• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ovčarstvo

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Danas prodata vuna 480 kg (3,28 kg po ovci), prihod 260 evropljana.
Nije nešto,ali bolje nego je baciti,nadam se da će se neko opametiti i u Hrvatskoj i početi da otkupljuje.Koliko sam čuo ova vuna ide za Tursku, a to je ogromno tržište tako da se nadamo i boljoj ceni sledeće godine.:prayer:

drago mi je da je u dobrom smjeru krenulo to sa vunom jer nemogu shvatiti da ovakav prirodan i perfektan materijal treba da se baca.

aha još nešto

29 maja sam ispekao prvo janje od moje ovčice.imao je 42 kg sa nekih 4 mjseca. drugog sam neki dan prodao sa 45 kg žive vage. moram da vam se pohvalim jer su mi janjci pravi,a to kažu ci ostali.ostalo mi još dvoje,jedno sad u julu na ražanj a drugo vidjeću,možda je ostavim za podmladak.
 
L

lovac00

Guest
Imali tko kakvog iskustva sa napuhivanjem ovaca,tj.ako se najedu cega nebi trebale i onda se napuhnu,a šta dalje!!!!???????????:confused::supris:
 

davor22

Član
Tu od
24 Lis 2009
Poruka
700
Imali tko kakvog iskustva sa napuhivanjem ovaca,tj.ako se najedu cega nebi trebale i onda se napuhnu,a šta dalje!!!!???????????:confused::supris:

razmuti joj germu u vodi i to joj daj da popije(nalij joj usta) i masiraj je po cijelom trbuhu,trebala bi početi podrigivati i preživati
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
razmuti joj germu u vodi i to joj daj da popije(nalij joj usta) i masiraj je po cijelom trbuhu,trebala bi početi podrigivati i preživati

uz germu možeš dati i rasol od kupusa.pomaže super
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Imali tko kakvog iskustva sa napuhivanjem ovaca,tj.ako se najedu cega nebi trebale i onda se napuhnu,a šta dalje!!!!???????????:confused::supris:

Jako je bitno čega se najedu... :?:
 
L

lovac00

Guest
Jako je bitno čega se najedu... :?:

Problem je bio na pasnjaku,nikla mlada divlja djetelina i najele se toga i onda problemi!Napuhlo ih se 12 i hvala Bogu nijedna nije uginula,a naravno i vetrinaru.Najprije sam u njih izlijao u svaku po tri dl.jestivog ulja,a kad je dosao vetrinar cjepil ih je i neku tekućinu smo razređivali sa vodom i lijali u njih kako se zove neznam!!Pitam to da znam za ubuduce ima kakvog drugog lijeka di bi mogao sam pomoci,za nedaj Bog!!!:confused:
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
U tvom slučaju je došlo do pjenušavog nadma i zato se primjenjuje ulje.Ono stvara površinsku napetost i sprječava stvaranje pjene u buragu.Za plinoviti nadam se inače koriste kvasci,zatim gotovi preparati tipa Digestan(prah koji se pomiješa s vodom).
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Problem je bio na pasnjaku,nikla mlada divlja djetelina i najele se toga i onda problemi!Napuhlo ih se 12 i hvala Bogu nijedna nije uginula,a naravno i vetrinaru.Najprije sam u njih izlijao u svaku po tri dl.jestivog ulja,a kad je dosao vetrinar cjepil ih je i neku tekućinu smo razređivali sa vodom i lijali u njih kako se zove neznam!!Pitam to da znam za ubuduce ima kakvog drugog lijeka di bi mogao sam pomoci,za nedaj Bog!!!:confused:

šta su jele prije toga?kakva je ispaša bila? moji to pasu odkako se snijeg digao i ništa se nije dešavalo.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
šta su jele prije toga?kakva je ispaša bila? moji to pasu odkako se snijeg digao i ništa se nije dešavalo.

U tome je i kvaka što tvoje pasu od kako se snijeg otopio,pa su krenule sa malim količinama,kako je trava rasla.Lovčeve su se vjerojatno zaletile naglo u djetelinsku pašu.Ili su pasle po rosi,na tašte.
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
U tome je i kvaka što tvoje pasu od kako se snijeg otopio,pa su krenule sa malim količinama,kako je trava rasla.Lovčeve su se vjerojatno zaletile naglo u djetelinsku pašu.Ili su pasle po rosi,na tašte.

:scratch

moguće,a meni rekli da divlja tojest samonikla djetelina nije opasna
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Pa eto ja nisam to čuo,ali po iskustvu znam da nikad nisam imao problema sa divljom djetelinom.Ali svejedno pazimo da ovce ne pasu po rosi i dobiju prije paše bar nešto sijena,da ne idu na prelakomo na pašu...
 
L

lovac00

Guest
U tome je i kvaka što tvoje pasu od kako se snijeg otopio,pa su krenule sa malim količinama,kako je trava rasla.Lovčeve su se vjerojatno zaletile naglo u djetelinsku pašu.Ili su pasle po rosi,na tašte.
E upravo se to desilo taj dio pašnjaka nisu pasle oko jedan mjesec a nikla je divlja djetelina!Bile su ujutro na ispaši i nije im bilo ništa jer su imale malo suhog,a navecer odmah na pašu i to je to!!!Kaze mi i vetrinar kad je takav slučaj najprije bar malo sjena onda paša i nema problema!!!
Evo htio sam podjelit ovo iskustvo sa vama,nadam se da ga netko od vas neće morat kupit kao ja!!!!:partyman:
 

sasavele

Novi član
Tu od
3 Srp 2011
Poruka
9
poštovanje svima novi sam na forumu pa da odmah pitam nesto...da li puštate ovce van preko zime ako nema snijega'
 

Stiv

Član
Tu od
15 Lis 2009
Poruka
147
Ima li netko da napajanje ovaca vodom radi preko autom. pojilica (duda), kao kod svinja?
I što mislite da li će ovce prihvatiti pojilice ako su odrasle i naviknute da piju vodu iz kante?
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
pojilice za ovce su jednake kao i pojilice za krave, samo manje. ja ih imam i ovce piju bez problema. jasno, treba neko vrijeme da se nauce ali malo pomalo sve pocnu piti.
 

Stiv

Član
Tu od
15 Lis 2009
Poruka
147
pojilice za ovce su jednake kao i pojilice za krave, samo manje. ja ih imam i ovce piju bez problema. jasno, treba neko vrijeme da se nauce ali malo pomalo sve pocnu piti.

Imaš li posebno pojilice za janjce (obzirom na visinu) ili su sve prilagođene da mogu piti i veće i manje životinje?
I na koji broj ovaca dolazi jedna pojilica?
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
imam 2 pojilice na 25 ovaca. jedna je malo niza od druge, ali recimo da janjci od 20ak kg mogu doc do njih. ako i ne mogu, pored je korito za zrno pa si stanu na njega.
inace janjcima dajem vodu u kantu u prostoru gdje dobivaju zrno,kuda ovce nemogu.
 
P

panco

Guest
kupujem ovce..

kupujem istarske ovce...dal neko ima stado za prodaju od 30 komada,nov sam u tome
 

Najnoviji postovi

Na vrh