• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ovčarski i pastirski psi

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Kako ne bi niko od nas radio greske u dresuri ovakvih zlatnih pasa, ja vas molim da ovdje razmjenimo savjete kako psa nauciti od pocetka da rade kako triba. Onako kako se to radi u Australiji, Irskoj... itd. Mozda onako kako radi prascic babe . Stoga bih volio da tema skrene na tu stranu. Pocevsi od osnova. Stoga kolege forumasi naprijed sa prijedlozima i idejama

Napokon netko zainteresiran za ovu temu. Prijatelju svaka čast.
Ja imam mužjaka i dvije kuje. Uzgajam Crnu slavonsku svinju.
Mogu pričati o radu sa svinjama. O ovcama i kozama ne znam ništa.
Čisto zbog njezine prirode ponašanje same životinje u kontaktu sa psom ovisi o tome dali je to svinja, ovca, koza ili govedo. Svaka životinja se ponaša drugačije. Ovce npr. po samoj prirodi se skupljaju u jednu hrpu. Svinja ne. Svinje su blesave i ako imaš krdo od stotinu bravaca koje je na putu do pašnjaka svake sekunde imaš jednog koji se odvaja i ide na drugu stranu. Tu sam pas ima jako puno posla. Jedan pas tu ne može ništa.
Ovo sam samo dao kao primjer.

Najviše me smeta kada se nameču neki zapadni sistemi ovčarenja. Znači ono čoban ide prvi, ovce ga prate a pas iza dirigira. Toga nema kod nas i mislim da se to nebi trebalo potencirati osim naravno kod pasa koji se uvježbavaju za športska natjecanja toga tipa.

Ima tu puno tema i razglabanja. Moj prijatelj Buco i ja smo nekoliko puta već pokretali ovu temu na raznim forumima bezuspješno. Drago mi je da se stvari mjenjaju.
 
B

brundalo

Guest
Jednom sam vodio kuju na parenje sa crnim vragom. Ovce nikad nisu vidjele mog psa. Ali njih dvoje se je odmah razumijelo. Jedan je posao sa jedne strane stada drugi s druge. Iako se kuja tjerala, posao je bio prvi. Za vece stado triba obavezno 2 takva psa. Njima je urodjeno da rade. Ja sam primjetio po svojoj, da ako dovoljno ne radi tokom dana, trazi jos trke koje onda kompenziram sa aportom. Volio bih da se jave ljudi koji uzgajaju pse za ovaj rad. Ja imam jednog poznatog iz odgajivacnice Bartolovi dvori pa cu ga pokusat zainteresirat da svrati i na forum da nan objasni neke stvari
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Ovo je Alisa Slavonski brod ili Tisa.

Obrisan neispravan link.

Tisa je moj prvi HO kojeg sam nabavio kod Buce u Brodu. Tisa je već bila 6 mjeseci kada sam ju donio kući i dosta je trebalo vremena da se nas dvoje upoznamo. Pogotovo što je kod Buce živila u "čoporu" sa još dvadesetak pasa. Niti ona a mislim niti njeni roditelji nikada nisu radili sa stokom ali je ona ipak pri prvom susretu sa svinjom odmah pokazala interes za radom. Samo ju je trebalo usmjeriti i naviknuti na određene naredbe. Za početak samo da krene i da pusti.
Želim reći da HO ima toliko usađen instinkt za rad sa stokom da i jedinke koje generacijama nisu radile sa stokom pri prvom kontaktu pokazuju interes. Kod nekih je interes jače a kod nekih slabije izražen.
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Garica sa svojim leglom. Pet muških. Ne moš vjerovat. Prvi put u životu svi muški. :D

Obrisan neispravan link.
Malo je lošije snimljeno.
Obrisan neispravan link.
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Prodani su. Ovo leglo nema papire jer kuja nema uzgojnu dozvolu(još!-za dva tjedna je uzg. pregled u Brodu). Dakle prodao sam ih za 200 do 300 kn kako kome ili u toj vrijednosti ječam, zob, tririkale... Obično sa papirima su 1000 do 1200 kn. Ili manje... Kako za koga! :D :D :D
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
evo moj garo...ala mu je lipo sa stadom,vidi se da ima potpunu kontrolu...

DSC00331.jpg


DSC00486.jpg
8)
 
V

vi_ky

Guest
Pozdrav ja bi za svoje stado koje bi nabavio za god. dana kupio ženku Border Colie pa me zanima da li je nešto teže ili lakše raditi sa psom ako je kastriran-steriliziran :?: :?: :?:
 
V

vi_ky

Guest
Znaci lakse hmmmmmmmmmm :?: :?: :?: A koliko bi kasracija-sterilizacija kostala i gdje :?: :?: :?:
 
B

brundalo

Guest
Svaka dobro opremljena veterinarska ambulanta radi te stvari. Prije kastracije posavjetuj se s veterinarom.
Cijena? trenutno ne znan ali par sto kuna otprilike. Nazovi veterinara pa priuputaj, On ce ti sve objasnit.
Da triba skopit janjce ok ali ovo ne znan stvarno he he ;) ;) ;) :)
 
V

vi_ky

Guest
Super sve ispod 1000 kn je OK hvala brundalo ;) :!: :!: :!:
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
ja bih kupio jedno štene Hrvatskog ovčara bez papira...ak ima ili će imati ko molio bih da mi se javi na PP...hvala!!!...
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
postoji li kod hrvatskog ovčara više linija?jer ovaj moj eksterijeno se dosta razlikuje od tvoje kuje,dominiče..a isto je s pedigreom.Puno je krupniji,ima kraću njušku i manje uši..Takva je i ratarkova kuja,kao i moj mužjak,gotovo da su identični.
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Naravno da postoji više linija. Moji psi su slavonskobrodska linija koja se razlikuje od Đakovačkih ili Županjskih pasa. No to su razlike u nijansama. Standard je jedan. Nekada su postojala dva tipa: krupniji i sitniji. Krupniji je više bio za krupnu stoku ili nalazio se u gradovima te je bio rijeđi. Ovaj drugi sitniji tip je ustvari ovaj HO kakvog znamo danas. Svinjar, ovčar i kozar. Krupniji psi nisu pokretni i nemaju tu brzinu koja treba za upravljanje stada.

No te linije se dosta preklapaju pošto rijetko ko pari samo kazat ćemo samo pse unutar brodskog područja. Ma ako želite saznati nešto više o Hrvatskom ovčarskom psu uključite se na forum Obrisan neispravan link. i pitajte Jasminka Kormoša - Bucu , kinološkog sudca i jednog od najboljih uzgajivača HO, šta god vas zanima.

Također odite na stranicu baza pedigrea Hrvatskoh ovčara gdje imate mnoštvo fotografija pa usporedite svoje pse sa psima diljem Hrvatske. http://www.hrvatskiovcar.pedigre.net/

Ovo je moj Lugar SB.

Obrisan neispravan link.
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Poslao/la abrkili
postoji li kod hrvatskog ovčara više linija?jer ovaj moj eksterijeno se dosta razlikuje od tvoje kuje,dominiče..a isto je s pedigreom.Puno je krupniji,ima kraću njušku i manje uši..Takva je i ratarkova kuja,kao i moj mužjak,gotovo da su identični.

Daj baci koju sliku vaših pasa da vidim o čem se radi. Kažeš da su sa pedigreom. Ajd stavi broj da vidim roditelje i to... On iz papira HR.....HO ili iz uha.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Krivo sam ja napisao,moj pas je iz legla roditelja sa pedigreom..On nema papire,je ih nisam tražio,nisu mi bitni.. imaš slike na drugoj stranici ove teme..
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
evo ja nabavil cucka kod Dominika,pa me zamolil da ga malo poslikam dok poraste,pa evo ;) :mrgreen: :mrgreen:

 
Na vrh