• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ovčarstvo

V

VOJVODJANIN

Guest
E čini se da ipak nije se napuhnul, krivo smo mislili... Ne može na zadnje noge, dignemo ga al par sec se drži i to je to, zadnji kraj pada na zemlju... A kad pokuša hodat, digne se na prve i zadnji kraj vuče koliko može, nije mi jasno kak se to dogodilo :(
Trenutno neće ništa jesti...

Moguće je da je došlo do povrede, karlične kosti ili kičme prilikom trčanja i igre.Da sam na tvom mestu, ja bih ga spremio u zamrzivač (nažalost) dok se ne pojave podlivi na mesu od ležanja.
 
B

blacky8

Guest
Da, nema druge... Niš neće jest, škrguće zubima, tu i tam se malo povuče s prvim nogama... Žalosno je kaj odlazi na način kak i njegova mama
 

Daljac

Član
Tu od
13 Ruj 2012
Poruka
220
Tihomire jel to onaj mato što je postao poznat po zavidnim "rezultatima" sa Todorićevim cigajama?:madmana::madmana::toimonster:

Medolina, vidim upoznati ste s nekim stvarima, zanima me da li znate možda kako su prošle te Todorićeve cigaje, ima li još šta od te genetike?
 

matan151

Član
Tu od
13 Sij 2012
Poruka
112
imam 6 ovaca i jednog ovna,svi boluju od bolesti šepavosti..to je počelo dok sam kupio ovna jer mi je čovjek od koga sam kupio prodo priču da je stao na staklo a meni je hitno trebao ovan i evo sad je zarazio sve ovce šta da radim? i kada se cjepi protiv šuge i metilja jer vidim da imaju i šugu
 

Daljac

Član
Tu od
13 Ruj 2012
Poruka
220
imam 6 ovaca i jednog ovna,svi boluju od bolesti šepavosti..to je počelo dok sam kupio ovna jer mi je čovjek od koga sam kupio prodo priču da je stao na staklo a meni je hitno trebao ovan i evo sad je zarazio sve ovce šta da radim? i kada se cjepi protiv šuge i metilja jer vidim da imaju i šugu

Redom jednoj po jednoj orezati papke da se ustanovi kakva je situacija, da se vidi koliko je bolest uznapredovala. Papke je najbolje orezati do zdravog i dobro zaliti plavim kamenom ili sprejom, mislim da je sprej dosta skup oko 80 kn. I tako nastaviti svaki ili svaki drugi dan, a kasnije može i jednom do dvaput tjedno. Za nekih mjesec dana bi trebao rješiti taj problem, zavisi koliko je kritično i koliko si ti uporan. Što se tiče šuge mislim da se većina preparata na bazi ivermektina može koristiti bez obzira na godišnje doba ili proizvodnju životinja, jedino je karenca dosta duga nekih 30-ak dana ovisno o proizvođaču preparata. On djeluje i na metilje i plućne vlasce.
 
Posljednje uređivanje:

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Sva sreća pa imaš malo ovaca. Mogao si platit veterinara da pregleda ovna prije kupoprodaje ili povest nekog iskusnog ovčara sa sobom. Najbolje kupi sprej za papke,skup je ali učinkovit. Modra galica nije uvijek učinkovita, ovisno o čemu se radi.

Bilo bi dobro da im izmjeriš temperaturu.Reci kako jedu i kako se ponašaju ovce?
 

Daljac

Član
Tu od
13 Ruj 2012
Poruka
220
Kolege ovčari, čim hranite ovce u ovom periodu kad većina ovaca treba da je u posljednjoj trećini gravidnosti, neke možda malo kasne a neke se počinju već pripremati za janjenje?
 

matan151

Član
Tu od
13 Sij 2012
Poruka
112
Sva sreća pa imaš malo ovaca. Mogao si platit veterinara da pregleda ovna prije kupoprodaje ili povest nekog iskusnog ovčara sa sobom. Najbolje kupi sprej za papke,skup je ali učinkovit. Modra galica nije uvijek učinkovita, ovisno o čemu se radi.

Bilo bi dobro da im izmjeriš temperaturu.Reci kako jedu i kako se ponašaju ovce?

mogo sam da al ja sam vjerovao čovjeku jer je poznanik..al me je zaj**..kupio sam nekkvu otopinu cetavlon ili tako nekako i sprej dermo sprej plave je boje,odrezo sam im papke i sam im umocim papak prvo u otopinu i onda posprejam...a jedu sve normalno i sve rade normalno samo sta malo vise leže i šepaju..
 

vili1

Član
Tu od
15 Sij 2012
Poruka
97
mogo sam da al ja sam vjerovao čovjeku jer je poznanik..al me je zaj**..kupio sam nekkvu otopinu cetavlon ili tako nekako i sprej dermo sprej plave je boje,odrezo sam im papke i sam im umocim papak prvo u otopinu i onda posprejam...a jedu sve normalno i sve rade normalno samo sta malo vise leže i šepaju..

kad posprejas papak cekaj malo da se osusi tako ti sprey napravi kao neki zastitni film,tako mi je rekao veterinar
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
daljac: dnevno pola kg šrota od zobi ječma i kuruza. I dobiju ujutro 3 bale lucerne, a popodne idu na pašu koja je sad ekstrakvalitetna. Imam 35 komada.
 

Daljac

Član
Tu od
13 Ruj 2012
Poruka
220
Danas sam orezao papke svim ovcam bez obzira što nisu veliki ali se pripremaju polako za jagnjenje pa da im ne trpe noge i dao sam im tokoselen.

Ja sam isto malo pojačao koncentrat (ječam, zob, tritikal, kukuruz) zato što ih ne stignem puštati van. Dobiju kantu od jupola ujutro njih 25 i po balu kukuruzne i slame, a naveče dobiju samo kukuruznu i slamu, ako ih pustim na pašu onda im ne dajem ništa naveče. Imam još nekih dvadesetak bala kukuruzne, kad to potrošim onda ću im početi davati sijeno.
 

Picok!

Član
Tu od
20 Srp 2012
Poruka
68
Pozdrav,
imam pitanje, ovako pustio sam ovna s ovcama u 3.mj. i bio je s njima do kraja 6. mjeseca, i do sad se još nije ni jedna ojanjila; jel moguće da nisu ni ostale bređe ili je nešto drugo u pitanju...
 

Daljac

Član
Tu od
13 Ruj 2012
Poruka
220
Ako se do sad nije ni jedna ojagnjila vjerovato ni neće. Većina ovaca se obično pari druga polovina sedmog pa do kraj devetog mjeseca. Što ovisi o puno čimbenika kao npr. pasmine, kondicije, kad se ovca zadnji put jagnjila i sl.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
daljac daj im tog sijena,radije mješaj sa kuružnjakom nego samo kuružnjak davati. Slama i kuružnjak je tek toliko da ne krepaju hrana.
 

Picok!

Član
Tu od
20 Srp 2012
Poruka
68
Ako se do sad nije ni jedna ojagnjila vjerovato ni neće. Većina ovaca se obično pari druga polovina sedmog pa do kraj devetog mjeseca. Što ovisi o puno čimbenika kao npr. pasmine, kondicije, kad se ovca zadnji put jagnjila i sl.

Neke su se popunile zadnjih mjesec dana, pa neznam sad da li da još pričekam neko vrijeme ili da odmah stavim ovna.
 

Daljac

Član
Tu od
13 Ruj 2012
Poruka
220
Znam, to me i muči zato što ih ne stignem puštati van, a sijena nemam kod kuće pošto nemam di spremiti veću količinu onda mi je kod druge kuće pod krovom. Moram ovih dana prevesti nešto sijena jer kažem imam još nešto malo kukuruzne. Njima bi bilo najbolje da mogu tri-četir sata biti na paši ima trave, nešto lucerne i onda im dati samo malo zrna, ne treba im ništa više. Ali kratak dan a puno obaveza.
Koliko ih držite na paši?
 
Posljednje uređivanje:

Daljac

Član
Tu od
13 Ruj 2012
Poruka
220
Neke su se popunile zadnjih mjesec dana, pa neznam sad da li da još pričekam neko vrijeme ili da odmah stavim ovna.

Ovca nosi 150 dana ili 5 mjeseci, izračunajte kad ste sklonili ovna pa ćete znati nešto više. Ako je onako kao što ste napisali u prethodnoj poruci trebale su se sve pojagnjiti, a ako nisu onda ni neće.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Znam, to me i muči zato što ih ne stignem puštati van, a sijena nemam kod kuće pošto nemam di spremiti veću količinu onda mi je kod druge kuće pod krovom. Moram ovih dana prevesti nešto sijena jer kažem imam još nešto malo kukuruzne. Njima bi bilo najbolje da mogu tri-četir sata biti na paši ima trave, nešto lucerne i onda im dati samo malo zrna, ne treba im ništa više. Ali kratak dan a puno obaveza.
Koliko ih držite na paši?
Ja ti njih držim obično 1-2 sata,kako kad.Sad je bujna i kvalitetna paša i sat i po im je u vrh glave,već same krenu kući.Pašnjak mi je odmah do štale,ima 5 jutara,pola sam posijao dts i lucernu,a pola je obična livada.
 

Najnoviji postovi

Na vrh