• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

OTVARANJE OPG-a

  • Temu pokrenuo trecedoba
  • Datum prvog posta
T

trecedoba

Guest
Pozdrav svima!
Da li može osoba koja je na porodiljnom dopustu koji traje 3 godine otvoriti i biti nositelj OPG-a, te da li time gubi porodiljnu naknadu koju sada dobiva.Zanima me i koliko članova domačinstva mogu biti nosioci OPG-a, te kakva oni imaju davanja prema državi, jer su svi u radnom odnosu, odnosno u mirovini.Da li moraju voditi knjigovodstvo i.t.d.

Zahvaljujem na odgovorima i savjetima.
 
M

MOCO

Guest
trecedoba kaže:
.Zanima me i koliko članova domačinstva mogu biti nosioci OPG-a,
Zahvaljujem na odgovorima i savjetima.

Nositelj je samo jedan,njega biraju članovi između sebe što potvrđuju svojim potpisom u upisniku. Članovi su punoljetne osobe.
Nebih preporučio da netko tko koristi porodiljne naknade bude nositelj,pogotovo ako će opg imati neke prihode,bolje je da to bude netko drugi makar i u radnom odnosu. U sustav pdv-a nemoraš ako prihodi u prethodnoj god. nisu prešli 80tis.kn.-nemoraš,ali možeš po vlastitom izboru. U taj sustav NEulazi BEZ PROFESIONALNOG knjigovođe-to ti je moj besplatni savjet.
Što se tiće poreza na dohodak od samostalne djelatnosti tj.poljoprivrede-to se lijepo raspitaj u poreznoj upravi da nebi imao ružnih iznenađenja za 2-3godine pa platio sve natraške+kaznu. Ako misliš imati poticaje veće od 12t.kn(za sada je toliko,trebaju to podići na nekih 20) onda moraš biti obveznik poreza na dohod. od poljoprivrede-tako stoji u zakonu o potporama u poljop. međutim čujem da ljudi idu po uredima raznih uprava i lutaju ko telad jer im svaka službenica kaže "nešto " a nitko ne kaže konkretno pa se ljudi na kraju pokupe i odu kući raditi.
 
T

trecedoba

Guest
Hvala Ti puno na odgovoru.Raspitati ću se malo.
Pozdrav!
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
mene zanima kako otvoriti OPG?
posto sam ja otvorio odmah u pocetku ali me sada ganja kum da mu pomognem otvoriti ja sam potpuno zaboravio kako se to radilo znam da sam neku brosuru popunjava preko neke knjizice , ili brosure
mozda ima na netu neko upustvo?

Hvala
 

azram

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
172
Molim za pomoć da li mi može netko reći šta kad zemlja u katarstru nije prenešena na nove vlasnike po rješenju o nasljeđivanju a oni su mi potpisali za tu zemlju, da li mi to vrijedi ili šta?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ja sam morao donest posjedovni list iz katastra da se vidi tko su vlasnici i da sa njima imam ugovor o zakupu. Bojim se da ce morat vlasnici u katastar.
 

ivac

Član
Tu od
29 Lip 2014
Poruka
326
Pozdrav! Dal mi moze netko malo bolje pojasniti otvaranje opg-a, ustvari ja se vise bavim usluznim djelatnostima u poljoprivredi i neka usluzna djelatnost u sumi! Ja sam zaposlen pa se time bavim kolko mi vrijeme dopusta! Opg nebi bio u sustavu pdv-a, dal moze neko pojasnit sta bi ja sad ustvari morao otvoriti ! Unaprijed hvala!
 

ivac

Član
Tu od
29 Lip 2014
Poruka
326
Pa moze obrt da nisi u sustavu pdv, da netreba knjigovođu koja davanja imam u obrtu!
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Ako je osnovna djelatnost,mirovinsko ,zdravstveno,komorski i sl.
 

ivac

Član
Tu od
29 Lip 2014
Poruka
326
Dal postoji pod opg-om neka vrsta usluzne djelatnosti! Obrt je prevelika stvar! Sta je sa onim gdje sam vodis knjige, godisnje te kosta sve cca.1400 kuna!
 

ivac

Član
Tu od
29 Lip 2014
Poruka
326
Oprostite nisam znal da ima i obrta u tom smislu! Situacija je takva, imam doma par poljoprivrednih strojeva s koljima napravis i uslugu drugima al sam strahu da me netko ne prijavi pa bi nesto otvorio radi sigurnosti, inace sam zaposlen! Koja bi bila vasa preporuka za otvorit!
 

ivac

Član
Tu od
29 Lip 2014
Poruka
326
Gdje mogu naci popis djelatnosti, za koje se otvara obrt!kolko bi se moralo minimalno prometa prijavit godisnje!
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Gdje mogu naci popis djelatnosti, za koje se otvara obrt!

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2007_06_58_1870.html

ako ikad i budes otvarao obrt navedi sve djelatnosti koje mislis obavljati ali i one koje bi eventualno mogao obavljati,,,
jer svaka naknadna doregistracija je 300,oo kn plus


kolko bi se moralo minimalno prometa prijavit godisnje!


Jos nisi ni poceo a vec razmisljas kako zajebati drzavu, ccc,,,
Ako odes u pausal ne vidim razloga zasto ne prijaviti sav promet osim ako ce prelaziti okvire obaveznog ulaska u sustav pdv-a
tad valja biti oprezan i odvagnuti sto je najbolje za tebe,,,
pausalni porez je zaista mali i ne vidim razloga zasto ne prijaviti sav promet, barem si siguran da neces imati problema sa porijeklom imovine,,,:D:
a niti sa inspekcijama, kazne su prevelike da bi se zajebavalo sa tim,,,
 

ivac

Član
Tu od
29 Lip 2014
Poruka
326
Puno hvala Bobic, vidim da si u tome, ja sam laik kaj se tice toga, ! Tu netreba imati fiskalnu blagajnu! Kak je sa tim racunima, ja izdajem racun bez pdv-a, ako imim u tromesjecju promet od 5000 kn kolko placam porez!
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Mislim da ti ide nekih 5-7% obračun poreza na dobit, ali ako ne uđeš u sustav pdv-a zaboravi velike poslove jer svi veliki si žele pravdati pdv, a ako nije naplačen nemože se niti pravdati. Tako sam ja skužil kuma jer on nije u sustavu pdv-a!
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Puno hvala Bobic, vidim da si u tome, ja sam laik kaj se tice toga, !


Ako mislis krenuti u to moras nauciti malo vise koristiti google jer on ipak sve zna,,,

Tu netreba imati fiskalnu blagajnu! Kak je sa tim racunima, ja izdajem racun bez pdv-a,

Fiskalnu moras imati pod obavezno ako govorimo o obrtu,,,
Porez i prikazivanje istog ovisi na koji se sistem oporezivanja odlucis, ako je to pausal i porez na dobit ne prikazujes ga vec je on uracunat u cijenu rada a oni koji su u sustavu pdv-a nemogu si ga odbiti vec ima samo racun kao takav moze uci u troskove,,,


ako imim u tromesjecju promet od 5000 kn kolko placam porez!

Ako je pausalni nacin oporezivanja tromjesecni obrok iznosi 191,25 to pisem ako placas i doprinose bazirano na osnovici do 85ooo, kn prometa preko racuna a ako ides na sistem poreza na dohodak neznam koliki je iznos ali znam da se placa prema izdanim racunima za proteklo razdoblje i ako se ne varam placa se jednokratno,,,
 

blue18

Novi član
Tu od
1 Velj 2015
Poruka
3
Pozdrav svima! Nova sam ovdje pa se baš ne snalazim najbolje, a imam hrpu pitanja vezanih uz opg, tj. otvaranje opg i svega što ide uz to. (pokušala sam na internetu, ali se izgubim nakon par stručnih rečenica :( )Naime, situacija je ovakva... Naslijedila sam od bake komad (1,5ha) zemlje sa kučicom. Ja sam vlasnica obrta, muž radi i želimo iskoristiti to zemljište za sebe sadeći povrće i voće, a višak bi, naravno prodali... Kako bi sve bilo čisto i po zakonu pitam se što zapravo moram napraviti registrirati opg ili ne? Ako ga otvorim da li da glasi na mene (jer zemljište glasi na mene) ili na supruga? Ako ne otvorim opg, kako da se onda zakonski bavim prodajom? I na kraju kome uopće da se obratim sa svim pitanjima?
 

Najnoviji postovi

Na vrh