• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ovčarstvo

B

brundalo

Guest
Re: ovèarstvo

Ja se bavim ovcama i kozama. Ovaca imam 140 kom a koza 12. Kako u mene na otoku niko radija zemlju nije godinama
(odselila ekipa) to je sve zaraslo, muku mucim sa pasnjacima. Trazio sam par radnika niko nece da radi, pa sam bio prinudjen uzeti koze, da mi idu kao prethodnica, da rasciscavaju teren.. Kaze decko gore da je bio "vrijedan", da vidis stari sta je u mene, ovo na slici je pjesma
 
K

KRESO

Guest
Re: ovèarstvo

bok brundalo , dobar nick imaš he,he sigurno stalno brundaš :blackeye
odakle si sa kojeg otoka ?
 
B

brundalo

Guest
Re: ovèarstvo

Otok Silba, zupanija zadarska. zadnji otok Dalmacije. Iza mene pocinje primorsko-goranska zupanija. Na zapad od mene otok Premuda pa otvoreno more do Italije. na jug zadarski arhipelag, na istok i sjever babo Velebit se pruzija koliko je dug i sirok. Kad navali onu bilu kapu, bizi brale eto tete sarulje (bure).
 
B

branko

Guest
Re: ovèarstvo

brundalo kaže:
Otok Silba, zupanija zadarska. zadnji otok Dalmacije. Iza mene pocinje primorsko-goranska zupanija. Na zapad od mene otok Premuda pa otvoreno more do Italije. na jug zadarski arhipelag, na istok i sjever babo Velebit se pruzija koliko je dug i sirok. Kad navali onu bilu kapu, bizi brale eto tete sarulje (bure).


evo nam i prvog "bodula" na forumu (NHF) , dobro nam dosao, dobro se snasao i sto dulje nam ostao (jebate al sam pjesnicki nastrojen :lol: :lol: :lol: )
 
M

maksica6

Guest
Re: ovèarstvo

brundalo kaže:
Otok Silba, zupanija zadarska. zadnji otok Dalmacije. Iza mene pocinje primorsko-goranska zupanija. Na zapad od mene otok Premuda pa otvoreno more do Italije. na jug zadarski arhipelag, na istok i sjever babo Velebit se pruzija koliko je dug i sirok. Kad navali onu bilu kapu, bizi brale eto tete sarulje (bure).
Bok i dobrodosao!!!!!!!!!!!!! :D :D

Mozes li reci uzimas li mlijeko od ovaca ili samo za meso imas ovce ??
I daj mi reci kako imas rijeseno pitanje vode za ovce?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: ovèarstvo

Ova ovca što nas gleda gore mi je baš slatka! hehehe!!!
 
B

brundalo

Guest
Re: ovèarstvo

Imam ovce kombiniranih svojstava. To je nas domaca silbenska ovca. Vodi se u selekciji kao dalmatinska pramenka. Ali to nema veze sa tim. Doduse imam nesto krizanaca izmedju dalmatinske pramenke i ovih domacih, ali to je sve vec F3 i 4 generacija. Nastojim je i zastititi ali u selekciji kazu da ih ima premalo (sic) a sta oni oce zastitit pasku ovcu koje ima 35-40000. Budale. Inace i ta paska je poznata pod imenom pasko silbenska ovca. To je bilo nekad, a ove danasnje nemaju veze sa tim. Ja pokusavam spasiti sto se spasiti dade. Ovce su mljekulje i to dobre. Ja imam grla koje u naponu laktacije daju oko 2,5-3 litre mlika. ali ne sve takvih je mozda jedno 15-ak. Uglavnom mi je prosjek dobar oko 1,5 lit na stado. Janjci imaju dobar prirast izmedju 270-400 grama dnevno. Stado je maticno.
sto se tice vode, samo bog pomaze i zelena pasa jer mi nemamo vodovod. Ovdi ima nesto izvora bocate vode, a imam i cisterne pa stalno molim boga da salje kisu he he.
Najgori period za pasu je zima i ljeto jer je sve suho i ovce su primorane brstit. Sijeno jos nisam kupovao nego tu i tamo malo srota i jecma te briketirane lucerne. Razlog - prevoz ubija. Sleper samo za trajektnu kartu placa oko 3000 kuna plus prevoz do zadra od dobavljaca sijena. Zato se snalazim na razne nacine. Skupljam i zir od cesmine i vrsim pregonsko napasivanje.
sa plasmanom nemam problema i sve liferujem ovdi vec u 5 misecu sam bez janjaca, a sir prodam do Vele Gospe.
sad pocinjem radit novu nadstresnicu sa izmuzistem. I novu komoru za sir.
Ovce su 365 dana na pasi. Zatvorene su samo kad je striza i priplod.
Teske su izmedju 45-65 kg a ovnovi 70-90 iako se nadje i tezih primjeraka
 
M

maksica6

Guest
Re: ovèarstvo

brundalo kaže:
Imam ovce kombiniranih svojstava. To je nas domaca silbenska ovca. Vodi se u selekciji kao dalmatinska pramenka. Ali to nema veze sa tim. Doduse imam nesto krizanaca izmedju dalmatinske pramenke i ovih domacih, ali to je sve vec F3 i 4 generacija. Nastojim je i zastititi ali u selekciji kazu da ih ima premalo (sic) a sta oni oce zastitit pasku ovcu koje ima 35-40000. Budale. Inace i ta paska je poznata pod imenom pasko silbenska ovca. To je bilo nekad, a ove danasnje nemaju veze sa tim. Ja pokusavam spasiti sto se spasiti dade. Ovce su mljekulje i to dobre. Ja imam grla koje u naponu laktacije daju oko 2,5-3 litre mlika. ali ne sve takvih je mozda jedno 15-ak. Uglavnom mi je prosjek dobar oko 1,5 lit na stado. Janjci imaju dobar prirast izmedju 270-400 grama dnevno. Stado je maticno.
sto se tice vode, samo bog pomaze i zelena pasa jer mi nemamo vodovod. Ovdi ima nesto izvora bocate vode, a imam i cisterne pa stalno molim boga da salje kisu he he.
Najgori period za pasu je zima i ljeto jer je sve suho i ovce su primorane brstit. Sijeno jos nisam kupovao nego tu i tamo malo srota i jecma te briketirane lucerne. Razlog - prevoz ubija. Sleper samo za trajektnu kartu placa oko 3000 kuna plus prevoz do zadra od dobavljaca sijena. Zato se snalazim na razne nacine. Skupljam i zir od cesmine i vrsim pregonsko napasivanje.
sa plasmanom nemam problema i sve liferujem ovdi vec u 5 misecu sam bez janjaca, a sir prodam do Vele Gospe.
sad pocinjem radit novu nadstresnicu sa izmuzistem. I novu komoru za sir.
Ovce su 365 dana na pasi. Zatvorene su samo kad je striza i priplod.
Teske su izmedju 45-65 kg a ovnovi 70-90 iako se nadje i tezih primjeraka


Super si ovo opisao,daj mi reci gdje prodajes sir ili mlijeko ,po kojoj cijeni i moze li se kod tebe naruciti ?
 
B

brundalo

Guest
Re: ovèarstvo

...daj mi reci gdje prodajes sir ili mlijeko ,po kojoj cijeni i moze li se kod tebe naruciti ?...
Prijatelju zakasnio si za ovu godinu. Sve sto mogu ucinit za tebe je da ti sacuvam jedan sir proizveden u maju misecu i da ti ga posaljem tamo u 7-8 mjesecu.Na degustaciju pa ako ti se svidi. Imam sve ugovoreno sa iznajmljivacima apartmana za njihove goste. Ja proizvodnju ugovaram posli lita tamo krajem 9 miseca.
iz ovoga vidis da mliko ne prodajem nikom. Kako ovcje tako necu ni kozje. He cijena poslovna tajna.
Pozdrav
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: ovčarstvo

abrkili kaže:
Š
ljetna ispaša...
Obrisan neispravan link.

Kakve li su ovo cudne ovce da se ne nabijaju u grupu?
 
B

brundalo

Guest
Re: ovèarstvo

...Koje li su ovo cudne ovce.....
Smiljane ovcama pogotovo mediteranskom tipu ovaca je urodjeno da pasu zbijene i u stadu. Ne znan sta je sa onim teskim tipovima ali u nas je tako. Pozdrav :)
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: ovèarstvo

brundalo kaže:
...Koje li su ovo cudne ovce.....
Smiljane ovcama pogotovo mediteranskom tipu ovaca je urodjeno da pasu zbijene i u stadu. Ne znan sta je sa onim teskim tipovima ali u nas je tako. Pozdrav :)
Da, upravo sam na to mislio. Kod mene u Lici puste ovce na njivu od dva rala, a one se zbiju u jedan kut, a ne 'ko ove na slici da se rastrkaju kao krave. :)
 
B

brundalo

Guest
Re: ovèarstvo

Inace tezi tipovi ovaca kao Texel, wirtemberg, frisijci i svi engleski tipovi se drze u malim grupama, imaju pase na volju pa se valjda zato tako i ponasaju :D
 
M

maksica6

Guest
Re: ovèarstvo

brundalo kaže:
Inace tezi tipovi ovaca kao Texel, wirtemberg, frisijci i svi engleski tipovi se drze u malim grupama, imaju pase na volju pa se valjda zato tako i ponasaju :D
Nema nigdje vuka u blizini pa su rastrkane :mrgreen: :mrgreen:
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: ovèarstvo

Evo da vam odgovorim;ove ovce nikad nisu vidjele ni psa lutalicu,a kamoli i nešta ozbiljnije,pa se ne boje i pasu slobodno...A uostalom,ovi pašnjaci su svi u krugu 300 metara od štale,pa se valjda osjećaju sigurno..

BRUNDALO:Svaka ti čast na trudu,vidim da ti nije nimalo lako uzgajati na takvom nepovoljnom terenu..Ova pasmina ti je JEZERSKO-SOLČAVSKA(slovenska) ovca..spada u srednje krupne pasmine.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: ovèarstvo

Evo malo slikica...
Ovan..bio je odvojen zbog problema sa probavom(nadam),sad je ponovo sa svojim 'ženama'.. 8)
Obrisan neispravan link.

Janjci u tovu..
Obrisan neispravan link.

Mališani,na sisi su još,ali dobivaju posebnu hranu,i imaju sijena po volji...
Obrisan neispravan link.

Ako nekoga zanima,mogu mu dati recepte za koncentrat koji sam radim od zobi,ječma,kukuruza,sojine sačme i posija(mekinja)...
 
B

brundalo

Guest
Re: ovèarstvo

Ako imas recepte brale objavi ih bez premisljanja he he. :D
 
Na vrh