• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

otvaranje opg i poticaji za mlade

dady

Član
Tu od
22 Sij 2015
Poruka
139
pozdrav.ja i supruga namjeravamo otvoriti svoj opg.(prebaciti sa roditelja na nas) svakako se se bavimo tom djelatnošću,imamo masline.viograd i poljoprivredne kulture,radi se o manjem gospodarstvu oko 1,5-2 ha.i imamo ispod 35 god.da li ima netko iskustva s tim i da li gubimo diječiji doplatak ako otvaramo opg.?općenito me zanima da li je moguće ostvariti neki poticaj itd....
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,735
Izgubićeš dječji doplatak kad ti sjedne dovoljno poticaja da prelaziš onu granicu, neznam sad koliko je to jer ne primam par godina. Bez brige budi. Čim ti sjedne poticaja ako prelazio tu granicu porezna u roku par dana šalje svoje potraživanje.
 

Skodav

Član
Tu od
27 Kol 2018
Poruka
31
Dobar dan svima. Moliio bih malu pomoć/informaciju. Dobio sam obavijest o obveznoj izobrazbi poljoprivrednika- mladi poljoprivrednik. Zanima me koji tečaj moram završiti, koliko to traje itd...
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Najbolje se obrati najbližoj savjetodavnoj službi. Mislim da je to njihovo organizirano predavanje koje se sluša 18 sati i obnavlja svake godine po dodatnih nekoliko sati, ako sam ja to dobro shvatio, ali svakako svratiti do savjetodavne ili nazvati pa pitati.
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Lp, evo idem napraviti po novome pravilniku Usklađivanje OPG-a.
Promjeniti će se nositelj OPG-a i nadodat ću jednog člana u OPG. E sad uz sve uvjete administrativne a to su:
-Osobne iskaznice nositelja i članova
-70 kn biljega
-Izjava o izboru nositelja
-Izjava o poljoprivrednoj mehanizaciji
-Kopija prometne dozvole ili drugog dokumenta za traktore i prikolice
-Popuniti obrazac za upis u Upisnik OPG-a
-Istaknuti vidljivo tablu sa nazivom OPG-a na sjedištu OPG-a i izdvojenom pogonu ako ga poljoprivrednik ima
-Tabla se izrađuje u materijalu i veličini prema izboru poljoprivrednika, te se na njoj navodi
Naziv OPG-a koji poljoprivrednik izabere, Ime i prezime nositelja i adresa sjedišta/prebivalište nositelja
ili
Naziv OPG-a koji poljoprivrednik izabere i adresa sjedišta/prebivalište nositelja

I zadnje što je najinteresantnije
-Članstvo u HPK.

E sad me interesira, zašto bih ja morao biti član HPK, toga prije nije bilo i zašto je članstvo u HPK jedan od uvjeta bez kojih se ne može napraviti promjena nositelja OPG-a i li upis člana u OPG. Ovo obvezatno članstvo miriši mi na još samo jednu izmišljotinu u nizu drugih parafiskalnih nameta koji godišnje koštaju 70 tak kuna, i da je to nečija ideja kako se po defoultu zgrnu pare od mase OPG-ova. Pa molim Vaše promišljanje....
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,842
Sam si dao odgovor.NAMET.
Jer što da si drugo pomislimo ako se nitko iz faking ministarstva poljoprivrede nije udostojio javno reći da zbog toga i toga ,vršimo to i to,da bi se postiglo ovo i ono,i amen...ovak su shvatili zašto se nebi od 100 tinjak tisuća OPGova pobralo nešto para za uhljebe...
Šta nam ta komora uopće donosi?nitko o tome niti riječi..
Imamo ministarstvo,pa i agenciju...i šta nam nedostaje-pa komora ljudi moji..
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,390
Vidite kak liječnička i advokatska komora štite svoje članove.
Tak i poljoprivredna 🤣
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Pa je li tko učlanjen u HPK, u agenciji za plačanja mi je rečeno da se moram učlaniti u HPK ili je to na foru tko se učlani a tko ne.
 

candy-candy

Novi član
Tu od
29 Kol 2023
Poruka
7
Pozdrav svima, molila bih vas za informacije vezano za poticaj za mlade gospodarstvenike, imam dva hektra zemlje pa bih se zauzela za to, samo ne znam koji su uvjeti i sl. Zanima me je li se za to podnosi nekakav poseban zahtjev, koje imam obveze premda državi ako se toga prihvatim pa ako me možete uputiti. Hvala
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Procedura je slijedeća:

  • Imati otvoren O.P.G.
  • Imati više od 1ha zemlje.
  • Imati ugovor o zakupu/vlasništvu i posjedovni list.
  • Podnijeti jedinstveni zahtjev za potpore u poljoprivredi u Agenciji za Plaćanje u Poljoprivredi (APPRRR).
  • Naznačiti da se traži potpora mladim poljoprivrednicima.
  • Završiti izobrazbu za mladog poljoprivrednika.
To je ukratko.

Ali najbolje otići u Agenciju i provjeriti jer su se stvari mijenjale, npr. baš jučer sam čuo da tko je ušao u potporu prije dvije godine, opet mora na izobrazbu zbog novog ZPP-a.
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
878
S obzirom da je danas dosta nezaposlenih a koji možda imaju nešto zemlje ne znam koliko se uopće isplati otvoriti opg s obzirom na novčana davanja za mirovinsko itd. Recimo da povremeno imam posao a povremeno nemam, što bi se to moglo uzgajati na 4-5 hektara zemlje a da se u konačnici isplati?
Ranije sam se raspitivao ali na sam voćnjak 1h, ostalo oranica, livada, šuma, rečeno je da tu nema računice jer poticaji su skoro kao i davanja za mirovinsko itd.
Ne znam je li postoji još koja opcija, recimo da se prima poticaj a da se odustane od plaćanja za mirovinsko itd. Ili da se opg pojača ovcama itd, onda bi možda i poticaj bio jači pa da nešto ostane. Jer nema smisla dobivati poticaj koji moraš prebaciti na mirovinsko itd.
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
2,852
Kako nema smisla?

Ide ti staž... Ako ti se nešto dogodi možeš na bolovanje...

Doprinos za mirovinsko i zdravstveno ti je 1200 eura godišnje...

Na 4-5 hektara dobiješ više od toga poticaja..
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
878
Uredu ali sada je u igri voćnjak 1h i oranica 1h. Ne znam koliki su sada poticaji na mješoviti voćnjak i oranicu. Ostalo treba raskrčiti ali problem je i voćnjak jer šljiva rodi svakih par godina, a od oranice ima nešto pšenice i ječma. Zato pitam šta bi bilo najbolje u ovakvim slučajevima. Možda imati 2h voćnjaka? Ili staviti ovce? Ostalu zemlju pretvoriti u pašnjake?
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,472
Nisam shvatil ovaj dio “S obzirom da je danas dosta nezaposlenih”. Koji su to nezaposleni a da ne mogu danas dobiti posla? 🤔 Imamo 120 000 nezaposlenih i 150 000 stranih radnika… Ovi naši nezaposleni su mi malo sumnjivi…
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
878
Pa znam dosta ljudi koji imaju nešto zemlje ali niti imaju prijevoz do Karlovca pretpostavljam Siska itd, odnosno mnogi nisu zaposleni pa je moje pitanje bilo formulirano tako da bude kao posebna tema, da ti ljudi mogu nešto saznati. Govorim za područje Korduna i Banovine ali znam za takve slučajeve i prema Ozlju, Žumberku, Vivodina.
Evo ja nemam stalni posao a volio bi staviti svu zemlju u funkciju a davanja su u sličnom iznosu kao i poticaji.
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
2,852
Sto tocno imam od otvaranja bolovanja ako imam vlastiti opg?

Pa ako si nezaposlen i razboliš se nešto teže.. Ili polomiš ruke, noge...

Ko te j....


Ako si zaposlen. Tj. Samozaposlen onda ako je ozljeda na radu od prvog dana tvoja plaća ide na teret hzzo u punom iznosu.. Tj. Za opg koji nije u rpo znači 530e mjesečno.

A ako je bolest koja nema veze s radom onda si prvih 42 dana na svoj teret. Nakon toga prelaziš na hzzo.

Ako imaš djecu malu onda ako se razbole isto imaš pravo na bolovanje.

Evo ja sam trenutno na roditeljskom dopustu 4 mjeseca na pola radnog vremena za prvo dijete. Jel majka ima pravo 12 mjeseci, otac 2 mjeseca. Ali ako koristiš pravo na pola radnog vremena onda se uduplava vrijeme, a opg ne mora u mirovanje za vrijeme korištenja prava.

Edit:

Evo ja redovno idem na bolovanje kad su djeca bolesna. Pošto se ne isplati da žena ide jer dobije 70% plaće. A ja koliko dobijem dobijem jer si ionako sam isplaćujem. Tako da mi skine doprinosa za tih 5-6-7 dana i dobijem 100 eura na račun i vuk sit, ovce na broju.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
Sto tocno imam od otvaranja bolovanja ako imam vlastiti opg?
ako si bolestan duže od 40 dana, država preuzima obavezu uplate doprinosa za tebe...ako se dobro sjećam iz davnina...
da prvo pročitam temu do kraja, nebi duplao post s zoranom89...
 

Najnoviji postovi

Na vrh