• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ovčarstvo

matan151

Član
Tu od
13 Sij 2012
Poruka
112
i da jel mozda zna neko kako znat da je ovca bređa osim po trbuhu? cuo sam da se nest moze i po vimenu
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Kad vime bude otečeno,crveno i kad se sise izbace i počnu stršat to je već pred janjenje 10-ak dana.

A ovo po trbuhu je glupost,ovca može bit debela ako ne ostane skotna i kako onda znat? Najsigurnije je ultrazvučni pregled što bi trebale imat bolje ambulante...
 

Daljac

Član
Tu od
13 Ruj 2012
Poruka
220
Može se znati i po popuštanju ligamenata oko repa, ali kad se ligamenti popuste tad obično već vidimo po ovci da polako rani vime i da se počinje povećavati.
@abrkili Jeste sijali neku posebnu smjesu dts-a i kako Vam se ponaša kad ovce pasu na njoj, ako pasu?
 

matan151

Član
Tu od
13 Sij 2012
Poruka
112
Kad vime bude otečeno,crveno i kad se sise izbace i počnu stršat to je već pred janjenje 10-ak dana.

A ovo po trbuhu je glupost,ovca može bit debela ako ne ostane skotna i kako onda znat? Najsigurnije je ultrazvučni pregled što bi trebale imat bolje ambulante...

to i ja kazem moja je jedna stalno debela pa ništ :D
al hvala..
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
to i ja kazem moja je jedna stalno debela pa ništ :D
al hvala..
To sa upadanjem repa je ista stvar kao i kod krava,par dana pred porod.

Ma sijao sam mješavinu lucerne,bijele djeteline, engleskog ljulja, mačjeg repka itd.Na kraju mi uspiju samo djetelina i ljulj,lucerna slabo jer ne podnosi ispašu. Ovce su oduševljene sa onim što iznikne, a najviše sa bijelom djetelinom, s tim da se prvo pokosi i osuši prva trava,a one pasu tek drugi otkos da tako kažem. Nisam ničime gnojio nego samo fino obradio zemlju i posijao dts,u svakom slučaju bolje od prirodne livade.
 

vili1

Član
Tu od
15 Sij 2012
Poruka
97
To sa upadanjem repa je ista stvar kao i kod krava,par dana pred porod.

Ma sijao sam mješavinu lucerne,bijele djeteline, engleskog ljulja, mačjeg repka itd.Na kraju mi uspiju samo djetelina i ljulj,lucerna slabo jer ne podnosi ispašu. Ovce su oduševljene sa onim što iznikne, a najviše sa bijelom djetelinom, s tim da se prvo pokosi i osuši prva trava,a one pasu tek drugi otkos da tako kažem. Nisam ničime gnojio nego samo fino obradio zemlju i posijao dts,u svakom slučaju bolje od prirodne livade.

lucerna ima slabo razvijeni korijen 1-2 godine pa nije prerorucljivo da se vode zivotinje na ispasu a kad razvije korijen nakon 2 godine moze se slobodno voditi zivotinje na pasu. Negdje sam procitao da prosijek duzine korijena lucerne iznosi od 80cm-250cm
 

Daljac

Član
Tu od
13 Ruj 2012
Poruka
220
Ma sijao sam mješavinu lucerne,bijele djeteline, engleskog ljulja, mačjeg repka itd.Na kraju mi uspiju samo djetelina i ljulj,lucerna slabo jer ne podnosi ispašu. Ovce su oduševljene sa onim što iznikne, a najviše sa bijelom djetelinom, s tim da se prvo pokosi i osuši prva trava,a one pasu tek drugi otkos da tako kažem. Nisam ničime gnojio nego samo fino obradio zemlju i posijao dts,u svakom slučaju bolje od prirodne livade.

Zbog toga sam i pitao jer znam da sve biljke ne podnose jednako ispašu, engleski ljulj i klupčasta oštrica je bolje podnose dok djeteline slabije. Pogotovo ako se napasaju ovce kad su lucerna i djetelina (crvena) mlade. Ja isto mislim na proljeće na pašnjak što imam kod kuće uzeti neku smjesu dts-a pa samo razbaciti rukom odgore malo da se popravi botanički sastav.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Možda ti bolje ispadne nego da preoravaš i uništavaš ono što je travnjak već godinama stvorio, a to je humusni sloj u prvih nekoliko cm tla i tu najbolje niču sjemenke.Samo ih posij u 2. mjesecu čim se snijeg otopi,da se stigne razvit i da ju ne uuguše ostale trave na pašnjaku.
 

Daljac

Član
Tu od
13 Ruj 2012
Poruka
220
Možda ti bolje ispadne nego da preoravaš i uništavaš ono što je travnjak već godinama stvorio, a to je humusni sloj u prvih nekoliko cm tla i tu najbolje niču sjemenke.Samo ih posij u 2. mjesecu čim se snijeg otopi,da se stigne razvit i da ju ne uuguše ostale trave na pašnjaku.

Mislim da probam pola parcele lagano tanjuračom pokidati odgore da izmrzne, a neće trava biti potpuno uništena kao kad bi porao i onda na proljeće zabaciti na to travu i zadrljati. Ako ne onda svakako prije nego što budem drljao travnjak malo ga obnoviti, ima neka smjesa dts-a 10 kg dođe oko 200 kn.

@tibor88 Lijepi jaganjci, nek su živi i zdravi.
 

ovčica

Član
Tu od
24 Srp 2011
Poruka
281
ja sam na jesen plitko preorala pašnjak..a prije razbacala sav đubar od ovaca.potanjurala pa posijala neki dts..sve je krasno niknulo...Ovce ću pustiti na taj pašnjak poslije prvog otkosa..Nadam se da je tako dobro..ili nije?
Ostale pašnjake sam polovicom 11mj pokosila i drljačama povukla otkos..
predivni janjčići @tibor 88
 

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,292
malo janje
 

Prilozi

  • IMG_1582.jpg
    IMG_1582.jpg
    66.6 KB · Pregleda: 87
  • IMG_1583.jpg
    IMG_1583.jpg
    53.5 KB · Pregleda: 84
  • IMG_1585.jpg
    IMG_1585.jpg
    27.5 KB · Pregleda: 91

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
ja sam na jesen plitko preorala pašnjak..a prije razbacala sav đubar od ovaca.potanjurala pa posijala neki dts..sve je krasno niknulo...Ovce ću pustiti na taj pašnjak poslije prvog otkosa..Nadam se da je tako dobro..ili nije?
Ostale pašnjake sam polovicom 11mj pokosila i drljačama povukla otkos..
predivni janjčići @tibor 88


Naravno,prvo otkos a onda paša.Objašnjenje je da biljka mora razvit korijen,i kad se pokosi,ona će ponovno krenut u rast,ali i rast korijena. Kad nakon otkosa trava dosegne visinu od nekih 10-ak cm može u pašu.Ako preraste nije dobro, jer ovca pase niže dijelove paše,a visoko ugazi i tako upropasti.

Još jednom u proljeće preporučam da predrljate pašnjake jer ćete otvorit zrak, počupat korove koji su tek krenuli i biljke koje ste zasijali će tako bolje rasti. Možete i rano u proljeće razbacat gnoj ako ga imate,ali strogo zreli gnoj jer sa svježim možete zasijat korove koji se nalaze u stelji.
 

ovčica

Član
Tu od
24 Srp 2011
Poruka
281
hvala abrkili...
podrljati mogu, ali zrelog stajnjaka neću imati..a može li se baciti malo umjetnog gnojiva ili je to nezdravo za ovce?
 

Sika

Član
Tu od
16 Sij 2012
Poruka
77
Naravno,prvo otkos a onda paša.Objašnjenje je da biljka mora razvit korijen,i kad se pokosi,ona će ponovno krenut u rast,ali i rast korijena. Kad nakon otkosa trava dosegne visinu od nekih 10-ak cm može u pašu.Ako preraste nije dobro, jer ovca pase niže dijelove paše,a visoko ugazi i tako upropasti.

Još jednom u proljeće preporučam da predrljate pašnjake jer ćete otvorit zrak, počupat korove koji su tek krenuli i biljke koje ste zasijali će tako bolje rasti. Možete i rano u proljeće razbacat gnoj ako ga imate,ali strogo zreli gnoj jer sa svježim možete zasijat korove koji se nalaze u stelji.

Preporučuje se da se sa drlljačom prolaze samo stariji pašnjaci zbog uklanjanja starežine (trave od prošle godine) i mahovina koje se najkupe u kasnu jesen.Ponovno drljanje tek zasadjenih pašnjaka bi znatno oštetilo i zasejane biljke tako da to ne preporučujem.Takodje po stručnoj literaturi na zasejan travnjak treba puštati stoku tek u drugoj godini iz razloga koje je naveo abrkili a posle prvog košenja se pušta samo ako nema alternative.

Marina da li ste uradili ispitivanje zemljišta na toj parceli,tako se najlakše mogu utvrditi nedostatci.Dodavanje veštaka nikako nije preporučljivo napamet jel može dovesti i do kontra efekta
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Nisam mislio na drljanje mladog pašnjaka nego općenito kao zahvat koji se radi u proljeće. Iako mislim da ne bi trebalo imat loš učinak,jer se i žitarice u ekološkoj proizvodnji pri određenoj visini drljaju da se suzbiju mladi izboji korova.
 

Sika

Član
Tu od
16 Sij 2012
Poruka
77
Nisam mislio na drljanje mladog pašnjaka nego općenito kao zahvat koji se radi u proljeće. Iako mislim da ne bi trebalo imat loš učinak,jer se i žitarice u ekološkoj proizvodnji pri određenoj visini drljaju da se suzbiju mladi izboji korova.

Zato u ekološkoj proizvodnji i imaju prinose od 2t-ha...Al nebitno samo sam izneo svoje iskustvo sa ciljem da pomognem koleginici.. pozdrav
 
Posljednje uređivanje:

ovčica

Član
Tu od
24 Srp 2011
Poruka
281
hvala na odgovorima
nisam napravila analizu tla...stavila sam stajski gnoj pa mislim da će to biti dovoljno.
Nije mi hitno za pašnjak..mogu napraviti i dva otkosa, pa ujesen pustiti ovce.
To polje je godinama bilo poluzapušteno..pašnjak je već imao malo trave..osjetljiv je bio na ove ljetne vručine..
Već sam uredila tako jedan pašnjak..ove godine napravila dva otkosa i na proljeće na njega idu ovce...Lijepo mi se zgusnula trava..ne primjeti se izorano tlo..
pozdrav
 

Najnoviji postovi

Na vrh