• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ovčarstvo

coban

Novi član
Tu od
25 Svi 2009
Poruka
24
Moja iskustva kazu da moze trunuti i to jos kako,imao sam nekoliko takvih slucajeva,a do sepse nije doslo jer janje i dalje bilo u opni.Jednom je doslovce iz ovce izvuceno nesto nalik na mumiju,ovca je ostala ziva.

A imao sam i slucajeva gdje su ovce imale abnormalno velike plodove,fetus je bio tezak 10kg,sto se tu tocno dogodilo neznam ,ali bilo je strasno za gledati.
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
jece sam gledo, vime je toplo i bas je nadoslo, sta radit u slucaju da nemogne izbacit janje da stvar bude jos gora ovca je dosta siroka vjerujem da ima dva janjeta mozel tu veterinar ista pomoc

Vjerovatno tj. skoro sigurno se janje izokrenulo i onda ga ne može ojanjiti prirodnim putem ,postoje dva načina da da se riješi ta situacija ...jedan je da pozoveš veterinara da napravi carski rez i operacijom izvadi janje....drugi je način da ti ili netko(po mogućnosti netko ko ima manju ruku i šaku,ako imaš neku žensku)uvuče ruku u maternicu i izokrene janje na pravu stranu tj. da postavi glavu i prednje noge prema van i polako ga pokuša izvući.....pretpostavljam da nemaš puno iskustva tako da najbolje da zoveš veterinara.....i ako mrtvo janje ostane u ovci doći će do sepse i ovca će uginuti.
 

beduin

Novi član
Tu od
5 Velj 2014
Poruka
14
napokon prije dva dana sve se dobro zavrsilo ovca se konacno ojanjila jedno musko i krupno janje a vetrinar tek danas stigo i reda radi je pregledo stavljo je ruku unutra i kaze sve je uredu ovca se zatvorila i da nema nikakvih problema, zahaljujem svima na savjetima:(blush):
 

ZgeNbo

Član
Tu od
15 Lis 2011
Poruka
147
Molim Vas za savjet. jutros mi se ojanjila ovca.uredno je jela, nalila vjeme i jutros osvanilo krasno malo crnobijelo janje. ovca se ustala,jela je ,janje je isto tako već na nogama, ali me brine što ga nisam od jutros vidio da sisa. to me i brine.probaosam ga stavljati pod ovcu ali ništa...strah me sad da jadno ne crkne...mislim pa vald bi to moralo znat instinktivno...???
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
Molim Vas za savjet. jutros mi se ojanjila ovca.uredno je jela, nalila vjeme i jutros osvanilo krasno malo crnobijelo janje. ovca se ustala,jela je ,janje je isto tako već na nogama, ali me brine što ga nisam od jutros vidio da sisa. to me i brine.probaosam ga stavljati pod ovcu ali ništa...strah me sad da jadno ne crkne...mislim pa vald bi to moralo znat instinktivno...???

Ako nisi vidio da sisa uzmi janje i stavi ga pod vime,možeš mu i jednu sisu staviti usta...ali nemoj izmusti vime jer to prvo mlijeko (kolostrum) je jako važno za imunitet janjeta i trebao bi ga on posisati.
 

ZgeNbo

Član
Tu od
15 Lis 2011
Poruka
147
pokušao sam par puta ali je ovca dosta nemirna pa sam odustao. mlijeka ima,curi na dodir ali
eto nevidim da sisa. onako u par navrata se ovca znala umirit ali janje je bilo kao nezainteresirano za sisanje....jbg šta da mu radim....ovdje 2 savjeta totalne suprotnosti ??
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
pokušao sam par puta ali je ovca dosta nemirna pa sam odustao. mlijeka ima,curi na dodir ali
eto nevidim da sisa. onako u par navrata se ovca znala umirit ali janje je bilo kao nezainteresirano za sisanje....jbg šta da mu radim....ovdje 2 savjeta totalne suprotnosti ??

Moraš sam razmisliti kome ćeš vjerovati....Ako janje ne sisa potrebno ga je potaknut ,ako je ovca nemirna zaveži je na kratki vez i malo je prisili da bude mirna......janjetu otvori usta i stavi sisu u njih(nema biti ne zainteresirano,niko ga ne pita,mora sisat),kad mu je sisa u ustima umuzi mu malo mlijeka u usta tako da osjeti mlijeko pa će mu se instiktivno javiti volja da sisa...ponovi to par puta ,samo po mogućnosti nemoj prvo mlijeko sve prosuti okolo nek ga bar dio janje popije....ako janje ne počne sisati uskoro će ti crknut ,zato bolje poslušaj...i nemoj da te zavara nick ja sam puno malih janjadi i jarića baš ovako spasio od sigurne smrti.
 

ZgeNbo

Član
Tu od
15 Lis 2011
Poruka
147
hvala na savjetima! evo jučer sam ovcu privezao i janje malo privuko sisama i štrcnuo par puta pa je i samo vuklo pomalo...morao sam probati,što je sigurno sigurno...iako mi se čini da je i samo sisalo jer se moglo primjetiti po izmetu ...a i da nije posisalo pa sigurno mi jadno i onemoćalo pa ne bi ni hodalo onaokolo..uglavnom eno ga skakuće,mekeće, sisa... moje prvo janje... neznam ni spol, nisam se gnjavio sa time...ako je žensko ostaje , ako je muško mijenjam ga ili ide u krušnu peć :drink:
 

metuzalem

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
236
ja obično ovcu položim na bok,tad je najmirnija,ulovim janje i otvorim mu gubicu pa uvalim sisu u usta....nešto kao kad ovcama dajete tablete,igraju palac i kažiprst jedne ruke a drugom povučeš malo za cicu da izadje mliko....ovcu lagano pridržavaš kolinom...znači klekneš jednom nogom pored nje a drugom mali pritisak....da osjeti da je držiš....jednom sam tako 10-15 dana dojio jednog malog dok nije ojačao i počeo sam
 

beduin

Novi član
Tu od
5 Velj 2014
Poruka
14
danas mi ovca ojanjila dvoje janjadi musko i zensko i u zenskog stomak nateko pun nece da jede sroz je slab i samo krklja ovca se sama ojanjila ujutro oblizala je obadvoje janjadi cijeli dan smo ga pokusavali nahranit i na flasicu i poturali pod ovcu da bi veceras uginulo neznam sta je bio uzrok jel imo mozda neko slican problem ovo drugo janje pravo veselo i doji
 

Zeljko81Bj

Član
Tu od
30 Svi 2013
Poruka
543
Janje kada tako krklja kao sto kazes to je skucaj da je janjenje islo malo teze i dugo trajalo pa je se janje nagutalo plodne vode,obicno tako zavrsi.
 

metuzalem

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
236
moglo bi bit i začepljenje probavnog trakta...tj,guza se začepi nečim,kao neka smola,žućkasto nešto,neki čep....treba obavezno svakog janjca pratit jel kaka,ako ne kaka onda i ne jede,pogotovo je to problem odmah poslije janjenja kad se čisti od "hrane"šta je pojelo u stomaku
 

GI79

Novi član
Tu od
23 Velj 2014
Poruka
3
Poštovani !!! Smiju li se ovce i janjci starosti od 15 do 20 dana držati u ovčarniku skupa sa ovnom !!! Hvala !!!
 

GI79

Novi član
Tu od
23 Velj 2014
Poruka
3
Poštovani !!! smiju li se ovce i jagnjadi starosti od 15 do 20 dana držati u ovčarniku skupa sa ovnom !!! Hvala !!!
 

GI79

Novi član
Tu od
23 Velj 2014
Poruka
3
Udara ih jedno je i ubio, pa sam ih morao vratiti u boksove sa ovcama tako da nema dodira sa njima !!! samo ne znam šta za dalje i kako i koliko da ih držim sa ovcama i mislim na janjce... i ne znam razlog zašto se tako ponaša prem njima ?
 

metuzalem

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
236
makni ovna i gotovo....šta će ti dobar ovan ako ubije janje....il dobra ovca koja daje puno mlika al ga uvik prolije....
 
Na vrh