• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ovčarstvo

gorjanac

Član
Tu od
17 Velj 2008
Poruka
94
Re: ovèarstvo

Obrisan neispravan link.
Moja janka Doli koju sam dobio od prijetelja i othranjujem ju na bočicu. Stara je oko dva tjedna.
Što se tiće sorte neznam koja je ( nisam pitao prijatelja ). Za sada dobiva samo mliječnu zamjenicu.
Od hrane za kasnije imam zob,ječam,tritikale,kukuruz i soju. Sijena ću valjda naći negdje koju balu.
Abrkili jel može otprilike omjer smjese hrane kada počne jesti.
 
B

brundalo

Guest
Re: ovèarstvo

Prijatelju sa otprilike 2 tjedna joj pocni davat malo srota, onako iz ruke pomalo. A nakon 21 dana vec joj daji po 2-3 jusne zlice u 3 obroka dnevno. Tako ce joj se burag naucit na cvrstu hranu :D
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: ovčarstvo

@gorjanac:pa što se tiče sijena,daj joj koliko može pojesti,u biti bi trebala imati po volji...A za šrot u početku joj daj 30%kukuruza
,30%zobi,
30%ječma i
10%sojine sačme...

možeš umiješati i malo kuhinjske soli u smjesu,i malo posija(pšeničnih mekinja)..eto,to bi bio starter koji ja dajem svojim janjcima..na dan joj je dosta 0,2 kg smjese i sijena kao što već rekoh..

@brundalo:jel ti hitno za recepte?ne znam točno sad omjere,znam jedino ovaj starter..
 
B

brundalo

Guest
Re: ovèarstvo

Prijatelju nije hitno za smjesu. Kad budes ima vrimena. Ovih dana cu napisat jednu zanimljivu temu o otocnim ovcama popracenu sa pregrst slika. Ustvari neznan di cu to stavit ovdi ili pod pasnjake. vidit cu :D
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: ovèarstvo

Pa bez problema napravi novu temu:Otočne ovce...
 
B

brundalo

Guest
Re: ovèarstvo

Necu otvarat posebnu temu. Bit ce tu svega pomalo pa cu ostavit ovdi jer sirit bez veze nema smisla beka je beka ;)
 

gorjanac

Član
Tu od
17 Velj 2008
Poruka
94
Re: ovèarstvo

Abrkili hvala za recepturu. Kada raširim stado onda ću tražiti omjer i za ostale skupine ovaca ako ne dođem u
iskušenje i ne pojedem Doli. Nemam baš uvjete za držanje ovaca pa ova vjerovatno neće doživjeti neku starost.
 
B

brundalo

Guest
Re: ovèarstvo

@gorjanc
koliko puta hranis dnevno to janje na dudu i kojom zamjenicom?
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: ovèarstvo

@gorjanac:ma nema na čemu,drago mi je da mogu pomoći... ;)
 

gorjanac

Član
Tu od
17 Velj 2008
Poruka
94
Re: ovèarstvo

Janje hranim 5 puta dnevno mliječnom zamjenicom za telad Joosten milk u omjeru 7:1 količina 1,5dl po obroku.
Što se tiće recepture nisam bio siguran koliko posto soje smijem stavljati u smjesu jer zrno soje sam pržim,
a soja je dosta masna. Abrkili vidim da mi nisi ništa napisao za tritikale. Kažu da je dobar kod ishrane svinja zbog
visokog postotka lizina, pa ga uvijek posijem nešto malo za svoje potrebe.
 
B

brundalo

Guest
Re: ovèarstvo

@ gorjanac
I kako ti napreduje. S obzirom da je zamjenica za telad. Janjad naime triba masnije mliko.
Dali zamjenicu rijedis vodom ili mlikom.? Jel jos sta dodajes u zamjenicu?
Ustvari molim te napisi nesto vise o tome.
Ja cu iducu sezonu odvajat janjad i jarad 24 ure po janjenju i hranit ih zamjenicon nakon 5 dana, a dotad materinin kolostrumom. Zato me zanima
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: ovèarstvo

@gorjanac:ne znam za tritikale,jer ih ni sam ne koristim... mislim da bi one mogle ići u zamjenu sa ječmom.Nisam siguran.A možeš hranit i s njom,nećeš pogriješiti,samo ova smjesa ti daje siguran razvoj i sve potrebne hranjive tvari,te vrlo ukusno meso,dokazano... :)
 

gorjanac

Član
Tu od
17 Velj 2008
Poruka
94
Re: ovèarstvo

brundalo kaže:
@ gorjanac
I kako ti napreduje. S obzirom da je zamjenica za telad. Janjad naime triba masnije mliko.
Dali zamjenicu rijedis vodom ili mlikom.? Jel jos sta dodajes u zamjenicu?
Ustvari molim te napisi nesto vise o tome.
Ja cu iducu sezonu odvajat janjad i jarad 24 ure po janjenju i hranit ih zamjenicon nakon 5 dana, a dotad materinin kolostrumom. Zato me zanima
Janje dobro napreduje. Zamjenicu pravim s vodom i to 10 dkg zamjenice na 7dcl obične vode. Sve skupa se izmiješa
i malo ugrije otprilike na temperaturu mlijeka u ovce. Najbolje ti je razmutiti dnevnu količinu koju staviš na hladno
i prije hranjenja odsipaš i ugriješ 1,5 dcl. Moja janka je također posisala kolostrum od majke i nakon dva dana
sam ju dobio. Vjerovatno znaš da ima i kolostruma za kupiti, ali ti imaš prirodnog. Inaće nakon jedno 7-8 dana
je janje dobilo proljev, ali je prijatelj što mi je dao janje došao i dao mu lijek preko šprice i nije više bilo problema.
Ne znam točno što mu je dao, ali bilo je djelotvorno.
 
B

brundalo

Guest
Re: ovèarstvo

@gorjanac
pitaj ga zasto dobijaju proliv i sta in se daje? koji lik?
Moran saznat dosta toga prije nego uletin u tako nesto :D
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: ovèarstvo

Brundalo,prijatelju,evo za tebe i ostale kolege ovčare,recepti smjesa za janjce i ovca koje ja koristim i koji su se pokazali uspješnima.... :arrow:

Obrisan neispravan link.
 
B

brundalo

Guest
Re: ovèarstvo

Ako netko ima vise informacija i iskustva sa vrlo ranim odbicem janjadi (nakon par sati) molim da podijeli informacije sa nama forumasima. Pozdrav
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: ovèarstvo

brundalo, misliš rano odbiće radi iskorištavanja mlijeka od ovaca,i korištenje mliječne zamjenice u ishrani te janjadi ?
 
B

brundalo

Guest
Re: ovèarstvo

Da da moj abrkili upravo to mislim. Primjer. Na ovaj nacin dobijem max.10 kg sira po ovci, a kad bi isa na zamjenicu moga bi i 25-30. Neka od toga u prvi misec dana ode i 40% na zamjenicu jos uvik je dobitak nemjerljiv. A buduci da janje pocne grickat sa 15 dana smatram da na taj nacin ne bi izgubija na kvaliteti mesa, jer pasa ostaje pasa i ne moze mi je niko ukrast. Pazani janjce kolju od 25-30 dana a ja bi ih kla od 2 miseca ali bi mi osta sir i janjetina. Istu stvar bi radija i sa jaradi. :D
 

Najnoviji postovi

Na vrh