica uljarica itd ima više omega 6. uostalom, nisu ribe bogate sa omega3 iz vedra neba, već zato što se hrane morskom travom bogatom omega 3 = algama
 
I

IvanVl

Guest
Zar su onda svi ovdje ludi koji svoje znanje djele nemilice?

Sve što nije pokradeno lako se podjeli s drugima , na kraju to bude na obostranu korist .
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Forum ne služi za doktore znanosti koji ne žele podjelit nešto znanosti sa ostalima. Ako želi promovirat svoju pamet onda forum nije mjesto za to. Oglas i reklama se plača.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,430
Zar su onda svi ovdje ludi koji svoje znanje djele nemilice?

Sve što nije pokradeno lako se podjeli s drugima , na kraju to bude na obostranu korist .


Forum ne služi za doktore znanosti koji ne žele podjelit nešto znanosti sa ostalima. Ako želi promovirat svoju pamet onda forum nije mjesto za to. Oglas i reklama se plača.


Potpisujem! Ova tema je trebala ići u dio foruma namjenjenog za oglase a ne ovdje.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,072
Da se podsjetimo , forum i jeste za razmjenu i usavršavanje znanja na BESPLATAN način
Sve ono što niste u stanju da podijelite sa drugima iz bilo kog razloga onda ni ne vidim neku svrhu osim možda reklamiranja ili hvaljenja

Nekome će vjerovatno i informacija o tome da je moguće negdje da se edukuje i uz naknadu možda pomoći pa će ova tema još biti otvorena ali ne preporučujem daljnu raspravu u smislu reklame
 
B

branaruth

Guest
Ovo što ste naveli je ključna stvar u sirarstvu i kvaliteti sira ,od lošeg mlijeka nema dobrog sira.Razlika u kvaliteti sereva izrađenih u mini mljekarama od mlijeka sa vlastite farmre razlikuje se od mlijeka procesuirano industrijski.Zbog slabe kvalitete mlijeka i želje za što bržim profitom industrija koristi mnoge za zdravlje opasne dodatke mlijeku i mliječnim proizvodima ,koi su često na rubu (etičnosti) Dok se na isti način prerađivači hrane za životinje ponašaju na istoj osnovi. Postoje mnoge studije o pravilnoj prehrani životinj ,niko ih se nepridržava .........a opet je razlog trka za profitom .U Izraelu postoje nutricionisti koi se brinu o prehrani životinja ,ovisno o tome koje rezultate farmer želi postići prehranom .U Hrvatskoj to nepostoi ,tako da vam se svako malo ... pojavi neki novi uvoznik hrane ,ali vam niti jedan nezna objasniti šta ćete u konačnici dobiti .Jer nepostoi nutricionista koi bi prilagodio način ishrane koi bi vama odgovarao.Prodavačima koi se pojave sa nekim proizvodom jedini je interes šro više prodati .
 

Najnoviji postovi

Na vrh