• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ovčarstvo

Z

zeleno zagorje

Guest
@romanov kakve imaš ti ovce , koju vrstu , danas sam pročitala u ovčarsko kozarskom listu da se ovce trebaju cijepiti u zadnjoj trećini graviditeta , a u knjizi ovčarstvo piše samo da je potrebno izvršiti cijepljenje tijekom graviditeta, ali mi dolazi jedna gospođa sa veterin. fakulteta u drugom tjednu zbog kobile pa ču i nju upitati za savjet ili da mi preporuči nekog od svojih kolega tko se razumije u ovce pošto se ja više razumijem od naših selskih veterinara
 

ovčica

Član
Tu od
24 Srp 2011
Poruka
281
gđa. Lisak....obavezno morate pocijepiti stado
Prvo cijepljenje je uvijek dvokratno....majke se cijepe kad uđu u 3 mj graviditeta..pa opet nakon 3 tjedan sa poliovinom 2 ml po ovci ( 2 puta po 2 lm ). Kasnije se majke cijepe samo jednom, odnosno samo prvo cijepljenje je 2x
Janjed se cijepi sa 30-45 dana starosti...prvi puta, pa kroz tri tjedna drugi puta.
Da bi cijepivo bilo djelotvorno . ovce moraju biti čiste od parazita i metilja....

Ja sama nosim na analizu stolicu od ovaca...a odnjela sam i jedno janje koje mi je uginulo sa 45 dana starosti....nije imalo enterotoksemije...nego upalu pluća i dobila sam preporuku i mišljenje veter. instituta iz Križevaca.
Ne znam točno koliko kaj košta...ali sve zajedno...tri analize stolice(tri štale) obdukcija...oko 6oo,oo kn sa pdv-om. Ne trebate imati uputnicu od veterinara...samo se trebate najaviti u zg ili kž ili gdje je vama bliže.
Ovce i janjad možete sami cijepiti...puno je jeftijije...(ispod kože...ne u mišić) Ja imam oko 140 janjaca (280 cijepljenja + proljetno cijeplenja koje sada dolazi....moraš cijepiti sam jer je to stvarno preskupo, bolje da onda ne uzgajaš ovce..)

@abrkili...imam dosta boksova...odvajam majke kad i janjad...(ovnovi su odvojeni ranije)
sad imam veliko odvajanje janjadi...pa će majke ostati u velikim stadima...odvojit ću u male boksove friške majke sa janjcima...
jedne na djetu a drge na dobru ishranu...
istina...jako puno posla...da sam znala šta me čeka ne znam da li bi ušla u taj posao...
Imam 3 štale oko 20 odvojenih boksova...snalazim se..A koristim i male boksove za janjenja ..
Sada stavljam 12 ovčica na parenje..oko 15.o3......drugo stado oko o1.04....pa treće oko 15. 04.......
 
Posljednje uređivanje:

zokac1987

Član
Tu od
28 Kol 2010
Poruka
73
Danas sam cijepio ovcedectomaxom i jednoj sam slučajno stisnuo 5 ml! pa me samo zanima jel može uginut ili imat kakve trajne posljedice?
 

ovčica

Član
Tu od
24 Srp 2011
Poruka
281
a joj...jesi ju nafiksal...mislim da joj neće biti ništa....
cijepili ste samo detomaxsom....planirate jo nešto?
 
Z

zeleno zagorje

Guest
pošto naši zagorski veterinari neznaju puno o ovcama da li je to cijepljenje obavezno i za što je to cjepivo
 

ovčica

Član
Tu od
24 Srp 2011
Poruka
281
dektomaks ima vrlo široki spektar djelovanja...skoro sve pokriva,,,,mislim da bi trebalo još tretarati npr.sa valbazenom (u usta) ....Obavezno je proljetno čiščenje ovaca od parazita i metilja...a također preporuča se i jesensko...Izašlo je novo sredstvo koje pokriva parazite i metilje...ja sam ga kupila ali sam zaboravila ime..na farmi je lijek..
Gđa. Lisak...Vam je pomogao moj odgovor...? Da li ste dali janje na obdukciju..jeste li odnjeli stolicu na analizu?

Čistoča štale..dezinfekcija nakon čišćenja(može i običnim vapnom) te cijepljenje u svrhu čiščemja od parazita i metilja je početna baza kod uzgoja ovaca. Ima još dosta toga za pisati ..o pašnjacima..zaraženosti pašnjaka..pregomskim pašnjacima..prehrani.... čovjek ne može sve znati, ali osnovno mora obaviti..čiščenje, dezinfekcija., proljetno cijepljenje.i jesensko.Također u svojoj apoteci morate imati selen , vitamine ,neku infuziju i kalci. Visoko skotnim ovcama sa velikm trbuhom obavezno dati kalci...može i neke vitamine..

U zemljama EU ne možeš biti ovčar ako nemaš položen taj ispit za ovčarstvo...tu se savlada osnovno znanje o hranidbi i zaštiti ovaca...

A što se tiče veterinara...niste u pravu...ne može on pogledati ovcu i kao vidovnjak reči što joj je....može u nekim slučajevima po boji stolice..iscjetku iz maternice ili iz nosa...po samom vanjskom proučavanju ovce, njezinoj kondiciju..da li preživa..da li jede..itd..Dade joj neki antibiotik ili kvas..ili sredstvo za čiščenje....i preporuča daljnje lijčenje.
To vam je kao kod ljudi...vi morate najprije izvaditi krv..analizirati mokraču...u trudnoći ići na ultrazvuk...hehehe a za ovčice su ti pregledi preskupi...
 
Posljednje uređivanje:

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
@ovčica: Metilj je parazit, ne znam zašto njega spominjete posebno od parazita.
 

ovčica

Član
Tu od
24 Srp 2011
Poruka
281
naravno...sve su to paraziti...ali kad mi prodaje veterinar sredstva za kaže mi...ne djeluje na metilje ili sve parazite, pa ja odmah kažem za parazite i metilje...
@abrkili: moja romanovska janjad ima slabiju prirast...koju bi mi Vi prehranu preporučili..koji udio žitarica u smjesi. i koju količinu
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
Ma onda vam krivo kaže.

Recite vi meni šta oni jedu sada i koliko , koje je kvalitete sijeno?
 

ovčica

Član
Tu od
24 Srp 2011
Poruka
281
slažem smjesu kukuruz, zob i ječan u istom omjeri+ 12 posto soje+ 12 % sunc.sačme+ milkivit+ onaj kalcit..ili kako se več zove
Sijeno izaberem najbolje za janjad..biram bale...
i meljem im pelate lucerne..stavljam to na smjesu
Jamjad stara od 2-3 mj dobiva oko 30 dkg po obroku + mljevene pelate oko 20 dkg+ sijena po želji
hvala unaprijed
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
Po ovome u grubo mogu reći da bacate puno novca na koncentrat. Previše imate proteinskog udjela, a fali energije, ipak je to janjad u porastu. Jer davati suncokretovu sačmu+sojinu+pelet lucerne i to u tolikoj količini... Nema mi smisla.

Trebao bih uhvatit vremena pa izračunat energetsku vrijednost smjese.

Recite mi koliko vam prirasta janjad? A koliko bi htjeli da prirasta?
 

krzna

Član
Tu od
1 Pro 2012
Poruka
79
danas sam dofurao dva jenjeta od lege iz đakovačke satnice jedno staro 5 dana jedno dva dana pa ako ima netko savijet kako da ih hranim to jest dojim s čime i dokle ,kad da im počnem davati malo sijena ,šrota ili šta več ,svaki savijet dobro došao ,hvala unaprijed
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
Pajdo sve je to već napisano nekoliko puta. Tebi se ne da listat, ko što se meni ne da stalno isto pisati.
 

ovčica

Član
Tu od
24 Srp 2011
Poruka
281
janjad stara 105 dana ima mi od 22 do 30 kg..., najčešće oko 27 kg
Tada selekcijska služba ocjenjuje ovniće...Primjetila sam da moji ovnići imaju nagli rast nakon tog vremena...i sa godinu dana su prave mrge...
Za sel. službu je to zadovoljavajući prirast, ali dobiješ manje bodova pa neki ovnići ialo jako lijepi uđu u II klasu. A ja im cijelo vrijeme govorim da ne mogu ovi iz četvorka imati isto kila kao ovi iz dvojka. Htjela bih ih nekako bolje hraniti da se 105 dan udebljaju..
Na veličinu legla dobivaju se isti bodovi kao za dva tako i za četiri...a ja imam kupce koji žele ovniće iz 3,4 i 5 janjčića iz legla...
Eto...ako budete imali vremena kaj bi mi preporučili..?? pojačati kukuruz?? smanjiti soju??hvala
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
U ovom slučaju mi se čini da je problem u nečemu drugome. Veličina legla naravno uvjetuje koliko će janje biti teško 105.dana. Ja bi vam savjetovao da probate prepoloviti leglo, odvojite pola legla ako ih je više, i 2 janjeta ostavite pod ovcom, a dva hranite na dudu. Tako ćete dobiti jače janjce koji će brže napredovat jer će imati više mlijeka.

A u hranidbi morate smanjiti koncentrat. Smatram da romanovska nema potencijal da iskoristi takvu hranidbu. Druga bi stvar bila da imate virtemberga ili suffolka, koji su mesnate pasmine, za proizvodnju janjadi za panj.

Previše je 300 grama po obroku na janje, plus pelete lucerne. Radije im dajte sijeno lucerne po volji ili DTS po volji,a koncentrata ne treba toliko. Sigurno možete prepoloviti količinu koncentrata,a pojačati kvalitetno sijeno. Lucerna je savršena kao proteinski obrok,a ne remeti probavu kao što može sojina sačma.

Zanima me imate li kakvih problema sa janjadi, nadimanje, enterotoksemija i sl?
 

ovčica

Član
Tu od
24 Srp 2011
Poruka
281
imala sam problema u samom početku sa enterotoksemijom...ali sam sve pocijepila poliovinom...i majke i male janjce od 35-45 dana starosti... Ponekad koje janje ima veči hrbuh koje se hrani na dudu...inaaće su svi jako živahni ..u odličnoj kondiciji...razigrani..
Dajem stolicu 2 puta godišnje na analizu. Čehinje donjele kokcidije..sve sam to riješila ..i ponovno dala stolicu na analizu...od sve tri štale je negativno...baš sam zbog tog zadovoljna...
Abrikili, puno Vam hvala na savjetima ,
Najljepše mi je bilo kad sam imala lucernu..sad je ne mogu nigdje kupiti pa sam kupila pelate lucerne...ali ove godine nadam se vlastitoj proizvodnji lucerne..posijala sam oko 2 ha u jesen, a probat ću i proljetnu sjetvu oko 1 ha..mislim da je lucerna blago za ovce i janjad...
još jednom hvala Vam
 

Did Kikas

Novi član
Tu od
26 Sij 2013
Poruka
4
Evo da se javim forumasima i da vas pozdravim , novi sam na forumu a i u ovcarstvu , citam vas neko vrijeme i mogu reci da ste vrlo zanimljivo drustvo , puno iskustva i susretljivosti ...jeste da nemam vase znanje ali nadam se da vremenom uspijem i ja vama prenjeti svoja iskustva :(angel):

Od nedavno sam poceo da radim sa ovcama ( mislim sa ikakvim radom na selu ) ali vazda me vuklo , nabavio sam jedno stado ovaca , ali nisam siguran koje su sorte , pa ako ima neko iskusan da me uputi u sortu i kvalitetu te iste ...hvala unaprjed

evo slika , nadam se da sam je dobro stavio :))

http://[URL=http://imageshack.us/photo/my-images/707/dsc0117kol.jpg/] Uploaded with ImageShack.us[/URL]
 

Najnoviji postovi

Na vrh