• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ovčarstvo

metuzalem

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
236
moji janci su od prvog dana sa stadom pa sve do odvajanja....i nikad problema....kakvo šišanje sad u ovo doba? zar nije rano malo?mi šišamo ovce tek iza završetka mužnje,znači negdje sredinom 6. miseca.....jedino im s vremena na vrime malo ošišamo oko repa i guzice ako prošvicaju da im se ne lipi za vunu
 

ssucur

Dobro znana faca
Tu od
2 Lis 2010
Poruka
1,644
Ima li kakvog iskustva sa ovim samobrusnim škarama.:icon_question:
21657125.jpg
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,239
moji janci su od prvog dana sa stadom pa sve do odvajanja....i nikad problema....kakvo šišanje sad u ovo doba? zar nije rano malo?mi šišamo ovce tek iza završetka mužnje,znači negdje sredinom 6. miseca.....jedino im s vremena na vrime malo ošišamo oko repa i guzice ako prošvicaju da im se ne lipi za vunu

Ako sam u prilici odvojim ovcu sa jagnjetom par dana dok jagnje ne ojaca, ako nema mjesta odma su sa ovcama, koliko dugo ce biti odvojeni od stada to zavisi od jagnjadi, recimo Romanovski su naj vitalniji ( citaj djavo u jagnjecoj kozi?) i naj prije su spremni za stada.
A za sisanje nije rano moje ovce su odavno osisane, sada sisam neke koje sam dokupio, do sestog mjeseca bi poskapale od vrucine, narocito ovan.

Ima li kakvog iskustva sa ovim samobrusnim škarama

Ssucur sto se tice ovih makaza to cemo da razjasnimo sutra uz pice kad pazarimo ovna
 

krzna

Član
Tu od
1 Pro 2012
Poruka
79
A kad janje dovoljno ojača da bude u stadu, za nekih 2 tjedna...

danas na kratko ovcu sa janjetom spojio sa stadom i ovan ju naganjo ,stalno je skakao na nju morao sam ju ponovno odvojiti
 

krzna

Član
Tu od
1 Pro 2012
Poruka
79
ovca mi odbija dojiti janje staro petnaest dana,rita se nogom i mice se od njega,malo vec lagano gricka sijeno,sta mi je ciniti
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
pogledaj ti ovci vime, da nije upaljeno, crveno, ili možda ima kakve rane na sisama?
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
a do sada ga je normalno pustala da sisa? nije mi se to desavalo jos, ne nakon toliko vremena. hoce ga odbiti dok je dan-dva staro. ako odluta medju druge ovce..
odvoji ovcu i pridrzavaj ju da janjac moze sisati. mozda ga primi natrag.
 

krzna

Član
Tu od
1 Pro 2012
Poruka
79
upravo sam to danas radio ,polegao je i drzao dok malo malo posisa,sve je počelo prije koji dan kad sam je htio sa janjetom vratiti u tor sa ostalima ,kad sam ih spojio sa ostalima njih još cetiri ,ovan ju počeo nemilosrdno ganjati i skakati a ona bjezati od njega i tako u krug dok malo janje njeno nije se zaplelo jel je i ono trcalo za njom palo i ovan preko njega pretrco i ja se uplasio ponovno odvojio ,i sad kad god klekne da sisa ili krene prema sisi ona udara nogom ili jednostavno se makne,inace janje je staro od 14.04. i lagano gricka i sjeno i zeleno
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

metuzalem

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
236
a šta ti radi ovan u stadu sa malim janjcima ili bredjim ovcama ? ovnovi se odvajaju poslije sezone mrkanja i imaš mir i zadovoljstvo....
 

Zeljko81Bj

Član
Tu od
30 Svi 2013
Poruka
543
Kakvo odvajanje ovnova,nisu to ovce za muznju nego ovce koje se teraju najkasnije 45 dana starosti janjaca.
Pogotovo na velikom broju ovaca ovnovi nemaju vremena raditi gluposti jer imaju posla a tek na malom broju ovaca ako maknes ovna pa preskoci ciklus onda je upitno kada ce se ponovno naganjati i to je cist gubitak.
Ovnovi da tuku janjce je bar za mene nepoznanica,ja ih imam u stadu 5 i nikada nikakvi problema nisam imao,sto znaci ako je problem u ovnu mjenjaj.
 

krzna

Član
Tu od
1 Pro 2012
Poruka
79
ja rece da ovca neda maom janjetu sisati i sve ljepo opisao ,medutim vi o ovnovima
 

metuzalem

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
236
ti reče da ti ovan naganja ovcu sa malim janjcem....znači za tu ovcu nije još vrijeme da se mrče al se od ovna siledžije nemože obranit....odvojiš ovna iz stada i nema problema...bile ovce za mužnju il ne ako imaju male janjce il nose janjce pametno ih je odvojit od ovna....valjda na neki način kontroliraš kad je koja spremna,a i za ovnove je to dobro da ne gube snagu na bezvezne skokove...moji ovnovi su poslije obavljenog posla odvojeni na posebnom pašnjaku i uživaju u miru i tišini mada imam ovaca koje ne muzem trenutno nego su sa janjcima a već bi se mogle mrkat :icon_axe:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

marko1106

Novi član
Tu od
4 Svi 2014
Poruka
7
svaka čast članovi;
odpitao sam bez da vam se obratim 24 janjeta travničke pramenke.
Pročitao sam sve stranice i lagano pratio napisano


hvala
 

Zeljko81Bj

Član
Tu od
30 Svi 2013
Poruka
543
Nadje se uvjek nesto korisno i za nas koji znamo dosta al nikada čovjek nezna sve,niti bude znao,zato smo tu!
Zivot i iskustvo nas uci a da bi drugima bilo lakse evo djelimo misljenja iz iskustva!
 

mdrenski

Novi član
Tu od
7 Ožu 2014
Poruka
8
pozdrav svima,zanima me kad se te ovce mrkaju ponovo il po prvi puta.
Imam 2 ličke pramenke stare 15 mjeseci i 1 slovenku isto tako staru,te tako staroga ovniče koji je isto tako starosti ali on nikako da zaskoći, digne nos i priljepi se za njihov rep ali ništa kao da imam gay ovniča i na kraju odustane,te imam 2 travniče pramenke starije ovce nekih 4,5 godina koje imaju po 2.Od jedne su janjci stari od Božića i njih dvije želim ostaviti za daljnji rasplod,a od druge nekih 2,5 mjeseca i one se isto ne daju,da li je to razlog što janjiči još si znaju posisati ili....?
 

ssucur

Dobro znana faca
Tu od
2 Lis 2010
Poruka
1,644
He heee, imaš jako pametnog ovna.:icon_axe:
Pramenke se pare sezonski, čudi me da slovenka neda...:icon_scratch:
 
Na vrh