• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ovčarstvo

Zeljko81Bj

Član
Tu od
30 Svi 2013
Poruka
543
Čagalj da razdere kuju tornjaka nema nikakve logike, pa i da je čitav čopor sumnjam da bi se opterecivao sa psima na lancu.
Čagalj lovi pod uvjetom da nije ugrozen.
Ovo mi vise zvuči na čopor pasa lutalica, ili kao sto kolega kaze vuka, neznam gdje ste locirani.
Ja imam 3 psa i čagalj neće ni blizu, mudar je previse, al zato oce kod susjeda gdje zna da su psi zatvoreni.
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
974
Locirani smo cca 12 km od Zaprešića prema Zagorju.
Vuk nije sigurno, jer ga kod nas nema.
To je i nama sve nejasno što bi to bilo, jer stvarno kuja je bila ko tele i ne znam što bi nju moglo tako napasti i ozlijediti.
Jučer smo dobili informaciju da su viđena dva veća psa kako šeću po selu, a po opisu znamo da nisu iz našeg sela ili bliže okolice, tako da je moguće da su i oni.
Znači po vašem čagalj nije, jedino da ih je bilo više
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,424
Sve je nekako ne logično. Vukova tamo ne bi trebalo biti, niti je za njega karakteristično da grize bezveze po tijelu. To su vjer napravili ili čopor pasa ili čagljeva. Dva ovčara i tornjak su jako težak protivnik, jedino pošto su bili vezani, svaki ponaosob je laka meta. Svirep napad, žao mi životinja, da su bili slobodni, vjerujem da bi svaki napadač odustao. I čega se ta kuja uplašila da je pobjegla, a hr ovčar je poznat po hrabrosti... To je morao bit velik čopor da toliko zla, štete i straha posije.
 

Zeljko81Bj

Član
Tu od
30 Svi 2013
Poruka
543
Ako vec imate informaciju onda nemate dalje dvojbe.
Lovac lovi negrize utaman, znaci iskljucite mogucnost čaglja.
Pas se nerazlikuje puno od vuka kad su prirodni nagoni u pitanju.
Ko zna koliko dugo ti psi lutaju i sta se krije iza njihovog odrastanja, sistem prezivljavanja kada se kod psa probudi onda je zlo.
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
974
To je i nama sve sumnjivo i sve nam više upućuje na to da su bili psi, jer kao što Zeljko81Bj kaže da je čagalj on bi vjerojatno prije zaklao nego samo razderao.
A ove lutalice su viđene dva dana ranije na dvije lokacije udaljene cca 3km i odmah dan poslije na cca 700-800 m udaljenosti.
To smo jučer dobili informaciju, ali jučer popodne smo obišli cijelo selo i dalje i nema ih nigdje na vidiku.
 

Zeljko81Bj

Član
Tu od
30 Svi 2013
Poruka
543
Samo polako doce oni opet.
Jel to udaljeno od kuce ili.
Moji kad se oglase nema šanse da se neprobudim.
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
974
Nije udaljeno, u sklopu dvorišta je , tako da se cuje.
Kaže gazda (prijatelj) da je on čuo tu halabuku i prvi i drugi puta, ali kaže kad je izašao van i posvijetlio sa baterijom sve se stišalo i ništa nije vidio da bježi. Iako je malo teren nepregledan, odmah iza dvorišta je jedan dio starog voćnjaka koji ide nizbrdo, pa je i tu dosta nepregledno.
Srećom pa imamo u selo lovca koji je prije imao ovce i imao sličan slučaj, pa kaže pobrinut ću se ja za to, što god da je.
 

vilenjaci

Novi član
Tu od
16 Stu 2013
Poruka
24
Ima neko iskustvo ovca ima dvojke ima puno mlijeka no oni nikako da pronađu sisu bar kad ja gledam sad su jedan dan ali nisu mlitavi niti djeluju, jednako su veliki krupni janjci. Hvala.
 

strile

Član
Tu od
13 Stu 2011
Poruka
43
Ako janjad šuti a nije nemoćna znači da sisa.Za svaki slučaj moraš ih pridržati i rukom staviti sisu u usta. Ako treba izmuzi malo mlijeka u usta. To nekad potraje i 40-tak min, ali isplati se.Ako janje ne sisa u prvih 12 sati obično ugiba.
 

vilenjaci

Novi član
Tu od
16 Stu 2013
Poruka
24
Situacija znači sinoć u 20,05 velika cura osušena i ja u 21,10 odem sve ok jutros u 6 vidim još jedan dečko velik isto kao i cura na nogama suh. Ovca ima veliko vime kao nikad prije plus toga ima veće sise pa to malo problem zato ju izdojila sigurno 1,5dl oko 15h naravno u 16,30 ko da nisam ništ napravila pa ponovno izdajanje bojim se da ne dobije mastitis i to sam malcima dala iz dude svaki je popio deci ak ne i više iako baš nisu hlapljivi baš to nisu gladni i nitko ne tuli. Hvala,lp
 

Zeljko81Bj

Član
Tu od
30 Svi 2013
Poruka
543
Pripazite na ovcu,krupnije bradavice znaju raditi problem ali samo dok se nenaviknu janjci.
Sa dudom ne pretjerivati da nebi odustali od sisanja.
Bitno je vime ono da nije vruće a sto nateknu bradavice nije opasno,samim tim sto vise izmuzate vise ce nailaziti tako da pomalo bez panike.
U dosta slučajeva se nevidi da janje sisa tako da i to nije mjerilo, vime je bitno da nije vrelo i da se nederu janjci i nepadnu.
 

DinoRaksi

Član
Tu od
5 Sij 2020
Poruka
31
Pozdrav ovcari, da li znate gdje ima u hrvatskoj za kupit pasmini cigaja ili sufolk, lijep pozdrav.
 

Zivina19

Član
Tu od
9 Velj 2019
Poruka
171
Ja obicno ne zadajam jagnjad. Oni se sami snadju, naravno ako neko ne uspe pomognem mu. To sto su vece bradavice ne bi trebalo da budu proble. Al najbolje je u tom slucaju malo izmusti.
 
Tu od
31 Pro 2019
Poruka
44
Prijatelji ovcari.
Zanima me za 100 ovaca koliki bi objekat morao biti m2.
Ovce bi bile u pasnjaku vani samo zimi unutra..
I odprilike koliko bi trebalo kockasti bala oko 25kg za 6mj hranjenja
 

strile

Član
Tu od
13 Stu 2011
Poruka
43
Oko 1,5 metara kvadratnih po ovci je standard. Dnevno bi ovca trebala dobiti cca 2 kg sijena.
 

Najnoviji postovi

Na vrh