• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ovčarstvo

propuh

Član
Tu od
14 Stu 2013
Poruka
284
evo malo se trgnuo makar jos uvijek pije jako puno vode po mojoj procjeni
ali živnio je pa računam da če biti ok
 

propuh

Član
Tu od
14 Stu 2013
Poruka
284
Jedno pitanje cjepljenje selenom i AD3 vitaminima i kojem omjeru i kada cjepiti
ako netko moze reci da sad ne citam sve redom.
 

Zeljko81Bj

Član
Tu od
30 Svi 2013
Poruka
543
Sve ovisi o dobnoj starosti tako da malo janje od 15 dana selen cak i bolje na dvaput dati po 1ml ili jednokratno od 2ml a sto se tice A D3 E do 2ml , ovcama se daje od 4-8ml a selen do 5ml.

Imao sam slucaj da sam davno dao janjetu 2ml al stari dao jos 2 i zavrsilo je uginucem,zato kazem bolje manje nego preterati.
 

Zeljko81Bj

Član
Tu od
30 Svi 2013
Poruka
543
Sta je ovcari,lego poticaj,narasli janjci i sad se uziva malo?
Neka tako i treba da je sto manje problema :)
 

metuzalem

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
236
jes vraga, navalili turisti pa se radi punom parom....jedva čekam jesen i "teške" poslove u štali
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Dečki zanima me koji su minimalni uvjeti za držanje ovce? Kuma je cerkici obecala ovcicu pa bi ja to sposložil prije nek dođe kuči! Ishrana nije problem jer ima dovoljno ispaše, a i žitarice nisu problem! Oni to drze na više za meso a nam bu to više kak igraca za decu i besplatna kosilica za livadu iza kuče! Zanima me dali nju treba obavezno pripuštati i dojiti ili se zasuši ako se ne pušta? Svaki savjet je dobrodošel?
 

metuzalem

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
236
ja imam minimalne uvjete...dovedeš je kod mene i svako malo je poslikam i pošaljem sliku..... minimalni uvjeti su da ima jest i pit i malo zaklona od lošeg vremena...i to je to
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Ha,ha,ha. Za hranu i vodu velim da nije problem jer imam i svinje, race, zeceve, kokosi... nego me zanima kakvo joj skloniste napraviti za ljeto i zimu, dali ima tko kakvu sliku?
 

ssucur

Dobro znana faca
Tu od
2 Lis 2010
Poruka
1,644
Svaki prostor preko 1,5mX1m ocjedit prozračit-ne promaja, je u redu.:icon_smile:
 

mika1

Novi član
Tu od
12 Srp 2014
Poruka
8
pozdrav drugari---pitanje jedno,imam u stadu jedno janje od 7 mj, pod donjom vilicom joj je oteklo i ima proljev,cujem da je to metilj i dala sam joj distol i pocinjem caj od hrastove kore,dali je to dovoljno da ozdravi ili ima jos nesto da joj dam ---pomoc -hvala
 

grga24

Član
Tu od
28 Lis 2013
Poruka
50
Pozdrav, ja sam imao takav slucaj sa ovcom pocela gubit na tezini kost i koza izgledala, i uglavnom davao sam joj Monil svaka 2-3 tjedna i evo ovca i dan danas ziva janji se i sve 5 pa moj savjet evo :)
 
S

samir92hodzin

Guest
pOZ LJUDI IMAM JEDAN PROBLEM imam jedno jagnje od 2i po mjeseca skoro mu je ovca uginula i oko usta su se pojavile krastice
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
To ti je zarazni ektim ovaca. Kod ovaca se pojave krastice na vimenu a kod janjeta na njuškici, oko usta i nosnog otvora, pa ga sprječava da normalno jede. Nabavi si vodikov peroksid u apoteki, onaj za ispiranje ušiju kod ljudi i za ispiranje rana. Ili u obzir dolazi i hipermangan. Možeš uzeti i kod veterinara cink vitaminsku mast i mazati im te ranice dok se ne osuše i otpadnu.

Najjednostavnije rješenje je da u litru vode rastopiš 40 grama morske soli i time ispireš ranice ujutro i uvečer, uranjanjem njuškice u takvu otopinu. To je isprobani recept jednog starog prekaljenog kozara koji živi na jednom jadranskom otoku.
 

grga24

Član
Tu od
28 Lis 2013
Poruka
50
Pozdrav kolege ;)
evo ovak jedno pitanje vezano za ovnove-raspolod kojeg bi ovna bilo najbolje pustit na slovenke i romanovke? Dal ostat na romanovskom ili? mozda neki savjet, puno hvala :)
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Ja bi na šilježice puštao samo slovenca ili romaonvca. A na ovce tek možeš pripustit recimo il de francea, ili suffolka. Ima kolega koji su to radili pa neka se jave sa svojim iskustvima.
 

grga24

Član
Tu od
28 Lis 2013
Poruka
50
Hvala na odgovoru, evo kupi sam bio prije dva tjedna tri, slovenke pripustene kod sufollka i sad mi jedna ojanjila jedno janje, ostavit cu je za rasplod makar neznam kako bi se ona ponasala da na njih ide romanovski onda da se dobije i broj janjadi ali i da nisu sitni ;) znam puno zahtjeva ali mozda se da nesto takvo napravit :)
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Nemoj sad bit pohlepan. Ne možeš imat sve. Najbolji primjer je moderno svinjogojstvo, gdje se selekcijom došlo do tolikog broja prasadi u leglu, da je problem othranit prasce, pa se uz povećani broj prasaca povećala i stopa uginuća. Dva janjeta po ovci je već izazov za početnika, a kamoli i više. Reći ću ti samo da sretniji sa jednim janjetom po ovci, nego sa blizancima.
 

grga24

Član
Tu od
28 Lis 2013
Poruka
50
Ma sve jasno nije da sam pohlepan ali ako moze dvoje janjadi zasto ne :(rofl):
Dali netko od vas zna kako ide poticaj na ovce? do kad se treba prijaviti koje su isplate mislim da sam vidio 190kn po ovci..? I kako rjesavate janjce kad ih prodajete za razanj recimo mislim papirologija?
 

Najnoviji postovi

Na vrh